avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Cosilier juridic - pot sa ma inscriu in CCJ?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Cosilier juridic - pot sa ma inscriu in CCJ?

Am absolvit Facultatea de Drept acum doi ani, si m-am angajat la o firma ca jurist , neavand indrumator . As dori sa ma inscriu ca consilier juridic stagiar la Colegiul Consilierilor Juridici . Acest lucru se poate face numai la Bucuresti, sau si in orasul Galati?
Cei doi ani de munca , fara indrumator se pot considera perioada de stagiu ?
Cel mai recent răspuns: integra solutions , Consilier juridic 09:13, 23 Aprilie 2008
Din cate stiu eu, nu Baroul Bota are probleme, deoarece exista autoritate de jucru judecat in ceea ce-i priveste pe colegii nostri avocati inscrisi in acel Barou, si mai mult, acestia AU ACTE LEGALE DE INFIINTARE, pe cand, celelalte Barouri... mai greu. Lege impamantenita inseamna cutuma, dar aceasta, dupa cum stim este guvernata mai ales de principiul teritorialitatii si nu se poate compara cu o lege organica. In ramura Dreptului civil si nu numai, mandatul este recunoscut de C.proc. dar numai in ceea ce priveste reprezentarea, nu si apararea calificata. Aceasta se realizeaza doar de catre avocati si in baza unor acte oficiale incheiate intre avocat si client (imputernicirea avocatiala), iar in cazul consilierilor juridici, lucram in baza unei delegatii din partea clientilor nostri. Sunt de acord cu colegul nostru, ca ar trebui sa atacam reglementarea actuala la Curtea Constitutionala, deoarece face discriminari intre persoane cu aceeasi specialitate si reglementeaza diferit si discriminatoriu profesii liberale, unde doar economia de piata ar trebui sa fie singurul criteriu de diferentiere: ai clienti, traiesti; nu ai, falimentul si... schimbarea profesiei.
Stirbu Mihai a scris:

Din cate stiu eu, nu Baroul Bota are probleme, deoarece exista autoritate de jucru judecat in ceea ce-i priveste pe colegii nostri avocati inscrisi in acel Barou, si mai mult, acestia AU ACTE LEGALE DE INFIINTARE, pe cand, celelalte Barouri... mai greu. Lege impamantenita inseamna cutuma, dar aceasta, dupa cum stim este guvernata mai ales de principiul teritorialitatii si nu se poate compara cu o lege organica. In ramura Dreptului civil si nu numai, mandatul este recunoscut de C.proc. dar numai in ceea ce priveste reprezentarea, nu si apararea calificata. Aceasta se realizeaza doar de catre avocati si in baza unor acte oficiale incheiate intre avocat si client (imputernicirea avocatiala), iar in cazul consilierilor juridici, lucram in baza unei delegatii din partea clientilor nostri. Sunt de acord cu colegul nostru, ca ar trebui sa atacam reglementarea actuala la Curtea Constitutionala, deoarece face discriminari intre persoane cu aceeasi specialitate si reglementeaza diferit si discriminatoriu profesii liberale, unde doar economia de piata ar trebui sa fie singurul criteriu de diferentiere: ai clienti, traiesti; nu ai, falimentul si... schimbarea profesiei.



Problema privind Baroul Bota e clar transata si la Curtea Europeana. Cat priveste mandatul, potrivit art. 68 C.pr.civ, daca a doar mandat, nu poti pune concluzii si nici nu poti spune ca ai acordat aparare calificata. Ca atre, s-au anulat zeci de solutii penale in sensul asta...
Ultima modificare: Duminică, 20 Aprilie 2008
Radu Popescu, Avocat
Alexandru Radu Popescu a scris:


Problema privind Baroul Bota e clar transata si la Curtea Europeana. Cat priveste mandatul, potrivit art. 68 C.pr.civ, daca a doar mandat, nu poti pune concluzii si nici nu poti spune ca ai acordat aparare calificata. Ca atre, s-au anulat zeci de solutii penale in sensul asta...


CEDO sau CEJ?
LA C.E.D.O., C.E.J urmareste aplicarea dreptului comunitar...cu totul altceva.
pai daca la CEDO, atunci ce s a transat? Pt ca CEDO vizeaza incalcarea unui drept fundamental iar hot CEDO a fost pronuntata la sesizarea lui Pomp. Bota referitor la accederea in Barou si care nu a sesizat o incalcare a vreunui drept fundamental. In rest, pana si ICCJ a dat o n bara pt ca face referire la Baroul Constitutional iar asa ceva nu exista. Sa nu mai vorbim de faptul ca parchetele dau NUP uri pe banda rulanta.

Alte discuții în legătură

Este obligatoriu sa ma inscriu intr-o asociatie de consilieri juridici? Luciana21 Luciana21 Am si eu o intrebare: Am absolvit Dreptul in 2007,dar m-am angajat abia in februarie 2008.Nu m-am inscris in colegiu fiindca am cunostinte care mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)
Dosar inscriere in ccj dana13 dana13 In momentul depunerii dosarului de inscriere la ccj ce meserie trebuie inscrisa in cartea de munca? Jurist, jurisconsult, consilier juridic sau oricare ... (vezi toată discuția)
Cor - jurisconsult sau consilier juridic? Doresc sa va supun atentiei o “discutie” in legatura cu doua notiuni: aceea de “consilier juridic” si respectiv cea de “jurisconsult”. Scopul ... (vezi toată discuția)