Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatia de a incalzi apartamentele nelocuite ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatia de a incalzi apartamentele nelocuite dintr-un imobil

Buna ziua,
as dori sa stiu daca proprietarii de apartamente nelocuite au obligatia legala de a incalzi aceste apartamente,avand in vedere ca cei care locuiesc in vecinatatea apropriata acestora trebuie sa le cedeze caldura si implicit factura de gaz crescand semnificativ si la fel de mult igrasia,fara a beneficia de caldura produsa de centala proprie.

Va multumesc anticipat,
F Dobre
Isleman

La casa nu ar putea oamenii sa inchida toate caloriferele, caci ar dardai de frig. La bloc isi permit asa ceva, intrucat, primesc indirect caldura, mai ales intre etaje (pana la 80% din necesarul de caldurta) de la apartamentele incalzite si au minim 15-16 grade C. Cum credeti ca au un minim de temperatura, cu caloriferele inchise, de la Sfantu Petru?

In plus, mai exista o eroare de calcul provocata de debransare. Debransarea provoaca dezechilibrul hidraulic al instalatiei de incalzire, adica creste presiunea si debitul de agent termic in restul instalatiei in functiune. Surplusul peste necesar se inregistreaza pe contorul de bloc si este platit de ceilalti "fraieri". Cu cat creste numarul debransatilor intr-un bloc, cu atat vor creste si facturile (nu costurile reale) celorlalti.

Alte probleme cauzate de debransare, in proportie diferita, de la caz la caz, sunt igrasia, mucigaiul, degradarea elementelor de constructie ale cladirii; Oboseala, lipsa de concentrare, iritarea mucoasei nazale şi lacramarea, dificultatea in respiratie, frisoanele, reumatismul, toate acestea cunoscute ca simptom SBS (Sick Building Syndrome) sunt tributare nerespectarii normelor de confort ale spatiilor interioare. (Metodologie de calcul al performantei energetice a cladirilor Mc 001/1 2006- Anexa nr. 1, pct. I.13.3 Ordinul M.T.C.T. nr. 157/2007

nistorsc

Directiva europeana stabileste obiectivele care trebuie atinse de catre statele membre, lasand alegerea mijloacelor la latitudinea autoritatilor nationale. Legiuitorul national trebuie sa adopte un act de transpunere in legislatia nationala prin care aceasta din urma va fi adaptata la obiectivele definite in directiva.
Actul de transpunere exista!!
Legea nr. 10/1995 privind calitatea in constructii si alte reglementari si standarde tehnice emise in temeiul legii, obligatorii pe intreaga durata de existenta a constructiilor.

SR 1907 stabileste acele temperaturi intrucat trebuie asigurate acel confort termic minm al ocupantilor cladirii.

Cerinta izolarii termice este preluata din Directiva europeana si se refera la izolarea cladirii fata de mediul exterior (anvelopare), nu la izolarea peretilor interiori ai cladirii.
Se face referire expresa la ea, intrucat in tarile vestice, instalatiile de incalzire sunt reglate automat, nu-si bat capul cu o problema rezolvata. Prin automatizare se asigura o deservire rationala si eficienta prin care CONSUMUL de caldura sa poata fi REDUS cu pastrarea nivelului calitatii serviciilor.
La noi instalatiile sunt dereglate, si chiar daca exista reglementari tehnice privind automatizarea, nu se respecta.
"Reglarea automata in sistemele de termoficare din Romania – O problema acuta mereu amanata Prof dr. ing. Mircea Beldiman, Prof dr. ing. C-tin Ionescu, Inst de Constr Buc, Rev. Instalatorul, nr. 3/1994!!
De aceea la noi trebuie facuta si reabilitarea instalatiei de incalzire, nu doar izolarea termica, pentru economii de energie.

Debransarea a luat avant in ultimii 10-15 ani, in special din cauza costurilor de incalzire.
Fara incalzirea indirecta, riscul de igrasie si mucigai este mai mare la un apartament neincalzit.
darida, utilizator
Directiva europeană stabileşte obiectivele care trebuie atinse de către statele membre, lăsând alegerea mijloacelor la latitudinea autorităţilor naţionale. Se adresează unuia, mai multor sau tuturor statelor membre. Pentru ca principiile enunţate de directivă să producă efecte la nivelul cetăţeanului, legiuitorul naţional trebuie să adopte un act de transpunere în legislaţia naţională prin care aceasta din urmă va fi adaptată la obiectivele definite în directivă.
Se face referire expresa la ea, intrucat in tarile vestice, instalatiile de incalzire sunt reglate automat, nu-si bat capul cu o problema rezolvata (ati scris dvs)

Referitor la cele 2 alineate de mai sus, trebuie sa ne hotaram cui se adreseaza directiva: tuturor statelor sau doar celor vestice care au problema rezolvata si nu au nevoie de directiva. Sau directiva se adreseaza tarilor estice pornind de la premise false (automatizarea inca nerezolvata in tarile estice dar re), caz in care directiva ar trebui reanalizata.
Ca sa revenim la ce mama naibii vor directivele astea, iata obiectivele lor:
- prin vestul Ioropii s-a ajuns la concluzia ca prin 2050 consumul de energie aproape se va dubla
- cum: cresterea populatiei si cerintele economiilor emergente
- de unde dam energie ptr astia, eventual mai scumpa, ca deh, piata!
- noi nu ne putem dezvolta atat de repede cu productia, deci de la populatie
- cum facem?
- pai la ce consuma populatia energie: caldura si racoare
- cum ii facem sa nu mai consume?
- n-avem cum, dacat sa-i facem sa nu le trebuiasca!
- cum facem asta: luam masuri de eficientizare a acestor consumuri (anvelopare blocuri, interventii asupra instalatiilor si infrastructurii
- gata, facem rost de energie sa o putem vinde astora care vin din spate: populatiE si economii emergente

Despre asta este vorba in directive, in nici un caz despre confortul dvs in apartamente.
Cum am ajuns la concluzia asta; DIRECTIVA 2002/91/CE A PARLAMENTULUI EUROPEAN ?? I A CONSILIULUI
din 16 decembrie 2002
privind performan?a energetică a clădirilor:
(20) Facturarea către ocupan?ii clădirilor a costurilor de încălzire,
climatizare ?i apă caldă, calculate propor?ional cu
consumurile efective, ar putea contribui la economii de
energie în sectorul locuin?elor. Ocupan?ii ar trebui să aibă
posibilitatea să î?i regleze propriul consum de căldură ?i de
apă caldă, dacă astfel de măsuri sunt rentabile

ATENTIE, CA OCUPANT IMI POT REGLA CONSUMUL CA SA DEVINA RENTABIL PENTRU MINE, PROPRIETAR SAU LOCATAR: DECI DIRECTIVELE INCURAJEAZA PE CEI CARE CONSUMA MAI PUTIN SAU DE LOC SI NU ARE NICI O TREABA CU COMFORTUL DVS!

o ALTA CHESTIUNE, REFERITOARE LA STANDARDE
- ca eu sa calculez de ce anume am nevoie ptr eficientizare trebuie sa plec de la niste premise
- una din premise este cam cat ar dori omul sa aiba temperatura in casa, iar asta reprezinta baza de calcul pe mai departe sa vad de cat polistiren am nevoie, ce instalatie trebuie sa folosesc ca sa ajung cu apa la o anumita temperatura la intrarea in bloc, etc
- ar fi bine ca, pe langa numarul standardului sa se citeasc si numele lui, pentru ce a fost adoptat.
arockz, utilizator
Directiva 106 in domeniul constructiilor s-a publicat oficial in februarie 1989, data la care Romania si alte state din Europa de est erau state socialiste.
Directiva s-a elaborat pentru situatia de la acea data a statelor membre, nu putea lua in considerare situatia statelor socialiste, care peste 15-18 ani vor adera la Uniune.
Bineinteles ca starea instalatiilor din tarile vestice era si este diferita de starea instalatiilor din tarile estice.
Nu degeaba, inca in 1994 specialistii spuneau ca reglarea automata in sistemele de termoficare din Romania – O problema acuta mereu amanata
Noile statele membre au asimilat directivele europene in legislatia lor. Inclusiv Romania a adoptat notiunea de cerinte esentiale in constructii, modificand Legea 10/1995.
Acum nu ar mai trebui reanalizata Directiva, intrucat legislatia tehnica din domeniul instalatiilor de incalzire din Romania prevede de cel putin 10 ani, obligatia de automatizare, atat a instalatiilor interioare, (in special in cazul montarii robinetilor termostatici la calorifere), cat si a retelelor de distributie a agentului termic.
Problema acum in Romania este incalcarea acestor prevederi, nu lipsa lor. Problema ar fi trebuit, teoretic, rezolvata deja, dar practic nu este rezolvata.

Directivele incurajeaza economia de energie fara afectarea confortului termic. Directiva 2002/91/CE privind performanța energetică a clădirilor, pct. 8 și 9 din preambul -”confortul locatarilor” și ”ambianta climatica din interiorNu se promoveaza debransarea.
Cerinta 3 din anexa la Directiva 89/106/CEE: Igiena, sanatate și protecția mediului
Lucrarea trebuie proiectata și construita in așa fel încat sa nu constituie o amenintare pentru igiena si sanatatea ocupantilor sau a vecinilor din cauza:
- prezentei umiditatii in anumite parti ale lucrarii sau in suprafetele interioare ale lucrarii.
Debransarea are efecte si in acest sens.
Directiva 2006/32/CE privind eficienţa energetică la utilizatorii finali şi serviciile energetice Art 13 - Contorizarea și facturarea detaliată a consumului de energie
(1) Statele membre garantează că, IN MASURA IN CARE este posibil din punct de vedere tehnic, rezonabil din punct de vedere financiar și proportional in raport cu economiile de energie potențiale, consumatorii finali de ... servicii de încălzire ... și apă caldă menajeră urbană centralizată sunt dotați cu contoare individuale la prețuri competitive, care reflectă exact consumul real de energie al consumatorilor finali și care furnizează informații despre timpul efectiv de utilizare.
Și Directiva 2002/91/CE Pct. (20) din Preambul -reglarea propriului consum de căldură, daca o astfel de măsură este rentabila
Contorizarea este buna daca se face in anumite conditii tehnice, nu haotic.

Exista reglementari tehnice privind performanta energetica a cladirilor, bazate pe studii stiintifice serioase, pentru a stabili premisele eficientizarii.
Premisa "cam cat ar dori omul sa aiba temperatura in casa" nu exista la bloc decat in masura in care nu aduce atingere confortului celorlalti proprietari. Daca stati la casa, puteti merge pe ideea asta, pe riscul propriu.
Standardele si normativele tehnice trebuie respectate pe intreaga durata de existenta a cladirii. Temperaturile interioare prevazute in SR 1907 trebuie asigurate si dupa reabilitarea cladirilor.
Metodologia de calcul al performantei energetice a cladirilor Mc 001/1 2006- Anexa nr. 1, la Ordinul M.T.C.T. nr. 157/2007 necesara cladirilor care urmeaza a fi modernizate din punct de vedere termic si energetic, include la art. I.3. Bibliografie], pct 40 si 41, SR 1907-1/1997 si SR 1907-2/1997.
darida, utilizator
1. nu am spus ca se promoveaza debransarea
2. in Romania neincrederea (pe buna dreptate) in sistemul comun de distributie este la cote foarte inalte
3. "incalcarea prevederilor" are loc tocmai pentru ca momentan tehnic nu mai e posibil (practic toata treaba trebuie luata de la 0 cu distributia de agent termic)
4. minunatele legi romanesti iau in considerare repartitoarele si contoarele doar daca sunt asezate la limita proprietatii (adica cel de la intrare in bloc) cele din apartamente sunt "folosite" pentru a afla cat se baga pausal, procentual, la fiecare.
5. ce treaba are directiva 106 cand noi discutam de cea din 2002, iar Romania a aderat la UE in 2007?
6. ati afirmat "Directivele incurajeaza economia de energie fara afectarea confortului termic. Directiva 2002/91/CE privind performanța energetică a clădirilor, pct. 8 și 9 din preambul -”confortul locatarilor” și ”ambianta climatica din interior”
Or textul celor doua puncte este:
(8) Directiva 89/106/CEE a Consiliului din 21 decembrie 1988 privind apropierea actelor cu putere de lege si a actelor administrative ale statelor membre referitoare la produsele pentru constructii (6), impune ca lucrarile de constructii, precum si instalatiile lor de incalzire, racire si ventilatie, sa fie proiectate si realizate astfel incat cantitatea de energie necesara pe durata utilizarii acestora sa fie redusa, avandu-se in vedere conditiile climatice locale si confortul locatarilor.
(6)JO L 40, 11.2.1989, p. 12. Directiva, astfel cum a fost modificata prin Directiva 93/68/CEE (JO L 220, 30.8.1993, p. 1).

(9) Masurile care vizeaza imbunatatirea in continuare a performantei energetice a cladirilor ar trebui sa tina seama de conditiile climatice si locale, precum si de ambianta climatica din interior si de raportul cost-eficienta. Ele nu ar trebui sa contravina altor cerinte esentiale referitoare la cladiri, cum ar fi accesibilitatea, siguranta si destinatia prevazuta a cladirii.
( [ link extern ] )

Unde vedeti dvs in text "fara afectarea confortului termic" nu pot sa inteleg. Faptul ca trebuie sa tina seama si de AMBIANTA CLIMATICA DIN INTERIOR, printre altele, este cu totul si cu totul altceva.

7. ati scris "Premisa "cam cat ar dori omul sa aiba temperatura in casa" nu exista la bloc decat in masura in care nu aduce atingere confortului celorlalti proprietari."

Va rugam sa ne indicati textul de lege care stabileste acest lucru!

8. SR 1907 nu stabileste ca acele temperaturi TREBUIE RESPECTATE DE CATRE LOCATARI
Practic SR1907 spune singur domeniul de aplicare: "Prezentul standard stabileste temperaturile interioare CONVENTIONALE de calcul pentru determinarea necesarului de caldura de calcul al cladirilor"

CONCLUZIE PANA ACUM: NIMENI NU MA POATE OBLIGA SA-MI INCALZESC APARTAMENTUL CA SA PLATEASCA VECINUL MAI PUTIN LA CALDURA!