avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM august 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM august 2011

Avand in vedere ca s-au afisat rezultatele concursului din ianuarie 2011 si ca threadul pt acel examen a ajuns deja la o cifra impresionanta de pagini si luand de asemenea in considerare ca incepand de astazi interesele multora dintre noi se despart (unii vor ramane acolo pt a dezbate probleme in legatura cu probele care urmeaza in concursul in curs de desfasurare), propun ca cei care au note sub 7.00 (si care vor sa dea examen in august) sa treaca pe acest thread, urmand ca dupa ultima proba din concursul aflat in desfasurare sa ni se alature si cei care, din nefericire, vor fi nevoiti sa dea si in august.
;) am completat deja!! nu ma prindeti asa repede :p
si tu?? la naiba, pana editezi un mesaj, raspund sapte=D>
mariana_en a scris:

cred ca b si c
edit-la treaba cu recursul:
recursul declarat impotriva incheierii prin care s-a dispus arestarea nu e suspensiv de executare-scrie in CPP, negru pe alb




rugaminte pentru mariana si mayemaye
care e logica pt raspunsul corect la respectiva grila?de ce nu e si a corect?
intr adevar raspuns corect b si c

datele problemei fiind urmatoarele...citez, evident, din Udroiu p 139

' instanta de judecata nu poate dispune efectuarea unei const teh- stiintif, ci numai completarea sau refacerea acesteia ori efectuarea unei expertize'


Instanta de judecata:

a) nu poate dispune efectuarea unei const teh- stiintifice
b) poate dispune refacerea unei const teh- stiintifice
c) poate dispune completarea unei const teh- stiintif

Ultima modificare: Luni, 25 Iulie 2011
lucutel, utilizator
Ai fost pe faza :P

Grila interesanta la proc pen:

Daca faptuitorul ucide victima pe care anterior o violase:
a) nu poate fi inceputa urmarirea penala pt viol, lipsind plangerea prealabila;
b) lipsa plangerii prealabile nu impiedica efectuarea urmaririi penale;
c) se poate efectua o perchezitie corporala a faptuitorului, inainte de formularea plangerii prealabile.
Pt ca o constatare se face de urgenta, cat probele sunt "proaspete" si pana ajunge dosarul la instanta nu mai ai cum...cam asta e ideea :) scuze ca am raspuns eu desi nu mi s-a solicitat.

Alte discuții în legătură

Viol sau profanare de morminte (cadavru)? avTodincaVeronica avTodincaVeronica Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)