avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită urgent executare silita! posibil abuz?
Discuție deschisă în Executare silită

urgent executare silita! posibil abuz?

Buna seara,
Am o intrebare si va rog sa ma ajutati.
Am facut un contract de credit cu ipoteca si am ajuns in imposibilitate de plata. La data de 02.02.2011 a fost inaintat dosarul la executor, creditul fiind declarat exigibil anticipat, in valoare de 40000 lei plus dobanzi si penalitati de 5000 lei. mentionez ca rata era de 1600 lei (din care 750 lei credit si 850 lei donada).
Am mers la sfarsitul lui mai sa le platesc toata suma, si surpriza.
In ciuada faptului ca creditul a fost declarat exigibil anticipat, ei imi pun in continuare din februarie pana acum acea dobanda de 850 lei lunar, adica 5luniX850 lei=4250 lei, plus penalitati,motivand ca pana la executare ratele merg in continuare.
Acest lucru nu este prevezut in contract.
Practic acum am 40000 lei (creditul exigibil anticipat), 5000 lei dobanzi si penalitati + acum 4250 aceste dobanzi la rate care merg in continuare??
Cum e posibil sa se intample asa ceva?
daca nu e prevazut in contract?
Ce art din codul civil reglementeaza asta??
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc
Draga domnule, deviem de la discutie , noi aici discutam de Dobanda dintr-un contract bancar :))) contract ce nu mai exista in momentul executarii silite !!
Ce nu este clar ?! Omul asta este persoana fizica nu este persoana juridica , ne contrazicem doar din placerea de a ne contrazice, va rog mult verificati practica judecatoreasca in materie executionala pe intreaga tara .... veti avea surprize deosebite !!!!!!!!

Iar mai rau ca pe Bucuresti nu e niciunde , unde cea mai mica eroare/calcul al debitulu/ lipsa si a unui punct pe extrasul de cont ce dovedeste debitul duce la respingerea cererii de incuvintare a executarii silite

Este atat de simplu ! Nu ai o baza legala pentru a cere acea dobanda , din moment ce tu ca si creditor ai declarat scadent anticipat un credit si ai solictat restituirea intregului sold de credit nu mai ai :

1 nu mai ai un contract in derulare
2 nu mai ai o suma imprumutata la care debitorul se obliga la o dobanda
3 Penalitatile si dobanzile sunt calculate pana la data in care s-a declarat scadent creditul ca fiind restante + soldul debitor ramas ( fara dobanda , fara comision de administrare cont , fara comision de rambursare anticipata, fara comision de risc )

doriti sa ne mai contrazicem pe subiect ? nu am o problema in a ma contrazice dar totusi umplem pagini de forum degeaba
Domnule executor bancar, n-am sa continui sa ma contrazic cu dvs. Sunteti in eroare.
Baza legala? Contractul de credit, chiar daca reziliat/incetat isi produce efectele in privinta obligatiilor scadente si neexecutate. Cititi doctrina, invatati care sunt efectele rezilierii unui contract. Exprimati-va dupa aceea.

Se executa silit obligatia de plata nu suma . Obligatia de plata presupune inclusiv plata dobanzii contractuale.

Eu nu ma contrazic cu dvs., pentru ca dvs nu aveti argumente.

p.s. debit - e ceea ce datorezi, dvs incercati recuperarea creantei, nu a debitului :P

[ link extern ] /


ps 2 : Spuneti-mi va rog banca unde lucrati. Imi voi refinanta creditele la dvs, vad ca sunteti un fel de societate de caritate, dati credite cu dobanda zero. Nu platesc nimic, imi veti pune poprire pe 1/3 din salariu, pana la recuperarea creditului, doar a principalului. Iuhuuuuu=D>
Ultima modificare: Marți, 7 Iunie 2011
ContSters210360, utilizator
Aveti perfecta dreptate ! Sunteti fericit acum ?!
Va urez succes in momentul in care veti depune pe o instanta o cerere de incuvintare insotita de documentatia de rigoare si la care sa adaugati dobanda prevazuta pentru un contract in derulare in momentul in care contractul a fost reziliat chiar de dvs in calitate de creditor.
Domnule, nu stiu cum sa va explic, mai pe intelesul dvs. Dvs nu cereti executarea silita a sumei - principal plus dobanzi ci executarea silita a obligatiei de plata prevazute in titlul executoriu contractul de credit. Punct.
mai pe intelesul meu :)) chiar ar fi greu sa imi explicati din moment ce am sute de dosare in faza de executare depuse pe rolul instantelor !

Alte discuții în legătură

Notificare de declarare scadenta credit ContSters277537 ContSters277537 Aveti idee, va rog, lipsa notificarii catre debitor de declarare scadenta a unui credit bancar ce poate atrage din punct de vedere legal? Daca acel credit a ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa obtin de la executor pentru a-mi debloca salariul ? stef_56 stef_56 1. am fost executat silit ( s-a dat o sentinta la judecatorie ) pentru un credit neachitat si s-a primit documentul intocmit de executor la locul de munca , ... (vezi toată discuția)
In cat timp trebuie sa declare creditul exigibil banca ? ContSters307900 ContSters307900 Buna ziua! Doresc sa stiu cand ar fi putut incepe sa curga un eventual termen de prescriptie. Contractul a fost incheiat in 09.2008 pe o perioada de 6 ani iar ... (vezi toată discuția)