Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin mediere cu probleme
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin mediere cu probleme

Buna ziua!
Eu si sotul meu am hotarat de comun acord sa divortam. Avem un copil minor, asa ca ne-am dus la un mediator, sperand sa trec mai usor peste birocratie. Am hotarat desfacerea casatoriei, incredintarea copilului mie, spre crestere si educare, iar in privinta partajului, avem doar un imobil situat in Ilfov. Eu in buletin am domiciliul in sectorul 3, iar sotul meu, in sectorul 4. Am specificat in cerere ca dresc sa-mi cresc copilul la adresa din jud Ilfov.
Am depus dosarul la sectorul 3, presupunand ca doar acolo trebuie, avand domiciliul in acte in sect 3. Termenul dat de instanta a fost, spre marea mea surpriza, 05 ianuarie 2012.
As vrea sa stiu ce variante am sa grabesc lucrurile. 7 luni inseamna enorm de mult.
Pot cere un termen mai mic?
Pot muta dosarul la Buftea, imobilul fiind in Ilfov? Mentionez ca la dosar am depus si certificatul de casatorie in original.
O alta problema e faptul ca, la ancheta sociala, care am inteles ca e obligatorie desi noi ne-am inteles in toate pivintele, este citata autoritatea tutelara sector3, cand trebuia sa fie implicata autoritatea tutelara din Ilfov.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Cererea de divort am facut-o impreuna cu acordul de mediere. Se pare ca nu se oboseste nimeni sa citeasca actele ce sunt depuse.
Am solicitat ieri preschimbarea termenului. Sper sa avem noroc.
Totul e posibil :-(
andrufl a scris:

Buna ziua!
Eu si sotul meu am hotarat de comun acord sa divortam. Avem un copil minor, asa ca ne-am dus la un mediator, sperand sa trec mai usor peste birocratie. Am hotarat desfacerea casatoriei, incredintarea copilului mie, spre crestere si educare, iar in privinta partajului, avem doar un imobil situat in Ilfov. Eu in buletin am domiciliul in sectorul 3, iar sotul meu, in sectorul 4. Am specificat in cerere ca dresc sa-mi cresc copilul la adresa din jud Ilfov.
Am depus dosarul la sectorul 3, presupunand ca doar acolo trebuie, avand domiciliul in acte in sect 3. Termenul dat de instanta a fost, spre marea mea surpriza, 05 ianuarie 2012.
As vrea sa stiu ce variante am sa grabesc lucrurile. 7 luni inseamna enorm de mult.
Pot cere un termen mai mic?
Pot muta dosarul la Buftea, imobilul fiind in Ilfov? Mentionez ca la dosar am depus si certificatul de casatorie in original.
O alta problema e faptul ca, la ancheta sociala, care am inteles ca e obligatorie desi noi ne-am inteles in toate pivintele, este citata autoritatea tutelara sector3, cand trebuia sa fie implicata autoritatea tutelara din Ilfov.

Conform art 5 din cod procedura civila „Cererea se face la instanta domiciliului paratului”. Nu conteaza locul unde se afla „bunul mobil sau imobil”.

Dumneavoastra v-ati complicat in procedura, in sensul ca:
- puteati depune la judecatorie doar actiune de divort si incredintare a minorului
- partajarea bunurilor putea fi facuta prin acord de mediere autentificat de notar sau direct la notar.

Conform Art. 159 cod familiei

Autoritatea tutelara competenta este:

a) pentru ocrotirea parinteasca si tutela minorului, cea de la domiciliul minorului;
b) pentru tutela persoanei pusa sub interdictie, cea de la domiciliul acesteia;
c) pentru curatela prevazuta in art. 152 lit. a sau c, cea de la domiciliul persoanei reprezentate sau al minorului de paisprezece ani;
d) in cazul prevazut in art. 152 lit. b, fie autoritatea tutelara de la domiciliul persoanei reprezentate, fie autoritatea tutelara de la locul unde trebuie luate masurile urgente;
e)pentru curatela prevazuta in art. 152 lit. d sau e, cea de la ultimul domiciliu din tara al celui lipsa ori celui disparut.
mediator, utilizator
Conform Art. 607 Cod proc.civ. - Cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca nici unul din soti nu mai locuieste in circuscriptia judecatoriei in care se afla cel din domiciliu comun(ceea ce este cazul dvs., din cate ati prezentat), judecatoria competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul,(deci judecatoria sect.4, unde isi are domiciliul paratul, adica sotul dvs.) , iar cand paratul nu are domiciliul in tara, este competenta judecatoria in circusciptia careia isi are domiciliul reclamantul.
Acest lucru inseamna ca la primul termen de judecata instanta isi va declina competenta in favoarea judecatoriei sect.4 si dvs. veti fi din nou amanata.
Va recomand sa mergeti la judecatorul de serviciu cu o cerere de preshimbare de termen si in care sa solicitati si declinarea competentei la judecatoria sect.4. Prezentati situatia detaliata judecatorului de serviciu si mentionati ca ati lasat la dosar certificatul de casatorie in original, cu cererea de a va inapoia originalul, judecatorul retinandu-si doar o copie certificata.
Niciodata sa nu mai lasati acte in original, faceti copii legalizate, daca neaparat vi se cere. E adevarat ca in cazul divortului trebuie sa prezentati judecatorului certificatul de casatorie in original, dar sigur nu vi s-a cerut sa-l depuneti la dosar in original, eventual in copie legalizata.
Inainte de a merge la judecatorul de serviciu, discutati cu mediatorul
care a intocmit acordul de mediere.Acesta sigur cunoaste si prevederile din codul de procedura civila, daca este jurist, si pe baza actelor pe care le aveti va poate sfatui exact ce sa faceti pentru a grabi lucrurile.
Este important sa va prezentati impreuna cu sotul dvs., in camera de consiliu, la
primul termen de judecata, pe care sper ca instanta vi-l va preschimba si va acorda un termen mult mai scurt, avand in vedere acordul de mediere incheiat.
In ce priveste ancheta sociala, asa cum v-a raspuns cineva aici, este sigur ca autoritatea tutelara de pe raza sect.3 sau 4(depinde care va fi considerata instanta competenta) va trimite adresa la autoritatea tutelara in circumscriptia careia locuiti dvs.in fapt cu copilul, care va veni acasa la dvs., dupa ce va va anunta in prealabil, bineinteles. Toate cele bune!
Pai ca sa ai o hotarare judecatoreasca, fie ea si de expedient, trebuie sa ai un dosar in care s-o pronunti. Ca sa ai un dosar, trebuie o sesizare a instantei, recte o actiune.
Deci da, doamna are o actiune.
Hotararile pe incredintare nu sunt de expedient, nu permite legea.

Doamna, daca va intelegeati cu sotul, nu era nevoie de un mediator. Daca nu va intelegeati, felicitari, ati facut o alegere buna.
In ceea ce priveste actiunea in instanta, cred ca ea a fost redactata gresit, ceea ce va aduce acum probleme. Chiar si in termenul din ianuarie, daca dv. nu stati in fapt acolo unde scrie in cerere, nu se va pronunta divortul; in teorie.
E nevoie sa mergeti la o consultatie sa verificati care e competenta, ca noi nu avem date sa va sppunem ce si cum.
Si ar cam fi nevoie sa depuneti un dosar nou, ca sa nu asteptati dupa acesta o jumatate de an.
Redactati complet actiunea, cu toate datele si deouneti-o din nou la instanta competenta, ca tare ma tem ca judecatoria sector 3 nu prea e competenta. Si apoi... alt termen, alta distractie!
Stimata doamna, exista 3 solutii la problema d-voastra :
Prima este sa vedeti cine este judecatorul investiti la judecatoria unde a-ti depus acordul in mediere in care ati decis desfacerea casatoriei cu cererile accesorii si ii rugati sa va primeasca in camera de consiliul. pe art 271 alin 1 din cod proc civila si sa emita hotararea. Si vedeti ce va spune. Trebuie sa fiti amandoi sotii cu actele de identitate.
A doua solutie, care ar putea sa vi-o sugereze chiar judecatorul investit, este sa depuneti la dosar o cerere de preschimbare termen motivand ca aveti acord in mediere si cel putin unul dintre d-voastra are loc de munce in strainatate si trebuie sa se prezinte la munca pana la o data recenta.
A 3-a este ca acuma pe vacanta mai sunt judecatori la permanenta. S-ar putea ca judecatorul investit sa fie in vacanta. Asa ca adresati-va judecatorului de la permanenta la judecatoria unde aveti dosarul si ar putea chiar el sa va ajute.
Oricare din aceastea ar trebui sa functioneze.
Sunt mediator si am avut asemenea cazuri. Si unde activez eu deja se dau termene peste 5-6 luni. Si asa am rezolvat. Cel mai des am rezolvat prin a doua varianta.
Si apropo partajul se poate face in mediere in acelasi "dosar "cu divortul, ca accesoriu la divort. Am facut asa ceva si a fost totul in regula. Pe bune.
Mult succes.

Viorel Danciu - mediator
Ioan Viorel Danciu, Mediator