Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Cosilier juridic - pot sa ma inscriu in CCJ?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Cosilier juridic - pot sa ma inscriu in CCJ?

Am absolvit Facultatea de Drept acum doi ani, si m-am angajat la o firma ca jurist , neavand indrumator . As dori sa ma inscriu ca consilier juridic stagiar la Colegiul Consilierilor Juridici . Acest lucru se poate face numai la Bucuresti, sau si in orasul Galati?
Cei doi ani de munca , fara indrumator se pot considera perioada de stagiu ?
In aceasta situatie am si eu o intrebare.
Absolventii de drept care nu sunt inscrisi in CCJ si avand in vedere impartirea pe grupe prevazuta in COR, pot fi incadrati in grupa de baza 2429, in una din ocupatiile componente?

Grupe de bază componente:
2421 Avocaţi
2422 Magistraţi (judecători, procurori)
2429 Jurişti neclasificaţi în grupele de bază anterioare

2429 JURIªTI NECLASIFICAŢI ÎN GRUPELE DE BAZÃ ANTERIOARE
Juriştii, alţii decât cei clasificaţi în grupele de bază anterioare, exercită
funcţii juridice care constau în elaborarea unor acte juridice sau contracte,
facilitarea transferurilor de proprietate, anchetarea împrejurărilor în care s-au
produs decese în afara cauzelor naturale.
Ocupaţii componente:
242901 registrator de carte funciară
242902 executor judecătoresc
242903 inspector justiţie
242904 expert jurist
242905 consilier de justiţie
242906 referent de specialitate în justiţie
242907 notar
242908 inspector general judecătoresc
242909 inspector general notarial
242910 inspector general penitenciare
242911 consilier armonizare legislativă
242912 expert armonizare legislativă
242913 analist armonizare legislativă

Poate in 242906 referent de specialitate în justiţie???
Nu vad legatura, cum adica sa fii incadrat in 2429 ?
Nu am gasit nicaieri explicatia ca daca nu esti inscris in CCJ nu poti fi angajat conform COR la grupa 2421, mai precis la 242102 sau 242103.
Potrivit Clasificarii din 17/04/1995 a ocupaţiilor din România - C.O.R, Grupa Minora 242 , Jurişti , 2421 Avocati, sunt ocupaţii componente:
242101 avocat
242102 jurisconsult
242103 consilier juridic

Se poate angaja fara a fi inscris in CCJ in functiile de jurisconsult sau consilier juridic.

De exemplu la Cj_ Colegiul nu i-a in considerare vechimea de consilier juridic cu carte de munca de 1 an si 3 luni .....

Adica , absolventul de drept se angajeaza la o firma privata pe post de consilier juridic are vechime de 1 an si 3 luni si totusi ar vrea sa se inscrie in Colegiu .... dar aici ii se spune ca va fi stagiar 2 ani de la data inscrierii in Colegiu.
No coment
.
Distinctia dintre consilierii juridici si jurisconsulti si definitia acestora o facea abrogatul Decret 143/1955 privitor la organizarea si functionarea oficiilor juridice, publicat in B.O. P I nr. 8 din 30.04.1955.
In prezent nu mai exista un act normativ care sa faca vorbire despre jurisconsulti-dar COR-ul, la fel ca si CAEN-ul contine multe extrase din filme SF.
Despre consilierii juridici statueaza Legea 514, care a si abrogat Decretul.