avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare magazin haine firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare magazin haine firma

sunt interesata sa cumpar haine de firma din diferite tari si sa mi infiintez magazin in romania.De exemplu haine de la Diesel,Kelvin Klein,Zara,H&M,Miss Sixty si alte branduri celebre.ideea e ca le pot lua la preturi mai mici,pot avea acte sa dovedesc provenienta.Mentionez ca detin S.C.Are cineva idee ce alte autorizatii imi sunt necesare si ce probleme as putea intampina.Am nevoie de acordul marilor branduri pt a le vinde marfa la mine in magazin?
Cel mai recent răspuns: mimi7736 , utilizator 21:53, 30 Ianuarie 2018
ce sunt considerate branduri?D&G,Armani etc sau pur si simplu si H& M,Zara,New look etc?
Sunt doua probleme diferite.

1. Daca cumpara acele produse, are dreptul sa le vanda in Romania indiscutabil.

2. In al doilea rand, intrebarea este daca are voie sa afiseze marcile producatorilor la ea in magazin. Pentru asa ceva are nevoie de contract de licenta, care este intr-adevar guvernat de HG 1134/2010 - Regulamentul de aplicare a Legii nr. 84/1998. Orice nume de brand de haine este 100% marca la OSIM cf Legii 84/1998.

@iubestedariarta
La ce articol de lege va referiti ca ar limita 1 ? Nu vad nimic aplicabil, daca le-a cumparat, are voie sa le vanda.
eumarian a scris:

Sunt doua probleme diferite.

1. Daca cumpara acele produse, are dreptul sa le vanda in Romania indiscutabil.

2. In al doilea rand, intrebarea este daca are voie sa afiseze marcile producatorilor la ea in magazin. Pentru asa ceva are nevoie de contract de licenta, care este intr-adevar guvernat de HG 1134/2010 - Regulamentul de aplicare a Legii nr. 84/1998. Orice nume de brand de haine este 100% marca la OSIM cf Legii 84/1998.

@iubestedariarta
La ce articol de lege va referiti ca ar limita 1 ? Nu vad nimic aplicabil, daca le-a cumparat, are voie sa le vanda.


garda financiara sata verifica si confisca toate hainele care le considera fara drept de areal geoagrafic pentru a fi comercializate ADIDAS, NIKE, alte branduri OSIM si le cerceteaza ORIGINALITATEA, sunt multe contrafacute in china, etc.
Daca sunt contrafacute/piratate, bineinteles ca se confisca. Intrebarea este daca nu ai voie sa vinzi Adidas in Romania daca l-ai cumparat din Germania, la ce interdictie legala va referiti.

Ca sa va dau un contra-exemplu, Okazii.ro e plin de produse cumparate din strainatate, la fel magazinele second-hand sunt pline de produse de brand. Prin urmare, eu stiu ca ai voie sa vinzi, doar sa nu le faci reclama / sa nu afisezi brandul.
eumarian a scris:

Daca sunt contrafacute/piratate, bineinteles ca se confisca. Intrebarea este daca nu ai voie sa vinzi Adidas in Romania daca l-ai cumparat din Germania, la ce interdictie legala va referiti.

Ca sa va dau un contra-exemplu, Okazii.ro e plin de produse cumparate din strainatate, la fel magazinele second-hand sunt pline de produse de brand. Prin urmare, eu stiu ca ai voie sa vinzi, doar sa nu le faci reclama / sa nu afisezi brandul.



PRACTIC legea se incalca dar cei care vand pe OCAZII nu sunt FIRME vand pe cont propriu=BISNITA la NEGRU, vand ILEGAL exact ca tigariile netimbrate nu platesc accize la ele.

in practica se incalca legea si multii copiaza si se trezesc cu doasare penale, dupa ce au dovezi.

Alte discuții în legătură

Magazin online vanzarea hainelor de firma, branduri cunoscute Dragan94 Dragan94 Buna ziua am tot cautat pe net si pe acest forum si nu am gasit nimic concrect nici da nici nu. Deci doresc sa imi deschid un magazin online de haine in care ... (vezi toată discuția)
Consultatie referitoare la vanzare produse de marca online Sorin_AB Sorin_AB Care sunt cerintele legale pentru a putea vinde, online, in Romania, diverse branduri de renume (de ex: Adidas, Puma, Everlast, Nike, Lonsdale, Lee Cooper, New ... (vezi toată discuția)
Vânzare produse importate sub aceeaºi denumire regãsite în o.s.i.m. lArmAr lArmAr Buna ziua. Sunt incepator, am infiintat un SRL si doresc sa fac import de instrumente medicale. Din ce m am documentat, produsele care doresc sa le import de ... (vezi toată discuția)