Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de nemultumiri si protestele de la Piata Universitatii si Piata Unirii...

Schimbam ceva cu ce?
Aceasta este marea intrebare...

Se poate revizui constitutia si sa se treaca la monarhie.Ramane de vazut insa ce se va vota in caz de referendum...
Apoi, daca vor exista noi proteste deoarece nu ne place monarhia se poate reveni la vechea forma de organizare...

Ba de putut se poate, dar problema este ca in general au existat probleme...la furat...la nivel destul de inalt...
Cand nu s-a furat la nivel inalt tara a mers bine...
Adica a fost bine pentru popor...daca ii mai pasa cuiva astazi...
Adica exemple vechi exista...
Vezi un Vlad Tepes:) un Stefan cel Mare, Mihai Viteazul,etc...
Deci, au existat oameni, dar mai demult...

Problema este ca pe plan international pentru credibilitate nu avem nimic consistent in tara...dintre politicienii...actuali...

Indiferent de conjunctura, on om care a reusit ceva trebuie sa ii fie recunoscute meritele...
Este adevarat ca si comunistii daca existau la 1877 ar fi castigat razboiul de independenta...dar inca nu erau nascuti...deoarece s-au nascut mai tarziu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mult prea demult.......si cine stie précis cum a fost si atunci?!.........istoria mai este si romantata uneori....si trunchiata.....
Imi cer scuze...

Am tot scris si nu ati vazut si chestiunea cu nasterea comunistilor la acea vreme.
Poate ca nici nu ar mai fi existat razboiul de independenta...si se rezolva prin pace totul...
Sa fim seriosi....totusi...
Probabilitatea era...zero...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Comunismul in forma sa ideala nu era in sine o idee rea, insa aplicarea lui a nascut adevarati monstrii....ducand la o forma de extremism si exterminare pentru multi.....ca orice forma de extremism....sa nu uitam ca si Hitler la inceput a fost aplaudat de poporul german....
ContSters141818, utilizator
Nu exista forma ideala la o guvernare politica se pare...
Trebuie ales raul cel mai mic...adica sa se fure cat mai putin...
Dar...prin putin, inseamna a se fura infim si nu putin mai mult decat se poate simti de popor...pentru ca atunci poporul simte ca este sub jug...

Ideal ar fi sa nu se fure la nivel inalt de nimeni.
Si doar cei cu principii de rang inalt nu fura pentru ca nu le sta in caracter...

Oricum, una peste alta, se poate observa ca cei care au monarhie...se descurca mai bine in prezent...fata de ceilalti...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat