avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DECIZIE CCR LEGEA 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DECIZIE CCR LEGEA 221/2009

ma adresez colegilor juristi, legat de decizia ccr nr. 1358/2010, ref art. 5 litera a din legea 221/2009.
ce parere aveti?
se vor mai putea acorda daune morale, in contextul acestei decizii sau cererile privind daunele morale vor fi respinse ?
Cel mai recent răspuns: ietam , utilizator 17:02, 12 Februarie 2011
Mare dreptate! Am aflat ca toate procesele aflate pe rol vor fi suspendate si sa inteleg ca Legea se va duce din nou in Parlament? Parca asta e finalul deciziei 1358. Mai asteptam totusi MO. In alte cazuri ce repede apareau deciziile , oug-urile , desigur in favoarea Guvernului !
Nu guvernul este competent ci parlamentul.
Da , dar cine a dat OUG?
Este lege si nu OUG.
Cred ca ma intelegeti gresit. Stiu ce treaba are Parlamentul si ce treaba are Guvernul. Eu ma refeream la faptul ca toate deciziile nefavorabile omului , sunt favorabile Guvernului. Un joc de cuvinte.

Alte discuții în legătură

Legea 221/2009 , oug 62/2010 cipy58 cipy58 [quot]Buna ziua , in luna Iunie 2010 , am introdus actiune pe Lg.221/2009 la Tribunalul Constanta pentru daune morale si recunoasterea caracterului politic al ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 lilianapop lilianapop Ce posibilitati juridice mai au fostii detinuti politici cu procese in curs de desfasurare, in urma pronuntarii deciziei nr. 12/2011 a Inaltei Curtii care ... (vezi toată discuția)
Recurs ietam ietam Buna ziua.As dori sa-mi spuneti dca e bine sa fac recurs , pe durata , suspendarii, fiindca e vorba de controversata Lege 221/2009 detinutipolitici. Procesul ... (vezi toată discuția)