Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gard despartitor intre proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gard despartitor intre proprietati

Buna. In anul 2004 am facut un gard despartitor intre mine si vecinul meu. Acest gard este facut pe proprietatea mea si vecinul a sesizat primaria in legatura cu gardul respectiv pentru ca nu am autorizatie de constructie pentru el. In 2004 era nevoie de autorizatie de constructie pentru acel gard? Va multumesc.
.
dorians, utilizator
Stoica Ioana a scris:

@ dorians .Un asemenea gard nu necesita autorizatie , dupa cum nici cel de lemn nu are nevoie de asa ceva .Si stau la casa :)

=D> felicitari!
sincer cred ca te inseli! NU ARE IMPORTANTA din ce e facut gardul

" Construcţiile definitive sau provizorii, cu rolul de a delimita suprafeţe, arii sau parcele asupra cărora există forme de proprietate, executate pentru protecţie împotriva intruziunilor, realizate din diferite materiale - beton, cărămidă, piatră, lemn, metal, inclusiv sârmă ghimpată întinsă pe bulumaci -, ori prin plantaţii specifice."

Eu zic sa-ti iei autorizatia pt gard:happy: ca uite ce se intampla...
dorians, utilizator
E drept , si acesta necesita si acest tip de gard autorizatie de constructie .Desi as fi zis ca nu-i e calificat ca si fiind o "constructie ".Din punctul meu de vedere, n-are toate datele pentru a fi constructie , insa legea spune altceva .
Mea culpa.
@ dorians
Errare hummanum est. Toti gresim , in traducere libera :bow:
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Asa e...
Buna.Pina la urma trebuie sau nu autorizatie de constructie pentru acest gard?:-/