Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Noul guvern Ponta
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Noul guvern Ponta

Mie imi pare un guvern promitator.
Cred ca acum va exista echilibru cu adevarat.
Voi ce parere aveti?
Nici nu v am contrazis domnule avocat, doar am sustinut ca trebuie sa vem rabdare...si ca desi critica este constructivia sau cel putin asa se zice, trebuie sa avem rabdare sa vedem ce actiuni va intreprinde Guvernul Ponta...si nu sa l criticam din start...
Postarea mea anterioara raspundea unei alte postari a altui user care si a sters contul...
pai ce actiuni sa intreprinda?!...

... aia, fostii, "ne-au scos in criza" (zic ei):)) ... adica au taiat primitiv cheltuielile (sanatate, invatamant, salarii, pensii... ), au lasat lumea pe drumuri (sau sa se duca caaaaaat mai departe de romania)...

si s-au imprumutat de n-au mai stiut de capu' lor...

... iar de acum 4 zile a inceput rambursarea imprumuturilor, pe care trebuie s-o faca astia, d-acum, desigur...

Astazi incepe rambursarea creditului catre FMI contractat in 2009

[ link extern ]

ContSters257414, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
Important este sa nu se mai creada ca Basescu infuienteaza justitia...

Poate mult mai important este altceva si nu ceea ce se crede sau nu se crede.
Foarte Important este ca Basescu sa nu mai influienteze justitia, sa nu o mai poata influienta.
Si aceasta se poate realiza prin doua metode (care sunt acum in dezbatere): justitia sa nu mai raspunda ordinelor (poate M. Pivniceru este solutia) si alegeri prezidentiale anticipate in toamna.

Niciun nevinovat nu a fost condamnat din ordinul lui Basescu pentru simplul motiv ca justitia a fost independenta...
S-a incercat a se induce aceasta confuzie dar fara efect.

Detinutii din cate am inteles sunt de acord cu Basescu.
Fostii condamnati sunt si ei de acord...
Pe cei condamnati nimic nu ii supara mai tare decat ca o persoana care fura sa fie gasita nevinovata...
Este un soi de corectitudine ceva mai greu de inteles...

Adica ei cred ca justitia trebuie sa fie corecta...

Mona Pivniceru ar putea constitui o garantie ca nu exista abuzuri.
Este vorba de ceva pentru linistea celor care cred altceva...

Un raspuns pentru Lee-vu...ar fi acela ca in 90 Romania nu avea deloc datorii...
Si Basescu nu a fost presedinte in 90...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
... in 90 Romania nu avea deloc datorii...
Si Basescu nu a fost presedinte in 90...

Aveti mare dreptate si-am fost norocosi in '90 ca nu l-am avut presedinte. Atunci isi consolida cariera si capata experienta.
Acum avem si una si alta, datorii si presedinte.