Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia nr. 19/2011 a Inaltei Curti de Casatie si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia nr. 19/2011 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie

Buna seara. As dori punctul d-voastra de vedere,in legatura cu Decizia 19,din 17-10-2011 a Inaltei Curti De Casatie Si Justitie.CNPP este obligata sa puna in aplicare aceasta decizie? Multumesc mult.
N-ati inteles, nu, ce-am scris? :(

Nici nu stiu cum sa explic mai clar. Decizia nr. 19/2011 poate fi folosita (invocata in instanta) de pensionarii care au procese pe rol, procese care au inceput cand erau in vigoare Legea nr. 19/2000 si OUG nr. 4/2005. De asemenea, persoanele carora li s-au emis decizii de pensie conform Legii nr. 19/2000 ulterior intrarii in vigoare a Legii nr. 263/2010 (au avut cererile depuse la casele de pensii inainte de 1 ianuarie 2011) pot sa invoce in instanta Decizia nr. 19/2011.

Pe scurt, cine a primit sau va primi o decizie de pensie emisa conform Legii nr. 19/2000 sau OUG nr. 4/2005 poate sa se duca in instanta si sa solicite recalcularea pensiei cu valorificarea veniturilor lucrate in acord avand in vedere si dispozitiile cuprinse in Decizia nr. 19/2011.

Sotia nu mai poate sa faca nimic acum intrucat nu se regaseste in situatiile aratate mai sus. Pe de alta parte, a avut un proces si l-a pierdut definitiv si irevocabil, deci exista autoritate de lucru judecat. Imi pare rau.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc mult D-na Gabriela Pintea. Multa sanatate.
pentru doamna Pintea: s-a mai intamplat ceva nou in ultimele 3 luni? a acceptat vreo casa de pensii recalcularea sau macar amanarea recalcularii pentru cand vor fi bani:(? eu am depus acum un an adverinta de acord si nici macar nu au raspuns da sau ba. cam asta e stilul, tratarea cu nebagare in seama.
Buna seara. Revin cu o noua informatie. Am scris un mail la reletii cu publicul a I.C.C.J si mi-au raspuns sa consult un avocat . Va multumesc inca odata si LA MULTI ANI.
@eugenchis

Oaa, ce raspuns ati primit, sa consultati un avocat. Trebuie ca a obosit rau cel de la relatii cu publicul de la ICCJ dupa ce v-a dat un asemenea raspuns. :giggle:

@jack electro

Eu am scris mai sus ca deciziile pronuntate in recursuri in interesul legii sunt obligatorii pentru instantele judecatoresti. Recursul in interesul legii vizeaza interpretarea si aplicarea unitara a legii de catre toate instantele judecatoresti, ICCJ solutionand o chestiune de drept.

Casele de pensii au obligatia sa recalculeze drepturile de pensie in baza unor hotarari judecatoresti care stabilesc drepturi individuale. Prin urmare trebuie sa obtineti o hotarare definitiva (si irevocabila, de preferat) prin care casa de pensii sa fie obligata sa va recalculeze pensia cu valorificarea veniturilor lucrate in acord global.