Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia nr. 19/2011 a Inaltei Curti de Casatie si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia nr. 19/2011 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie

Buna seara. As dori punctul d-voastra de vedere,in legatura cu Decizia 19,din 17-10-2011 a Inaltei Curti De Casatie Si Justitie.CNPP este obligata sa puna in aplicare aceasta decizie? Multumesc mult.
Multumes mult.O sa ii transmit. Multa sanatate.
Daca eu am Decizia de pensionare din sept. 2010 dupa legea 19, iar la cererea mea de recalculare cu valorificarea platilor in acord global depusa la Casa de Pensii, conform adeverintei depuse pentru perioada martie 1985-decembrie 1990, am primit raspuns atunci ca nu pot fi valorificate sumele, acum ce trebuie sa fac? Pot depune o noua cerere si sa invoc Decizia 19/2011?
@dariad

Nu, doamna, nu puteti sa depuneti o noua cerere si sa invocati Decizia 19/2011. Decizia nr. 19/2011 a ICCJ face referire la acte normative abrogate. In alta ordine de idei, o decizie pronuntata in urma promovarii unui recurs in interesul legii nu abroga acte normative, deci mentiunea din anexa 15 a HG nr. 257/2011 trebuie respectata.

Nu puteti contesta o decizie de pensie emisa in 2010 intrucat nu mai sunteti in termen. Numai daca veti primi o decizie de pensie emisa conform Legii nr. 19/2000 sau OUG nr. 4/2005 puteti sa solicitati instantei recalcularea pensiei cu valorificarea veniturilor lucrate in acord avand in vedere si dispozitiile cuprinse in Decizia nr. 19/2011 a ICCJ.
Doamna Pintea, de fapt eu am 3 decizii primite in urma atasarii de noi documente pentru recalculare. Ultima decizie este cu data de 24.02.2011, cu recalcularea unui spor de care nu am stiut initial. In acest caz, pot cere direct in instanta recalcularea pensiei cu valorificarea veniturilor lucrate in acord avand in vedere si dispozitiile cuprinse in Decizia nr. 19/2011?
Ultima decizie este emisa acum un an, nu mai sunteti in termen sa o contestati. Nu merge nici sa va adresati direct instantei solicitand recalcularea pensiei cu valorificarea veniturilor lucrate in acord. Cererea de chemare in judecata ar fi motivata in drept pe prevederile Legii nr. 263/2010 iar instanta ar urma sa pronunte o hotarare intemeiata pe dispozitiile aceluiasi act normativ si a actelor conexe si care sunt acum in vigoare. Decizia nr. 19/2011 a ICCJ se refera la interpretarea unor prevederi din Legea nr. 19/2000 si din OUG nr. 4/2005.

Procurorul General al Romaniei a justificat interesul promovarii acestui recurs in interesul legii pe dispozitiile tranzitorii cuprinse la art. 174 si art. 178 din Legea nr. 263/2010.
În justificarea interesului actual în promovarea recursului în interesul legii, procurorul general a arătat că, deşi Legea nr. 19/2000 a fost abrogată în mod expres prin art. 196 lit. a) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, problema de drept invocată subzistă şi se cuvine a fi dezlegată, având în vedere dispoziţiile tranzitorii conţinute de art. 174 şi 178 din Legea nr. 263/2010.

[ link extern ]

Acum, daca ne uitam la art. 174 si art. 178 din Legea nr. 263/2010, vedem ceea ce tot spun eu de patru pagini incoace in acest topic: pot invoca Decizia nr. 19/2011 a ICCJ numai cei care au litigii introduse pe rolul instantei inainte de 1 ianuarie 2011, sau cei care primesc, ulterior datei de 1 ianuarie 2011, decizii de pensie emise conform dispozitiilor Legii nr. 19/2000 sau potrivit prevederilor OUG nr. 4/2005 si le contesta in termen.
Gabriela Pintea, Consilier juridic