Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare pierderi apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare pierderi apa

Buna seara! Suntem Asociatie de Proprietari si aproape lunar avem pierderi mari la apa, pierderi ale caror costuri le suportam noi, proprietarii. As dori sa aflu cum trebuiesc impartite aceste pierderi, in mod egal la fiecare apartament sau in functie de consumul fiecarui apartament, in conditiile in care apartamentele sunt contorizate cu apometre. Va multumesc
nu contest ca aveti dreptate, dar spre exemplificare va arat evolutia diferentelor,
noembrie autocitiri
consum mc diferenta mc
apanova bloc
AR 323 297 26
ACM 260 274 -14

decembrie autocitiri
consum mc diferenta mc
apanova bloc
AR 277 248 29
ACM 299 264 35

ianuarie cu autocitiri corecte cu toate zecimalele

consum mc diferenta mc
apanova bloc
AR 269 268,876 0,124
ACM 282 266,048 15,952

februarie cu autocitiri corecte cu toate zecimalele

consum mc diferenta mc
apanova bloc
AR 295 290,938 4,062
ACM 275,5 271,357 4,143

ramane doar problema acm de rezolvat, dar e mai greu pt ca tine de radet
Nu se rezolva problema prin cresterea numarului de zecimale sau sincronizarea citirilor cu factura radet.

Daca intr-un an de zile aveti consumul inregistrat pe repartitoare x si facturile radet sunt 1,5X puteti sa citit repartitoarele cu 7 zecimale in aceeasi secunda cu citirea radet a contoarului de bransament. NU SE REZOLVA problema.

Este clar ca aveti pierderi si problema nu se rezolva in acest mod.
uite ca nu e asa,daca te uiti la tabel vei vedea diferentele, e real nu vorbe goale
Normal ar fi daca aveti repartitoare sa se faca calculul si sa platiti cat consumati + 10% marja de eroare... consumul spalatului pe scara si chestii din astea. Cred ca 10% acopera o buna parte din consum.
Daca nu aveti repartitoare stiu ca se pun 10 mc si 15 mc apa rece respectiv apa calda. Stiu ca a mai fost discutia asta pe aici.
In plus, in cadrul asociatiei dvs, cate dintre apometre sunt inca in valabilitate cu verificarea metrologica?
in vederea stabilirii modului de calcul se aplica
1-Conform art. 40(1) si 41(1) din H.G. 1588/19.12.2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, Comitetul executiv stabileşte modul de citire, calcul şi repartizare a contravalorii consumurilor de apă rece
2- HOTARIRE 41 din 14/02/2002
PRIVIND CONTORIZAREA CONSUMURILOR DE APA RECE, APA CALDA MENAJERA SI CALDURA LA APARTAMENTELE DIN CADRUL ASOCIATIILOR DE LOCATARI/ ASOCIATIILOR DE PROPRIETARI DIN MUNICIPIUL BUCURESTI
EMITENT : C.G.M.B
Art.5.
3- ORDIN NR. 88 din 20 martie 2007 pentru aprobarea Regulamentului-cadru al serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare
Emitent:
AUTORITATEA NAŢIONALĂ DE REGLEMENTARE PENTRU SERVICIILE PUBLICE DE GOSPODĂRIE COMUNALĂ R E G U L A M E N T – C A D R U al serviciului de alimentare cu apă şi de canalizare
Art. 116.- (1)