avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Carti si iar carti
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Carti si iar carti

V-au placut, v-au impresionat, v-au enervat. Tot carti sunt. Daca recenzia ta este chiar buna, o sa fie publicata ca articol in Avocatnet.ro.
Cred ca psihiatria se ocupa de bolile sufletului...
Dupa parerea mea, nu exista om perfect normal din punct de vedere psihiatric. Fiecare are macar o manie, o nevroza, o fobie... ceva, acolo...

Imi plac cartile scrise de Jeanine Fontaine, un medic care descopera vindecarea corpurilor fizic, astral si cauzal. Prima carte din serie imi place cel mai mult, practic este un roman initiatic, in care un medic pragmatic descopera vindecarea "miraculoasa". Analizeaza foarte interesant teoriile moderne cu privire la fizica cuantica, natura duala a luminii (corpuscul-unda), modelul atomului al lui Niels Bohr, teoria campurilor, sau a stringurilor. Aplicatiile acestor teorii in vindecarea prin muzica, sau cum ne influenteaza diverse tipuri de muzici starea de spirit si chiar sanatatea, fototerape, aromoterapie cu explicatii foarte detaliate cu privire la ce se intampla la nivel molecular sub influenta stimulilor.
Este evident ca materia reactioneaza la sunete. de exemplu, la zgomot foarte puternic, sticla se sparge, tot asa cum anumite tipuri de muzica pot ridica vibratia corpului si pot duce la vindecare...

O carte interesanta pe care am citit-o in ultima vreme a fost Clubul Bilderberg, scris de o jurnalista, aparuta gratuit in colectia Evenimentului zilei, parca. Asta si "Secretul Suprem" a lui David Icke (carte interzisa la noi pe tarabe, tocmai curiozitatea m-a impins s-o comand prin internet de la Ed. Daksha) sunt numai bune pentru pasionatii de teoriile conspiratiei... Cartea lui David Icke se poate citi si ca o istorie alternativa a umanitatii, o altfel de viziune, un alt sistem de referinte... NU prea am luat de bune tot ce am citit acolo, dar eu zic ca merita citita si pentru ca vine cu ipoteze diferite si puncte diferite de vedere asupra istoriei. Si tocmai asta le place avocatilor:)
Cat mai multe ipoteze si polemici pe o tema data... :)
avTodincaVeronica a scris:

Cred ca psihiatria se ocupa de bolile sufletului...

Tocmai aceasta-i ideea, Veronica, psihiatria nu este medicina ci ceva care a fost facut intentionat sa semene cu medicina. Bolile sufletului ? Boala este o afectiune a unui organ, sau grup de organe, sau o disfunctie,etc. toate insa la nivel fizico-chimic. Sufletul, prin definitie, nu are materialitate.
Altfel. Ai facut informatica, da? Medicina se ocupa de hardware. Psihiatria declara ca se ocupa de software insa foloseste metode specifice hardistilor (defineste diferite comportamente sociale ca boli, foloseste tratamente cu substante chimice, etc). Fara sa achiesez intrutotul la ceea ce scrie Szasz, este ceva suspect cu psihiatria.
Consider ca peste 90% din boli isi au cauze psihice si consider ca felul in care gandim ne afecteaza sanatatea.
De exemplu, bolile de inima din ce pot proveni daca nu din prea mult stres, lipsa de iubire etc.
Afectiunile gatului pot tine de comunicare, afectiunile genitale pot tin de creativitate, sau de vina sexuala, dintii stricati se pot datora barfei excesive, pentru ca dintii, in sens simbolic opresc limba, care este ca o sabie care taie... etc exemplele mele sunt bagatelizate, dar oricum, eu am o viziune proprie asupra intregii existente.
Nu cred ca exista greseala. Nu exista bine si rau in sens absolut, totul tine de perspectiva din care privesti lucrurile... noi suntem aici sa experimentam si atat. Si cred ca Dumnezeu este in fiecare dintre noi, e chestie de timp sa-l descoperim fiecare, in modul propriu. Mai cred ca toti suntem sfinti, fiinte de lumina ("sveta" in slava inseamna lumina), insa vibram diferit. Chiar si materia este lumina la o vibratie mai joasa...
Asta mi se pare farmecul profesiei de avocat: sa evidentiezi tot ce e mai bun din om, sa scoti la lumina tot ce e mai frumos din om, indiferent de ce a facut si sa nu-l judeci, doar sa-l aperi, in limitele legii, bineinteles...

'What The Bleep Do We Know?" se refera, printre altele si la modul in care gandirea ne afecteaza realitatea.

Va recomand Annique de Souzenelle :"Simbolistica corpului uman"
u.b.i.k. a scris:

Eu am platit cu card pe un site din UK, insa a trecut ceva timp si trebuie sa verific.
Thomas Szasz este cam socant.
Oricare dintre ramurile medicale se ocupa de o parte a corpului. De care parte a corpului se ocupa psihiatria ? De creier? Nu pentru ca de asta se ocupa neurologia. Atunci?

De om , nu de o parte anume definita din el, coboara in ancestralul omului pentru a reusi sa aduca la suprafata fragmente din contemporanitate, pentru a intelege de ce sau pentru a face lumina .
avTodincaVeronica a scris:

Consider ca peste 90% din boli isi au cauze psihice si consider ca felul in care gandim ne afecteaza sanatatea.
....
Asta mi se pare farmecul profesiei de avocat: sa evidentiezi tot ce e mai bun din om, sa scoti la lumina tot ce e mai frumos din om, indiferent de ce a facut si sa nu-l judeci, doar sa-l aperi, in limitele legii, bineinteles...

Problema nu este daca bolile au cauze psihice (ramane de investigat) ci daca psihiatria isi are locul ei intre stiintele medicale sau este doar o forma de sarlatanie organizata de catre stat pentru uzul justitiei (cum sustine Szasz).
Uneori e aproape imposibil sa scoti din om ceea ce este frumos, sunt si violatori de copii, si ucugasi canibali, si ...

Alte discuții în legătură

Carti pentru admitere in inm alisun alisun Buna. As dori sa dau examenul din august pentru INM...2011 :sorry:. Imi puteti recomanda niste carti dupa care sa invat? si niste carti pentru grile? Am una ... (vezi toată discuția)
La procedura civila ce carti imi sugerati? sngcriss2013 sngcriss2013 La Procedura civila ce cartii imi sugestionati?Eu am cumparat la P.p fise de Udroiu si este buna din punctul meu de vedere. (vezi toată discuția)
Examen admitere barou satelix satelix Am citit cu interes tot ce s-a discutat pe acest forum si trebuie sa recunosc ca admiterea in barou este o mare bataie de cap......:)Am terminat si eu anul ... (vezi toată discuția)