Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare

Sunt divortata din 2010 iar fiul meu in varsta acum de 13 ani a fost incredintat tatalui. Eu traiesc in afara Romaniei unde mi-am intemeiat o alta familie avand un al 2-lea fiu in varsta de 2 ani. De la data divortului si pana in 2014 luna mai am platit intotdeauna, cu buna credinta pensie alimentara fiului din Romania, in valoare de 60€ hotarata de instanta (inclusiv in perioada in care am avut cel de-al 2-lea copil). In luna mai a anului trecut am ramas fara loc de munca si pana in prezent inca nu am reusit sa ma angazej (situatii pe care le pot demonstra cu acte de la fortele de munca din tara in care rezidez). Am ramas restanta cu plata pensiei din august 2014. Datorita presiunilor si amenintarilor facute parintilor mei, in Romania, am imprumutat bani si luna aceasta am reusit sa platesc si cele 5 luni restante pe 2014 (respectiv suma de 300€). Imi este foarte greu, neavand propriile venituri sa ii cer actualului sot (cu un salar de 800€, de pompier, din care plateste rata la banca pentru casa si ne intretine pe mine si pe fiul nostru), sa imi dea si bani pentru plata pensiei alimentare a fiului din Romania. Intrebarea mea pentru cei din domeniu este : Care ar putea fi cea mai nefavorabila hotarare judecatoresca pe care as risca-o, in situatia data, neplatind pensia alimentara pana cand imi voi gasi un job, binenteles, stiind ca fostul sot imi va face o plangere penala (daca nu a facut-o deja). Va multumesc si astept sfaturi profesionale.
Da, puteti depune cererea prin posta impreuna cu dovezile traduse si legalizate( unde e cazul)- adeverinta ca nu aveti venituri, copie dupa certificatul de nastere al copilului care e la dvs, copie dupa hot de divort, chitanta ca ati platit taxa de timbru- 20 de lei se plateste la administratia financiara ( poate plati mama pt dvs si sa va trimita chitanta) si cereti sa se judece in lipsa. Puteti sa va imputerniciti unul din parinti sa va depuna cererea si sa va reprezinte la proces.
Puteti sa faceti ceva si in privinta programului de vizita.
gi-jane2 a scris:

Da, puteti depune cererea prin posta impreuna cu dovezile traduse si legalizate( unde e cazul)- adeverinta ca nu aveti venituri, copie dupa certificatul de nastere al copilului care e la dvs, copie dupa hot de divort, chitanta ca ati platit taxa de timbru- 20 de lei se plateste la administratia financiara ( poate plati mama pt dvs si sa va trimita chitanta) si cereti sa se judece in lipsa. Puteti sa va imputerniciti unul din parinti sa va depuna cererea si sa va reprezinte la proces.
Puteti sa faceti ceva si in privinta programului de vizita.

Va multumesc pentru îndrumări, așa voi face voi depune cererea cu toate documentele și voi cere judecarea în lipsă. Părinții mei sunt prea emotivi și nu m-ar ajuta cu nimic prezența lor la tribunal. Chiar ar fi o cheltuială suplimentară, o procura aici la ambasadă fiind 75€, mai scumpă decât pensia alimentara a fiului.
Eu m-as gândi de doua ori înainte sa depun acea cerere. Sunteți rezidenta în alta tara și s-ar putea sa aveți surpriza sa va fie respinsa cererea de reducere. Exista spete referitor la pensia alimentara datorata de părintele rezident în alta tara cu pensia stabilita raportat la salariul minim din tara de rezidenta, nu salariul minim din România. Mai bine faceți un efort sa găsiți amărâții aia de 60 de euro pentru copil, ca e al dumneavoastră. Ce ați fi făcut dacă aveati copilul cu dumneavoastră? Nu i-ați mai fi dat de mâncare în aceasta perioada pentru ca nu mai aveți loc de munca și nu va permiteți sa-i cereți bani soțului? Dumneavoastra ce mâncați, ca din fărâmă aia de pâine pe care o îmbucati ați putea rupe o bucățică și pentru copilul dv.Aveți doi copii, cum va lăsa inima sa hotărâți care din ei mănâncă astăzi și care nu? O mama adegajata ar flamanzi ea, nu pe copil
m_ella2005 a scris:

Eu m-as gândi de doua ori înainte sa depun acea cerere. Sunteți rezidenta în alta tara și s-ar putea sa aveți surpriza sa va fie respinsa cererea de reducere. Exista spete referitor la pensia alimentara datorata de părintele rezident în alta tara cu pensia stabilita raportat la salariul minim din tara de rezidenta, nu salariul minim din România. Mai bine faceți un efort sa găsiți amărâții aia de 60 de euro pentru copil, ca e al dumneavoastră. Ce ați fi făcut dacă aveati copilul cu dumneavoastră? Nu i-ați mai fi dat de mâncare în aceasta perioada pentru ca nu mai aveți loc de munca și nu va permiteți sa-i cereți bani soțului? Dumneavoastra ce mâncați, ca din fărâmă aia de pâine pe care o îmbucati ați putea rupe o bucățică și pentru copilul dv.Aveți doi copii, cum va lăsa inima sa hotărâți care din ei mănâncă astăzi și care nu? O mama adegajata ar flamanzi ea, nu pe copil

Stimată doamnă, dacă aveam copilul cu mine, lucru pentru care m-am luptat destul de mult, va asigur ca nu asteptam la postă pensia alimentară a fostului soț ca să mă opresc în prima sală de jocuri și să-i las acolo. Îl întrețineam decent și frumos, având parte de toată dragostea și sprijinul financiar al soțului. Copilul meu este crescut și întreținut de foștii socri și sunt mândra de asta. Credeți-mă că dacă legea îmi permitea să-i trimit pensia alimentară fostei soacre, jos pălăria, nu aș fi cerut niciodată instanței o recalculare, fiind conștientă că bănuții sunt pentru copil. Dar chiar îmi dați o idee și mai bună, voi cere instanței să trimit copilului lunar alimente și îmbrăcămintea necesară. Așa rezolv 2 probleme deodată, când merg cu soțul la cumpărături fac cumpărături pentru unul în plus, și sunt și sigura că copilului meu din România nu ii va lipsi strictul necesar.
Este ușor să judeci calitățile de mamă ale cuiva, dar este bine că eu gasesc ceva bun în orice judecată. Vă mulțumesc!
Probabil daca veti motiva in instanta asa cum ati scris aici, o sa va aprobe plata pensiei in natura desi avand in vedere distanta ... Poate avocatii ar putea spune daca este vreo metoda de a primi banii bunicii atat timp cat ei il intretin.