Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Propunere adresata consultantilor fiscali si ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Propunere adresata consultantilor fiscali si expertilor contabili

Avand in vedere ca pana luni proiectul OUG privind unele reglementari fiscale este supus dezbaterii publice, va propun sa sesizam organismele profesionale din care facem parte in legatura cu aberatiile pe care le contine acest proiect. Poate vom reusi sa schimbam ceva. Cel putin guvernantii nu vor putea spune ca opinia publica nu a reactionat.

P.S.: nu uitati ca suntem afectati atat direct (prin firmele noastre) cat si indirect (prin clientii nostri).

Pentru CCF, propunerile se adreseaza Grupului de lucru pentru legislaţie şi proceduri fiscale.
Vorbeste Geoana pe Realitatea - se pare ca P.S.D.-ul este impotriva ordonantei...
Sa vedem ce va urma...
Aceasta ordonanta, daca va fi aprobata, va avea pentru Romania efectul pe care l-a avut pentru S.U.A. Legea Smoot & Hawley din iunie 1930 prin care tarifele vamale au fost majorate cu 52% pentru aproximativ 20.000 produse din import. Legea a avut un efect dezastruos asupra economiei americane, care dupa ce in 1929 intrase in recesiune, in 1930 dadea semne de revenire. Ca urmare a acestei legi, exporturile americane au scazut cu 61%, iar importurile cu 66%, ceea ce a impins economia americana in depresiune.

De ce oare guvernantii nu invata din greselile trecutului?

Subiect: RE: Acesta este proiectul OUG-Masuri in domeniul politicii fiscale

Ultimele stiri, vi se par a fi bune?????

[ link extern ] ...

Ministrul Pogea:

"Daca nu poti plati nici macar 500 de euro la stat, anual, inchide!"

Sursa: Hotnews