Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia nr. 19/2011 a Inaltei Curti de Casatie si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia nr. 19/2011 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie

Buna seara. As dori punctul d-voastra de vedere,in legatura cu Decizia 19,din 17-10-2011 a Inaltei Curti De Casatie Si Justitie.CNPP este obligata sa puna in aplicare aceasta decizie? Multumesc mult.
Atunci sa inteleg ca in momentul in care voi primi o noua decizie (banuiesc ca tot in baza legii 19/2000), in urma trecerii de la pensie anticipate partiale la cea pentru limita de vasta, voi putea contesta noua decizie ca apoi sa cer in instanta recalcularea invocand Decizia nr. 19/2011 a ICCJ? Adeverinta cu acordul global a ramas la dosarul de pensie.
Probabilitatea sa primiti o decizie emisa conform Legii nr. 19/2000 este infima. Veti trece de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta potrivit Legii nr. 263/2010.
Atunci nu inteleg. Intr-o postare anterioara spuneti ca: "Pe scurt, cine a primit sau va primi o decizie de pensie emisa conform Legii nr. 19/2000 sau OUG nr. 4/2005 poate sa se duca in instanta si sa solicite recalcularea pensiei cu valorificarea veniturilor lucrate in acord avand in vedere si dispozitiile cuprinse in Decizia nr. 19/2011."

In ce conditii mai poate totusi primi cineva in 2012 o decizie conform unor acte abrogate la 1 ianuarie 2011? Practic nimeni!
Ei, pactic nimeni! De ce trageti o asemenea concluzie?

Exemplu pur ipotetic: O persoana a dat in judecata casa de pensii in decembrie 2010, solicitand anularea unei decizii de pensie pentru motivul X (nu conteaza motivul). Aceasta persoana primeste prim termen cel mai probabil in toamna anului 2011. Presupunem ca dosarul se judeca in iarna anului 2011 si ca persoana castiga.

Hotararea tribunalului se comunica in mai-iunie 2012 iar casa de pensii face recurs. Primul si ultimul termen la Curtea de Apel este in ianuarie 2013 iar recursul casei de pensii este respins. Persoana respectiva ajunge sa solicite punerea in aplicare a hotararii judecatoresti cel mai devreme in vara anului 2013.

Casa de pensii va emite o noua decizie potrivit Legii nr. 19/2000, intrucat litigiul s-a judecat potrivit dispozitiilor acestui act normativ. Presupunem aici ca instanta a admis capatul principal de cerere si a dispus anularea deciziei de pensie contestate. Sunt sute de mii de pensionari care au introdus actiuni pe rolul instantelor la sfarsitul anului 2010. Nu toti s-au judecat definitiv si irevocabil.
In concluzie, valorificarea la pensie a sumelor din acordul global se va face in mod discriminatoriu. Norocosii sunt cei de care spuneti. Dar ceilalti ce vor face?