Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecinul ma inunda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecinul ma inunda

buna seara!
la prima vedere nu pare o problema asa grava, dar in realitate este chiar teribila. vecinul de la etajul superior imi inunda tavanul de la baie de aproape 3 ani (are o problema la sistemul de evacuare al cazii) si refuza reparatia daunei, mai rau are chiar o atitudine ostila si este imposibil de discutat cu el. am luat legatura cu administratorul blocului insa acesta si-a declinat competenta motivand ca vecinul in cauza refuza reparatia si nici administratorul nu se poate intelege cu el. As vrea sa stiu cum pot sa-l oblig sa faca reparatia , dar fara a recurge la instanta. am discutat cu o societate de asigurari si mi-au spus ca ma pot despagubi pt paguba produsa dar nu pot sa-l oblige pe el sa repare adevarata cauza a inundatiei.
cui ma pot adresa , in ce masura asociatia de propietarii trebuie sa-mi apere drepturile.
Multumesc mult!
Vezi art. 580 indice 3. Ceea ce spui tu e o amenda civila ce se poate aplica debitorului obligatiei de a face, amenda care nu are legatura cu daunele cominatorii.
Este o amenda cominatorie ceea ce spui tu...
Sunt si decizii ale Inaltei Curti parca ce transeaza daca se pot acorda daune cominatorii creditorului obligatiei de a face, desi se face aplicarea amenzii cominatorii, raportat la teza din ulin. ultim al art. mentionat.
Amenda despre care vorbesti are alta natura juridica, ea se executa prin alta modalitate etc.
Nu exista legatura intre daunele cominatorii care s eplatesc creditorului si amenda cominatorie care se plateste statului.
Ma refer la daunele cominatorii care le achita statului si nu reclamantului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ei bine, nu exista daunele despre care vorbesti tu, imi pare rau pentru stat.

Dar... poti insista cu un cadru legal.
Din cate retin eu este vorba de daune cominatorii sub forma unei amenzi, daca vrei asa, si nu este gresit spus, care sunt platite de parat pt fiecare zi de intarziere.Acesti bani ii ia insa statul, nu reclamantul.
Amenda este amenda si daunele sunt daune. Se platesc diferit, sunt acte normative diferite care le guverneaza si au natura juridica diferita...
Dar... din cate retin eu nu astfel se arata cadrul legal al unui lucru pe care il sustine un avocat.