Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager cetatean strain
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager cetatean strain

sotul meu are un apartament trecut pe nume..de la mama lui...exista un act de vanzare-cumparare in care se stipuleaza ca mama lui are drept de uzufruct viager.Contravtul a fost facut in 1995 iar la scurt timp dupa mama lui a plecat in germania ..s-a casatorit acolo..si a renuntat definitiv la cetatenia romana.Intrebarea mea e urmatoarea..putem ipoteca apartamentul fara acordul ei?sau faptul ca a renuntat la cetatenie nu ii mai da nici un drept asupra imobilului.Vrem sa facem o refinantare la banca cu ipoteca si chiar vrem sa stim ce avem de facut. In cazul in care nu putem face nimic fara ea...cum procedam?
Doamna poate da declaratia in limba romana la un consulat sau ambasada a Romaniei... :hm: sau ar putea veni in tara...
In toate cazurile, contractul e mpartial vanzare si partial intretinere...

Cu privire la declaratie, nu stiu cat de bine am putea redacta noi o declaratie, avand in vedere ca nu avem in fata regulamentul intern al bancii, partea referitoare la conditiile de acceptare ca garantie a imobilelor...
Caci declaratia difera de la banca la banca...
In plus, daca acel act (declaratia) va fi declarat nul (am inteles ca doamna e in varsta...), banca isi asuma acest risc, iar banca ar trebui sa vada acest lucru dinainte.
Personal, daca as fi juristul bancii in cauza, nu as accepta o astfel de garantie... cu toate declaratiile.

Apoi, contractul ala e destul de prost, pentru ce anume s-a prevazut interdictia de vanzare sau aceea de grevare? Nu vad nicio logica, sincer...
Ca sa nu spun ca, desi am citit contractul doar in dunga, nu mi-am putut da seama daca se instraineaza bunul cu rezerva uzufructului, sau se instraineaza doar nuda proprietate cu sublinierea fapotului ca uzufructul ramane vanzatoarei...
Personal, am o impresie de contract tare neclar, daca vand numai nuda proprietate, asa cum scrie, inseamna ca uzufructul nu va intra automat in patrimoniul cumparatorului la moartea mea, ci in cel al mostenitoprilor... :( Discutabil.

POate au colegii o alta viziune asupra actului...
AVLIL a scris:

Doamna poate da declaratia in limba romana la un consulat sau ambasada a Romaniei... :hm: sau ar putea veni in tara...

Nu poate. Nu mai are cetăţenia română.

Cu privire la declaratie, nu stiu cat de bine am putea redacta noi o declaratie, avand in vedere ca nu avem in fata regulamentul intern al bancii, partea referitoare la conditiile de acceptare ca garantie a imobilelor...
Caci declaratia difera de la banca la banca...

Declaraţia e una şi aceeaşi, indiferent de bancă. Trebuie să conţină voinţa de a renunţa la dreptul de uzufruct.

In plus, daca acel act (declaratia) va fi declarat nul (am inteles ca doamna e in varsta...), banca isi asuma acest risc, iar banca ar trebui sa vada acest lucru dinainte.
Personal, daca as fi juristul bancii in cauza, nu as accepta o astfel de garantie... cu toate declaratiile.

Dacă notarul constată că persoana are discernămînt, e cam greu să anuleze cineva actul.

Apoi, contractul ala e destul de prost, pentru ce anume s-a prevazut interdictia de vanzare sau aceea de grevare? Nu vad nicio logica, sincer...

Interdicţia a fost prevăzută în considerarea obligaţiei de întreţinere: în caz de rezoluţiune, nu mai e nevoie să se îndrepte şi împotriva subdobînditorului. Este o inalienabilitate convenţională admisibilă.

Ca sa nu spun ca, desi am citit contractul doar in dunga, nu mi-am putut da seama daca se instraineaza bunul cu rezerva uzufructului, sau se instraineaza doar nuda proprietate cu sublinierea fapotului ca uzufructul ramane vanzatoarei...

E acelaşi lucru :)

Personal, am o impresie de contract tare neclar, daca vand numai nuda proprietate, asa cum scrie, inseamna ca uzufructul nu va intra automat in patrimoniul cumparatorului la moartea mea, ci in cel al mostenitoprilor... :( Discutabil.

Uzufructul se stinge la moartea uzufructuarului. La aceeaşi dată, dreptul nudului proprietar devine deplin.

POate au colegii o alta viziune asupra actului...

Tocmai am expus-o. :bow:

Liviu S.Bordaş
Multumesc foarte frumos pentru raspunsuri.Ideea este ca maine dimineata ea are programare la un notar in Germania si ma tot suna din cinci in cinci minute ca sa ii spun cuvant cu cuvant ce sa declare la notar ca sa fie ok.
De aceea am intrebat ca sa stiu sa nu ii spun vreo prostie...deci sa inteleg ca e deajuns sa declare ca renunta la dreptul de uzufruct viager(in favoarea sotului sau nu conteaza?)...la interdictia de instrainare si grevare si la tot ce tine de intretinere?
Noi vom merge cu declaratia la C.F. nu la banca!!!!!
Traducem si legalizam ..dupa care mergem sa radiem din cartea funciara "drepturile ei"...scoatem CF-ul "curat" si "neingradit de nimic"...si abia dupa mergem la banca =D>
Cate bataie de cap pentru un imprumut!!! :((
roxikira, utilizator
Si apostilati, ati uitat de apostila...

Dv. mergeti la CF, dar ca sa luati creditul, va va cere si banca declaratia aia, ca doar nu e nebuna! Si numa' atunci stiti daca banca o accepta asa riscanta au ba!
La banca va duceti cu acel contract si ei vad acolo ca exista uzufruct; si, cel putin in teorie, or sa vrea sa vada si ei in ce baza ati scos interdictiile alea din CF, cum ati scos uzufructul... Si mare minune sa va accepte asa actul!

Eu ca persoana fizica nu l-as accepta. Ca exista riscul ca oricand sa spuna careva ca femeia nu a stiut ce semneaza... :( si imi iau eu la revedere de la garantia imobiliara... :D ca se sterge atunci si orice efect ar fi avut declaratia si revine interdictia in toata puterea ei...

Au si bancile astea niste standarde prin care isi evalueaza niste riscuri, nu accepta orice fel de act, chiar daca dv. vi se pare bun, chiar daca celor de la BCF li se pare bun... Au instructiunile lor interne, reguli interne, regulamente, criterii de eligibilitate...

E doar o parere, nu trebuie musai sa o luati in seama... dar nici sa ma jigniti spunandu-mi unde mergeti cu declaratia... ;) ca si cum as fi aterizat de pe luna...
Bafta!

Da, Liviu, am uitat de cetatenie... :"> Cu anularea insa, nu ar fi primul si nici ultimul act... :D anulat astfel...
Referitor la continutul declaratiei, ea e aceeasi pentru CF, nu si pentru evaluarea interna a bancii, caci depinde de regulamente interne... nu ar fi primul refuz al bancii pentru ca nu i se pare indeajuns de clar actul... Am intalnit oameni care au vrut sa dea banci in judecata pentru motiv de refuz nejustificat... nasol!
Interdictia aia de instrainare nu vad cum o ajuta in proces... in schimb ii modifica in jos pretul vanzarii... respectiv capitalul intretinerii... adica e dezavantajoasa pentru ambele parti. Mai ales ca e contract intre rude, pare un contract standard, nepersonalizat ca lumea...

Nu stim ca e acelasi lucru instrainarea nudei proprietati sau instrainarea proprietatii cu rezerva viagera a uzufructului... ca nu stim cine ar veni la mostenire...
Exista contracte prin care se instraineaza nuda proprietate, iar uzufructul ramane chiar mostenire! Iar din contractul asta nu stiu cat de clara se desprinde vointa vanzatorului-intretinut.
Ca la o prima vedere bla-bla... sunt de acord, dar ce te faci la aprecierea situatiei de fapt din jurul contractului, cand mai gasesti alte modalitati de interpretare care nu sunt in contradictie cu acel contract...
Salvarea in caz ar fi cuvantul viager, sa spun... Asta ar fi in avantajul cumparatorului-intretinator, aici sunt de acord cu tine. In rest, depinde de circumstantele de fapt...
Ai vazut parinte care nu a fost intretinut deloc, a dat declaratie de renuntare ca tot nu primea nimic, dupa care "s-a desteptat"?
Noi stim fractionat situatia si numai dintr-un punct de vedere...
Liliana Gradinaru, Avocat
Aoleu eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni ...nu imi sta in caracter asa ceva...dar daca am facuto fara sa-mi dau seama imi cer mii de scuze.
Eu am crezut doar ca nu s-a inteles bine ce am vrut eu sa spun..trebuie sa ma intelegeti si pe mine ca nu am studii in domeniu si tocmai de aceea pun atatea intrebari sacaitoare.
Si daca tot vb de intrebari la ce va referiti cand spuneti apostilata????Adica semnata declaratia ma gandesc eu ca inseamana.Pai adica daca tot merge la notar exista riscul ca acel notar sa nu o puna pe soacra mea sa semneze declaratia?Sunt in ceata :stunned:
Am mai aflat ceva cu ocazia asta...pai din moment ce ea declara ca este de acord...exista sanse sa se razgandeasca?Si sa aiba si castig de cauza??