Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine suporta comisioanele pt.incasarea intretinerii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine suporta comisioanele pt.incasarea intretinerii prin banca?

O parte dintre proprietarii din asociatie platesc intretinerea prin banca.Cui se repartizeaza comisioanele bancare care se retin pt.aceste incasari,tuturor locatarilor sau doar celor care au facut platile?
Buna ziua,
In primul rand ar fi indicat pt asociatie sa schimbe banca, CEC-ul fiind una dintre bancile cele mai nerentabile/scumpa. Sunt banci care au oferte super bune mai ales pt asociatii. Pt. a evita comisioanele, solicitati asociatiei sa va dea drept de depunere in contul asociatiei; intrebati la CEC si va va da un formular si/sau va spune ce trebuie sa faceti. Repet, insistati sa schimbe banca, este mult mai bine pt. toate platile asociatiei! Toate comisioanele cu plata facturilor se resfrang tot asupra dv. locatarii!
rocsmary, utilizator
Mai exista o posibilitate, negocierea cu banca a unui comision global (mai mare), de administrare cont, in acelasi timp cu renuntarea la comisionul de transfer interbancar. Atunci nu va mai exista discutia acelui 5 (3, 4 sau alta suma)RON.si se va incuraja plata electronica. Mai ales in vremurile astea, ar fi o solutie.
latka, utilizator
Bună ziua,

Am încercat o discuție cu președintele pt schimbarea băncii. Nicio șansă! Nici nu vrea să audă și ne face pe noi,proprietarii,niște zgârciți că facem atâta caz pt un comision de 5 lei,neluând în calcul și plata celorlalte facturi ale asociației care se răsfrâng tot asupra noastră.Nu ai cu cine să te înțelegi!

latka a scris:

Mai exista o posibilitate, negocierea cu banca a unui comision global (mai mare), de administrare cont, in acelasi timp cu renuntarea la comisionul de transfer interbancar. Atunci nu va mai exista discutia acelui 5 (3, 4 sau alta suma)RON.si se va incuraja plata electronica. Mai ales in vremurile astea, ar fi o solutie.

Ce sa va zic, schimbati-l. E dupa mentalitatea ca cei "comozi" care nu vin la casierie, sa plateasca.Aaaa, am uitat, nici la casierie nu se mai poate veni asa usor. Atunci de ce mai sta in functie ? Probabil sunt si proprietari multumiti. Daca nu, cu 20% dintre proprietari se poate convoca o AG, pentru a hotari schimbarea bancii sau alt program la casierie.
Art. 47
(3)Adunarea generala ordinara se convoaca de catre:
a)presedintele asociatiei de proprietari sau comitetul executiv;
b)cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.
Faceti tabel si vedeti daca aveti sustinere.

Am făcut o cerere scrisă cu toate nemulțumirile pe care le avem și cu chiu cu vai a primit-o și mi-a dat nr.de înregistrare. Am luat si câteva semnături de la vecini pt a fi susținută cererea și să vadă că mai sunt și alți nemulțumiți.Astept răspuns în scris în maximum 10 zile așa cum prevede Legea 196 însă nu știți ce scandal mi-a făcut pt că mi-am permis să iau semnături de la vecinii de pe scara mea.Doamne ferește! Așa se întâmplă când sunt lăsați de peste 20 de ani în funcție,au senzatia că sunt proprietarii întregului bloc!

latka a scris:

Ce sa va zic, schimbati-l. E dupa mentalitatea ca cei "comozi" care nu vin la casierie, sa plateasca.Aaaa, am uitat, nici la casierie nu se mai poate veni asa usor. Atunci de ce mai sta in functie ? Probabil sunt si proprietari multumiti. Daca nu, cu 20% dintre proprietari se poate convoca o AG, pentru a hotari schimbarea bancii sau alt program la casierie.
Art. 47
(3)Adunarea generala ordinara se convoaca de catre:
a)presedintele asociatiei de proprietari sau comitetul executiv;
b)cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.
Faceti tabel si vedeti daca aveti sustinere.