avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Carti si iar carti
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Carti si iar carti

V-au placut, v-au impresionat, v-au enervat. Tot carti sunt. Daca recenzia ta este chiar buna, o sa fie publicata ca articol in Avocatnet.ro.
u.b.i.k. a scris:

Pentru cei care va ocupati mai ales de dreptul penal (insa nu numai pentru voi) va recomand articolele lui Thomas Szasz despre phihiatrie si "medicalizarea" unor comportamente sociale. Mie mi-au schimbat viziunea despre psihiatrie in general si despre anumite probleme in particular

Poti sa ma indrumi in directia corecta pentru a gasi astfel de articole? Mi se pare un subiect extrem de interesant, mai ales in drept, unde niciodata nu strica sa cunosti un pic mai bine psihologia :D
cristinaboros a scris:

u.b.i.k. a scris:

Pentru cei care va ocupati mai ales de dreptul penal (insa nu numai pentru voi) va recomand articolele lui Thomas Szasz despre phihiatrie si "medicalizarea" unor comportamente sociale. Mie mi-au schimbat viziunea despre psihiatrie in general si despre anumite probleme in particular

Poti sa ma indrumi in directia corecta pentru a gasi astfel de articole? Mi se pare un subiect extrem de interesant, mai ales in drept, unde niciodata nu strica sa cunosti un pic mai bine psihologia :D

Toate articolele citite de mine sunt in engleza. Stilul este foarte clar iar articolele se pot citi (cunoastere medie lb. engleza) chiar fara dictionar. Pentru inceput www.szasz.com. Eu am mai comandat si 2 carti prin posta dar nu-mi aduc aminte momentan adresa.
Multumesc mult, cred ca engleza nu va fi o problema :)
Imi place motto-ul: "If you talk to God, you are praying;
If God talks to you, you have schizophrenia." :))

Am vazut ca se pot comanda carti. Ati primit vreuna? Cum s-a facut plata?
Eu am platit cu card pe un site din UK, insa a trecut ceva timp si trebuie sa verific.
Thomas Szasz este cam socant.
Oricare dintre ramurile medicale se ocupa de o parte a corpului. De care parte a corpului se ocupa psihiatria ? De creier? Nu pentru ca de asta se ocupa neurologia. Atunci?

Alte discuții în legătură

Carti pentru admitere in inm alisun alisun Buna. As dori sa dau examenul din august pentru INM...2011 :sorry:. Imi puteti recomanda niste carti dupa care sa invat? si niste carti pentru grile? Am una ... (vezi toată discuția)
La procedura civila ce carti imi sugerati? sngcriss2013 sngcriss2013 La Procedura civila ce cartii imi sugestionati?Eu am cumparat la P.p fise de Udroiu si este buna din punctul meu de vedere. (vezi toată discuția)
Examen admitere barou satelix satelix Am citit cu interes tot ce s-a discutat pe acest forum si trebuie sa recunosc ca admiterea in barou este o mare bataie de cap......:)Am terminat si eu anul ... (vezi toată discuția)