Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte?

Buna ziua.

Urmeaza sa facem succesuinea. O intrebare as avea: cim se imparte un imobil in caz ca decedatul are o sotie (casatoriti fiind de 35 de ani) si doi copii adulti. Imobilul este pe numele decedatului. Este vreo diferenta daca imobilul este numai pe numele decedatului, sau este pe numele decedatului si a sotiei.

Multumesc.
Daca binevoiti sa ne spuneti si modul de dobandire, poate va putem raspunde. Daca e mostenire e bun prorpiu. Daca e vanzare-cumparare e bun comun. Nu stiu de ce am impresia ca e o speta ipotetica, nici macar asupra continutului intrebarii nu sunteti foarte hotarat. Ne testati ? Initial intrebati cum se imparte, acum daca e bun comun? Va hotarati totusi asupra intrebarii si ne spuneti care este modul de dobandire? Nu e neaparat necesar sa ne raspundeti, doar daca vreti un raspuns corect.
In conditiile in care bunurile sunt dobandite in timpul casatoriei si au regimul juridic al bunurilor comune, 3/4 revine sotului supravetuitor, iar 1/4 in mod egal revine copiilor(indiferent de numar).
gabescu a scris:

In conditiile in care bunurile sunt dobandite in timpul casatoriei si au regimul juridic al bunurilor comune, 3/4 revine sotului supravetuitor, iar 1/4 in mod egal revine copiilor(indiferent de numar).

Nu este adevarat. Asa cum am precizat si intr-un mesaj anteriorsotul supravietuitor va avea 5/8 iar copiii vor imparti in cote egale 3/8 din imobil.
Cota sotului supravietuitor este 1/4 din masa succesorala in concurs cu descendentii defunctului, iar descendentii impart in cote egale 3/4 din masa bunurilor succesorale.
ContSters42249, utilizator
Brom a scris:

Daca binevoiti sa ne spuneti si modul de dobandire, poate va putem raspunde. Daca e mostenire e bun prorpiu. Daca e vanzare-cumparare e bun comun. Nu stiu de ce am impresia ca e o speta ipotetica, nici macar asupra continutului intrebarii nu sunteti foarte hotarat. Ne testati ? Initial intrebati cum se imparte, acum daca e bun comun? Va hotarati totusi asupra intrebarii si ne spuneti care este modul de dobandire? Nu e neaparat necesar sa ne raspundeti, doar daca vreti un raspuns corect.

Multumesc pt raspunsuri. Nu, nu va testez, imi pare rau daca v-am facut aceasta impresie.

Am ajuns intr-o situatie dificila, si nu stiu ce pot face.

Tata a murit acum doi ani. Mama traieste, au fost casatoriti timp de 35 de ani. Cu 10 ani in urma mama a mostenit o casa dupa mama ei si au mai avut de platit catre trei frati al mamei mele. Ceea ce au si facut. De accea am scris ca imobilul a fost mostenit/cumparat. Am mai construit casa, am largit-o, ceea ce am facut toti in egala masura (tata, eu si fratele meu).

Acum urmeaza succesiunea. Daca inteleg bine partea mea va fi 3/8 parte din imobil, pt ca se imparte intre sotie si cei doi fii (fratele meu si eu).

Fratele meu planuieste ca dupa succesiune sa se mute la mama, si partea mamei s-o ia el pe numele lui. Asta pe motivul ca el va avea grija de mama, si el are dreptul la asta. La un imobil evaluat la 50.000 de euro, vrea sa-mi deie 5.000, suma care eu n-am acceptat. N-am nimic impotriva sa se mute el acolo, dar as vrea o suma de 15.000-17.000 de euro, ce cred eu ca-i mai aproape de realitate.

Mama are probleme psihice, a fost pensionata cu nervii, si bautura e la ordinea zilei. Este necalculabila, si influentabila. Face tot ce-i spune fratele meu, el fiind mai in varsta ca mine are tot cuvantul. Nu-i nebuna, se poate intelege cu ea, dar face tot ce-i zice fratele meu. Stam toti trei in acelasi oras, un oras mic, ne vedem de 2-3 ori pe saptamana. Si eu sunt in relatii bune cu ea, ea nu vrea sa ma dezavantajeze pe mine, ea tot zice sa ma inteleg eu cu fratele meu, ea nu se amesteca. Dar cu fratele meu nu ajung niciunde.
Deci planul ar fi ca dupa succesiune, cu un contract de vanzare cumparare facuta intre fratele meu si mama, fratele meu ar obtine aproape toata casa (fara sa plateasca nimic, bineinteles).

Ce pot eu face in aceasta situatie. Sa aman succesiunea? Castig ceva?

Tot caut o cale de iesire, dar nu prea gasesc. Acum incerc sa caut dosarele mamei, referitoare la spitalizarea la neurologie, si decizia in baza careia a iesit la pensia de boala. Pana acum n-am reusit sa dau de ele (era candva in 1994-1997), si nu stiu daca m-ar ajuta la ceva. Ar trebui sa le am cand facem succesiunea? Schimba ceva?

Va rog frumos lamuriti-ma ce ma pot face intr-o siuatie ca asta, situatie in care niciodata nu m-am gandit ca o sa ajung.

Multumesc.
Rife, utilizator
Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema urgenta: am vita de vie pe o suprafat de 5000 mp, vecini fiind pe de o parte vie, iar alta, teren arabil. Randurile de vita de vie sunt situate la 2,2 m. ce distanta trebuie sa-mi lase de la randul de vie pana la hotarul cu terenul arabil. Pe harta primariei, am 2 metri, (total mi-ar iesi 5240 mp) dar trecuti am 5000; cum se face? se aproximeaza? V-as multumi mult daxa m-ati ajuta.