Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale casa de marcat pentru PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

casa de marcat pentru PFA

STITI CUMVA DACA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA TREBUIE SA AIBA CASA DE MARCAT ? DACA DA MI-AR FI DE FOLOS SI UN TEMEI LEGAL. VA MULTUMESC MULT DE TOT.
Da. Aveti obligatia de a detine casa de marcat.
Multumesc pentru raspunsuri.
Inteleg ca am nevoie de casa de marcat si trebuie sa emit bonuri fiscale si sa-l predau clientilor. Se mai precizeaza ca (si aici citez din lege) "La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factură fiscală".
La acest tip de PF nu se tine contabililitate si intrebarea este - in acest caz ce se face cu facturile emise catre clienti ?

contabilitatea pentru PFA se tine in partida simpla. In acest caz din cate stiu se tine un borderou cu incasarile si platile pe care le faceti in fiecare luna. Facturile emise pe care o sa scrieti jos...achitat cu BF nr. .....din data de..... le veti trece in acest borderou....de fapt incasarea se face cu bon....nici nu cred ca se trece factura. Un consultant fiscal ce ne spune?:D
s) vânzările de bunuri şi prestările de servicii care nu se încasează integral în momentul livrării bunului sau prestării serviciului.

daca sunt distribuitor de dispozitive medicale care sunt decontate de casa de asigurari? la unele produse, pretul nostru este mai mare decat pretul de referinta care se deconteaza de cnas, diferenta platind-o pacientul. in cazul asta imi trebuie casa de marcat? ma incadrez la punctul litera s) art.2?

sunt srl, nu pfa.
ContSters61319, utilizator
aba812001 a scris:

contabilitatea pentru PFA se tine in partida simpla. In acest caz din cate stiu se tine un borderou cu incasarile si platile pe care le faceti in fiecare luna. Facturile emise pe care o sa scrieti jos...achitat cu BF nr. .....din data de..... le veti trece in acest borderou....de fapt incasarea se face cu bon....nici nu cred ca se trece factura. Un consultant fiscal ce ne spune?:D

La PFA se tine contabilitatea in partida simpla daca se opteaza la impunerea in sistem real. PFA impozitate pe baza normelor de venit nu conduc evidenta contabila.

Referitor la facturi, in situatia unui coafor nu se emit facturi fiscale. Sunt sufuciete bonurile de la casa de marcat, eliberate clientilor.
ContSters42967, utilizator