Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... HOTÃRÂREA NR. 14 PRIVIND PREGÃTIREA PROFESIONALÃ ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

HOTÃRÂREA NR. 14 PRIVIND PREGÃTIREA PROFESIONALÃ CONTINUÃ A AVOCAÞILOR

[ link extern ]

Ce parere aveti despre aceasta decizie? Mie personal mi se pare o mare tampenie (obligi un avocat la varsta pensionarii sa faca master??? #-o )

Acum am si o intrebare personala legata de aceasta hotarare...
"C. Avocaţilor cu activitate publicistică juridică li se vor recunoaşte, pentru fiecare articol publicat, un număr de 10 ore pregătire profesională, dacă articolul se publică într-o revistă de circulaţie locală, 20 de ore pregătire profesională continuă pentru articolele publicate în reviste de circulaţie şi recunoaştere naţională şi 30 de ore pregătire profesională pentru avocaţii cu activitate publicistică internaţională. "
... activitatea pe acest forum oare se considera "activitate publicistică juridică"? In plus stiam ca avocatii au nevoie de aprobarea baroului ptr. a-si face reclama in presa ( iar "activitatea publicistică juridică" semnata cu numele de avocat e tot o reclama) #-o
Attila-Arpad Dombi, Avocat
Pai ideea e ca in prezent publicatiile se agreaza de catre barou, nu INPPA. Din cate stiu, si Avocatnet este in asteptarea acestei manifestari de gratie a mai marilor breslei...
Eu cred ca odata cu modificarea codurilor cursul de pregatire continua va avea un efect pozitiv.
In buna masura se vor putea observa cu usurinta modificarile fara un efort deosebit.Ca la scoala.
Timp sa fie.Ar trebui planificate la ora 16 sau 17.

Nu inteleg.Ce inseamna ca nu e nicio publicatie agreata.
Ce se agreaza, publicatia sau ceea ce se scrie de catre autor?
Aici nu prea inteleg.

Din cate am inteles, se face o cerere care se adreseaza decanului baroului.

avocat Claudiu Lascoschi

Publicatia se agreaza, dupa asta nu mai conteaza ce scrie autorul.
Asta nu am stiut.
Credeam ca se analizeaza ceea ce scrie autorul.

La barou e o doamna la biroul respectiv pe care nu am vazut-o niciodata si care intreba de publicatie.Acum inteleg de ce intreaba.
Dumneaei cere sa se depuna cat mai mult.Nu vad sensul.Eu am mai scris si in alte parti, pe la reviste si nu am chef sa xeroxez mult, asa aiurea.
Eu cred ca poate fi suficient sa se depuna atata cat e necesar conform punctajului.
Treaba cu punctajul e inca nelamurita.Cam asta se intelege.

avocat Claudiu Lascoschi
Andreea, io intelesei ca INPPA tre' sa-si dea cu agreatu', asta din hotararea 448 de saptamana asta:

Art.4. – (1) Activitatea de publicistică juridică este recunoscută pentru fiecare articol publicat în revistele de specialitate ori în publicaţiile în format electronic agreate de I.N.P.P.A..

Acu', dupa ce ma chinuii sa copiez din hotarare, realizez ca nu m-am uitat sa vad de cand intra in vigoare hotararea, eu am gandit ca intra de la data adoptarii ei.
Hotararea e din 17 martie parca...
Am inchis saitul, e tarziu, verific maine. Ca-mi mestec dintii de somn. :sticktongue: