Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am achitat un credit iar banca nu recunoaste acest ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am achitat un credit iar banca nu recunoaste acest lucru

Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie ceva mai speciala.
Parintii mei au facut un credit in valoare de 30000 ron. Au platit lunar timp de 2 ani,ceilalti 2 ani lasandu-mi mie aceasta sarcina,fiindca au plecat din tara. Spre sfarsitul celui ce al 4lea an,cei de la banca au inceput sa sune sa imi zica ca,efectiv, nici un ban nu a fost achitat din credit. In urma multor discutii telefonice cu o doamna de la banca,in care le dadeam numarul chitantei,am ajuns la concluzia ca e degeaba. Doamna aceasta a incetat sa ma mai contacteze si a inceput sa hartuiasca girantul. In urma cu o luna am fost sunata de girant pentru a fi anuntata de faptul ca dosarul a fost inaintat in fata instantei si cum ca am de platiti (iar) creditul plus daune de judecata. Nu am fost instiintata de inaintarea dosarului in judecata.Am sunat la banca pentru a cere explicatii si au zis ca nu au ce discuta,fiindca am fost data in judecata. Nu mi se pare normal ca banca,[editat], sa abuzeze in halul acesta clientii. Am chitante cu respectivele tranzactii pentru contul de credit si nici nu le pasa. Mai rau e ca suma s-a dublat.Nu stiu ce pot face.Daca stiti situatii asemanatoare sau pur si simplu aveti o parere,va rog lasati comentariu.
gi-jane2, moderator
Au dreptul să ceară telefonic sau prin scrisori, pentru că concret nu au ce să facă, întradevăr o plată voluntară întrerupe prescripția. Și suntem cam offtopic :)
întradevăr o plată voluntară întrerupe prescrip?ia

Doar daca termenul de prescriptie nu e implinit, daca este implinit, dreptul de actiune al creditorului e prescris, nu mai are ce intrerupe, insa plata ramane valabila, banii deja platiti raman la creditor.
Stabilesc eu ( momentan) ce e offtopic, deocamdata il lamurim pe @vulturul care e diferenta in executare intre 2 si 4 ani.

gi-jane2, moderator
Floexe a scris:

Au dreptul să ceară telefonic sau prin scrisori, pentru că concret nu au ce să facă, întradevăr o plată voluntară întrerupe prescripția. Și suntem cam offtopic :)

Au dreptul de a solicita dar in limita bunului simt.
Adica sa nu hartuiasca omul si sa ii incalce drepturile.
Ei mizeaza mult pe hartuire si pe neinformarea juridica a oamenilor si in multe cazuri s-au facut plati si dupa ce s-a implinit prescriptia.

O executare poate dura multi ani dar in conditiile legii.
Prescriptia poate fi intrerupta de mai multe ori.
Dupa implinirea termenului nu se mai face repunere in termen prin efectuarea unei plati.