Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzufruct viager cetatean strain
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzufruct viager cetatean strain

sotul meu are un apartament trecut pe nume..de la mama lui...exista un act de vanzare-cumparare in care se stipuleaza ca mama lui are drept de uzufruct viager.Contravtul a fost facut in 1995 iar la scurt timp dupa mama lui a plecat in germania ..s-a casatorit acolo..si a renuntat definitiv la cetatenia romana.Intrebarea mea e urmatoarea..putem ipoteca apartamentul fara acordul ei?sau faptul ca a renuntat la cetatenie nu ii mai da nici un drept asupra imobilului.Vrem sa facem o refinantare la banca cu ipoteca si chiar vrem sa stim ce avem de facut. In cazul in care nu putem face nimic fara ea...cum procedam?
...atentie...dreptul de uzufruct poate fi ipotecat impreuna sau separat cu nuda proprietate...cred 1750 c civ...dreptul de abitatie nu...e un drept cu un pronuntat caracter intuituu personae...dar,cred si eu ca se poate da o declaratie prin care,daca se ajunge la executare,beneficiarii sa renunte la drept fara ca totusi sa garanteze cu insusi dreptul...
Multumesc mult. S-a rezolvat! A adus alt imobil in garantie :)