Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zilieri pentru santier
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zilieri pentru santier

Buna ziua

Sunt particular din Bucuresti si doresc sa-mi izolez si varuiesc casa. Am gasit patru muncitori care pot sa ma ajute. Lucrarea ar dura aproximativ trei saptamani.

Cum sa-i inregistrez ca zilieri. Ce taxe si unde trebuie sa platesc? In ce termen trebuie sa actionez?

Toate ce am citit despre noul Cod al Muncii sa refera la firme/persoane juridice. Eu sunt persoana fizica dar nu vrau sa stau cu frica.

Va multumesc

camelia50 a scris:

Buna ziua

Sunt particular din Bucuresti si doresc sa-mi izolez si varuiesc casa. Am gasit patru muncitori care pot sa ma ajute. Lucrarea ar dura aproximativ trei saptamani.

Cum sa-i inregistrez ca zilieri. Ce taxe si unde trebuie sa platesc? In ce termen trebuie sa actionez?

Toate ce am citit despre noul Cod al Muncii sa refera la firme/persoane juridice. Eu sunt persoana fizica dar nu vrau sa stau cu frica.

Va multumesc

Daca va intreaba cineva spuneti ca sunt rude si va ajutati reciproc ... si atat... gand e gata platiti si la revedere.... insa aveti grija sa fie oameni "testati" si cu recomandari altfel e posibil ca peste cateva luni sa apelati iarasi la serviciile "specialistiilor". Mai sigur cautati o firma, faceti un contract si la o adica puteti apela in instanta #-o
E corect asa sa faceti lucrarea cu o firma,care va va face un contract de prestari servicii,care va cuprinde si o garantie a lucrarii.Daca doriti asa ceva va stau la dispozitie,cu firma,care va garanta cu certitudine lucrarea.
Nu cred ca pot fi angajati ca zilieri pentru ca ar insemna sa dati lucrarea unor necalificati.Gasiti o PFA
dana_lavinia a scris:

doradragan a scris:

intrebati un notar cum puteti legaliza munca lor respectiv banii pe care ii vor incasa , ei nu sunt autorizati ca PFA?

Ma scuzati, dar nu inteleg ce treaba are notarul.
Sau, sa ii bage notarul un contract pe gat si sa plateasca o gramada pe un act care nu ar avea nicio valoare pentru scopul urmarit de autorul topicului.

vedeti dar sa i platesti la negru cum este? legea iti permite sa legalizezi banii pe care ii dai dar sa nu dai la negru banii cititi codul penal, daca nu le da banii la negru e ok

si ITM da amenda si la persoanele fizice 500-1000lei in baza declaratiilor se stabileste ce tip de activitate desfasoara: voluntariat prin fundatii, comerciale obligatoriu fie autorizat fie salariat o persoana fizica-cetatean poate inregistra un contract de munca la itm.OUG 44/2008 spune nu la persoane fizice autorizate, eu va recomand sa i intrebati pe cei de la ITM.
doradragan, utilizator
Eu m-am referit doar la faptul ca i-ati indicat sa se duca la notar sa incheie un contract. Si va intreb, ce contract ar putea sa-i incheie notarul?
Pentru ca daca s-ar putea incheia un contract acesta ar fii valabil si fara sa se duca la notar. Nu faptul ca este incheiat la notar da legalitatea actului, ci faptul ca trebuie incheiat in baza unei legi.
In speta, doamna intreba daca le poate face contract ca si zilieri. Si nu poate, chiar daca s-ar duce la 10 notari.
Astea sunt lacunele din legislatia noastra.