Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfaturi pentru curmarea prescriptiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfaturi pentru curmarea prescriptiei

Sumarul spetei este mai jos.
Rog pe cineva care are o idee excelenta la care nu m-am gandit pana acum, care sa fie mai eficienta decat argumentele de mai jos, sa imi ofere consiliere.

abia dupa 5 ani de la inceputul contractului de munca am introdus cererea de chemare in judecata avand obiect indemnizatie de delegare (diurna) pt majoritatea perioadei primilor 4 din acesti 5 ani, in care am fost delegat si mi-a fost platita doar extrem de partial
am identificat urmatoarele temeiuri de exceptie la prescriptie
1. eram delegat in strainatate, deci nu puteam sa imi exercit dreptul la actiune
2. diurna este menita pt intretinerea in timpul delegarii, si dreptul la actiune nu survine cu prestatiile succesive ale contractului de munca
3. clauze contradictorii in contractul de munca au facut imposibil angajatului sa cunoasca exact care sunt drepturile sale
4. la momentul anului 4, cand s-a dispus plata diurnei la valoarea corecta, am afirmat ca acela este un moment in care intimata a recunoscut datoria, prin urmare recunoasterea ucide prescriptia
5. platile partiale, in primii 4 ani, constituie de asemenea recunoasteri ale datoriei, cu acelasi efect de a ucide prescriptia
6. faptul ca intimata a introdus clauze ilegale in contract constituie infractiunea de inselatorie, care de asemenea are efectul suspendarii cursului prescriptiei
7. incompetenta avocatei care m-a reprezentat pana acum este un temei care m-a impiedicat sa imi exercit dreptul la actiune, in conditiile in care eu i-am pus in vedere sa formuleze cererea in termen, iar ea nu a facut acest lucru, considerand ca nu e nevoie
NECUANTIFICAT - pt ca nu am solicitat eu asta in actiunea initiala, stiind ca nu voi avea bani de expertiza. Am solicitat doar sa oblige parata la plata salariilor din urma, de la data concedierii ilegale pana la data reincadrarii efective. Instanta civila nu poate sa dea decat ceea ce se solicita. De aceea, pornind si de la reaua credinta de care a dat dovada angajatorul, la a doua actiune am solicitat si cuantificarea sumelor. In prezent s-a dispus in cauza, expertiza contabila judiciara. :dance3:
Krissia ., Alte profesii
@aidu - Raspunsul corect este acesta

Suspendarea prescriptiei

Conform art. 2532 din noul Cod Civil prescriptia se suspenda in urmatoarele situatii:
[ extras din articol ]

Cat timp debitorul in mod deliberat ascunde creditorului existenta datoriei sau exigibilitatea acesteia; :yeah:

• intre orice persoana care, in temeiul legii, al unei hotarari judecatoresti sau al unui act juridic, administreaza bunurile altora si cei ale caror bunuri sunt astfel administrate, cat timp administrarea nu a incetat si socotelile nu au fost date si aprobate; :yeah:

• pe intreaga durata a negocierilor purtate in scopul rezolvarii pe cale amiabila a neintelegerilor dintre parti, insa numai daca acestea au fost tinute in ultimele 6 luni inainte de expirarea termenului de prescriptie;

• in cazul in care cel indreptatit la actiune trebuie sau poate, potrivit legii ori contractului, sa foloseasca o anumita procedura prealabila, cum sunt reclamatia administrativa, incercarea de impacare sau altele asemenea, cat timp nu a cunoscut si nici nu trebuia sa cunoasca rezultatul acelei proceduri, insa nu mai mult de 3 luni de la declansarea procedurii, daca prin lege sau contract nu s-a stabilit un alt termen;

in cazul in care cel impotriva caruia curge sau ar urma sa curga prescriptia este impiedicat de un caz de forta majora sa faca acte de intrerupere, cat timp nu a incetat aceasta impiedicare; forta majora, cand este temporara, nu constituie o cauza de suspendare a prescriptiei decat daca survine in ultimele 6 luni inainte de expirarea termenului de prescriptie;

Deci, in cazul nostru PRESCRIPTIA ESTE SUSPENDATA :dance3:

Pe de ata parte, ASCUNDEREA DATORIEI de ctare DEBITOR in dauna CREDITORULUI este INFRACTIUNE conform prevederilor art. 239 din Noul Cod Penal.

N.C.P. - CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 239

Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor

(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei care, ştiind că nu va putea plăti, achiziţionează bunuri ori servicii producând o pagubă creditorului.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Detalii: [ link extern ] :
Krissia ., Alte profesii
Gasesc nerabdatoare reactia lui Ubik! Cu precadere fiind expert in drept comercial... aceste notiuni trebuie ca ii sunt clare.

Krissia a scris:

NECUANTIFICAT - pt ca nu am solicitat eu asta in actiunea initiala, stiind ca nu voi avea bani de expertiza.

Nu prea inteleg cum se poate a nu avea 500 lei de expertiza!
Eu am facut cerere de acordare ajutor public judiciar pt plata onorariului expertului... si chiar judecatoarea mi-a aprobat-o.
O sa fie comic cand o sa fac cerere de ajutor pt plata taxei de timbru pt cererea de recuzare :))

Am sesizat ca, in absenta formularii unor obiective extraordinar de clare pt expertiza, la fiecare sedinta cand era in discutie o expertiza, se plangeau toate partile de incompetenta realizarii, fiind numai balarii de expertize!
aidu, utilizator