Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt 2 mere. Grav!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt 2 mere. Grav!

As dori o opinie. La iesirea din magazin cu autoservire (Kaufland) am fost oprit pt a fi recantarite 1 kg mere, iesind cu 300 gr. in plus. Eu le cantarisem anterior. Diferenta era de 2 lei. cei din magazin mi-au aplicat o amenda pt daune interne de 50 ron si mi-au lasat merele. am dat doar 30 (atat aveam), dupa care am revenit de bunavoie pt a plati si restul. S-ar incadra la inselaciune la masuratoare - 6 luni-5 ani. Ma aflam intr-o situatie financiara foarte delicata la acel moment (nici o forma de venit), mai degraba a fost vorba de foame. Fiind prima abatere si recunoscand fapta, ati putea sa imi spuneti care sunt sansele mele?

Va multumesc.
asdfghjkl, utilizator
Va multumesc din nou de raspuns. Voi urma sfaturile celor de pe forum si nu voi mai proceda la astfel de acte, indiferent de gradul de saracie. Inca o data, va multumesc pt. raspunsuri.
foarte bine.
Cine v-a amendat, portarul?!V-a dat un proces verbal, o chitanta?Cu siguranta nu vor depune plangere....dar nu se stie.Aveti cum demonstra ca ati primit aceasta amenda de la un organ indrituit sa o aplice?