avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin mediere cu probleme
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin mediere cu probleme

Buna ziua!
Eu si sotul meu am hotarat de comun acord sa divortam. Avem un copil minor, asa ca ne-am dus la un mediator, sperand sa trec mai usor peste birocratie. Am hotarat desfacerea casatoriei, incredintarea copilului mie, spre crestere si educare, iar in privinta partajului, avem doar un imobil situat in Ilfov. Eu in buletin am domiciliul in sectorul 3, iar sotul meu, in sectorul 4. Am specificat in cerere ca dresc sa-mi cresc copilul la adresa din jud Ilfov.
Am depus dosarul la sectorul 3, presupunand ca doar acolo trebuie, avand domiciliul in acte in sect 3. Termenul dat de instanta a fost, spre marea mea surpriza, 05 ianuarie 2012.
As vrea sa stiu ce variante am sa grabesc lucrurile. 7 luni inseamna enorm de mult.
Pot cere un termen mai mic?
Pot muta dosarul la Buftea, imobilul fiind in Ilfov? Mentionez ca la dosar am depus si certificatul de casatorie in original.
O alta problema e faptul ca, la ancheta sociala, care am inteles ca e obligatorie desi noi ne-am inteles in toate pivintele, este citata autoritatea tutelara sector3, cand trebuia sa fie implicata autoritatea tutelara din Ilfov.
Nu inteleg de ce trebuie sa platesc, cand, prin incheierea acordului de mediere, sunt scutita de la plata taxei. Si sincer, nici nu am atatia bani sa dau.
Mai ales ca am depus cererea de divot iinsotita de acordul de mediere, solicitand divortul, partajul, etc, in baza acordului.
Dvs. aveti un divort complex cu incredintare minor, partaj.
La depunerea cererii, insotita de acordul de mediere ( acord care acopera toata actiunea) ati solicitat sa fiti scutita de taxe divort+partaj?
Avand in vedere ca nu va solicitat taxa de divort, se pare ca ati omis solicitarea scutirii de taxa de partaj. Trebuie sa tineti cont ca fata de prima programare ati obtinut un termen mai apropiat. Daca nu depuneti taxa, exista riscul ca toata actiunea sa esueze. Cat poate sa reprezinte taxa (%), din valoarea bunurilor ??? De ce ati pus valori asa de mari, mai ales ca actiunea este in consens, cu acordul sotilor
Daca locuiti impreuna cu minorul in Ilfov, trebuia sa specificati asta. Actiunea se depune la judecatoria unde aveti domiciliul (sectorul 3 in cazul dumneavoastra) dar ancheta se va face unde locuiti impreuna cu minorul. Judecatoria va trimite solicitare de ancheta, dar asta numai daca stie.
De exemplu, eu si fostul sot, am avut domiciliu in sectorul 6. Actiunea am depus-o la judecatoria sector 6. Ancheta sociala a fost facuta de catre Autoritatea tutelara a sectorului 2, pentru ca locuiam impreuna cu minorul in sectorul 2, chiar daca nu aveam domiciliul acolo.
Actiunea se introduce la instanta in raza careia au domiciliat sotii impreuna IN FAPT. La fel se face si ancheta sociala. Domiciliul legal conteaza mai putin in acest domeniu.

Taxa de timbru inseamna ca partea ii spune instantei ca si-a platit toate darile care o indreptatesc la un proces; abia dupa ce incepe procesul, adica dupa ce instanta e investita legal, actiunea timbrata, se poate analiza dosarul, aici intrand si scutirea/restiutuirea de taxa.

Fara taxa de timbru instanta nu are dreptul sa discute nimic; asta e o explicatie generica, neprofesionista, ca sa incerc sa va fac sa intelegeti de ce si cum a actionat asa judele in cauza. Asa il obliga legea.

In toate tarile lumii, cele civilizate spre care ne zgaim cu drag, costa sa faci un partaj. Si costa mult mai mult decat la noi.

Oricum, in fuctie de venituri etc. puteti face o cerere de scutire taxa, de reducere... depinde de situatia concreta, nu stiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort la mediator, familie cu copii si credit ipotecar cristeo cristeo Buna ziua, Sunt interesata cum se rezolva urmatoarea problema, familie cu 2 copii se hotaraste sa divorteze, prefera procedura medierii. Exista un apartament ... (vezi toată discuția)
Divort cammelia cammelia doresc sa divortez, am 2 copii, unul major si unul minor, care sunt variantele? notar, mediator sau instanta? (vezi toată discuția)
Actele necesare pentru introducerea unei actiuni de divort P.F.A. HERMAN DAN P.F.A. HERMAN DAN Buna ziua, Ptr deschiderea actiunii de divort ce acte ar trebui sa prezint ? Cam cat ar dura pana la pronuntarea divortului daca suntum de acord cu toate ... (vezi toată discuția)