Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se ia sau nu în considerare într-un proces civil o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se ia sau nu în considerare într-un proces civil o expertiză psihiatrică a minorului?

Bună ziua,
În procesul de modificare a programului de relaţii cu copilul, tatăl cere expertizarea psihiatrică a acestuia la Serviciul de medicină legală, fiindcă nu vrea să plece cu el în programul de relaţii, fără mine sau mătuşa.
Copilul acesta a fost evaluat şi a făcut consilieri psihologice chiar şi la experţi psihologi judiciari şi aceştia au constatat anxietatea de despărţire şi au scris că din moment ce tata lipseşte din viaţa copilului, refuzul este normal.
Acum, căutând informaţii despre expertiză, am găsit pe site-ul Tribunalului Bucureşti o decizie prin care expertiza la INML nu este probă într-un proces penal. Rămâne valabil într-un proces civil? Întreb fiindcă nu vreau să nu respect o decizie a instanţei, dar nici nu doresc să tracasez copilul suplimentar, dacă oricum, nu se ia în considerare.
Mulţumesc.
Manuela Rășină, administrator
Dnule when, acum eu nu cred ca vreunul dintre noi ar fi psihiatru, cel mai probabil nici medic. Dar dintr-o informare chiar banala, aflam ca psihiatria e o specialitate medicala, care se ocupa de patologie. E cumva bolnav copilul daca nu merge cu tata? Se fac si analize de sange, un computer tomograf, ceva? Cum se obiectiveaza, ca dupa cunostintele mele medicina e o stiinta? Si pe unde sa mai purtam copilul daca nu vrea cu tata? O operatie nu-I facem? Macar niste socuri electrice la creier? Ceva pastile sau perfuzii, in ambulatoriu sau in internare?
Doamna PS daca nepotul/nepoata dvs ar refuza sa va vada sa meraga cu dvs sau cu baiatul/fata dvs nu credeti ca este influentat de cineva? Un copil care o perioada nu si-a respins un parinte, dar dupa despartirea acestora o face, este ori alienat de parintele cu care a ramas ori se simte vinovat de despartirea parintilor. COPILUL nu a divortat, parintii s-au despartit.
Un copil care isi refuza un parinte care pana la un moment dat nu- l respingea ori a fost înbolnăvit, ori are o problema pe care psihologul o poate rezolva.
Sa fim cinstiti, la INML copilul este expertizat de catre 2-4 medici psihiatrii si 2-3 psihologi profesionisti, este o comisie nu cum se fac rapoartele psihologice cu 8 sedinte cu cate 1.5 mil lei vechi de catre un parinte... Vb de 6-8 oameni doctori nu psihologi pe 20 mil pe an la distanta la facultati private cu diplome pe genunchi...

Eu cred, ca doamna stie ce a facut copilului, stie bine cum l- a manipulat sa-l respinga pe tata, nu trebuie sa-i spui copilului daca te duci cu tactu nu-ti mai iau jucarii, stim bine ca un copil pana in 14 ani poate fi manipulat si din tonul vocii, si din minica, si daca ii zice Poti sa te duci cu tactu! ...retineti semnul exclamarii... nu e acelasi lucru cu ai spune.... Mai ai doua zile si te intalnesti cu tatal tau.... doua zile o sa va distrati... O sa va jucati.. O sa fiti fericiti.... Ce frumos o sa fie....
Stiti bine ca un copil daca vede un parinte ca e suparat ca se intalneste cu celalalt parinte, il va refuza pe acesta numai ca sa o vada fericita pe mana si nu trista... Sunt zeci de metode de a manipula un copil, de al conditiona, de al alia cu tine, de al face sa refuze pe cineva.

Toti spun, daca nu ai alienat copilul, daca nu tu l-ai manipulat sa -si respinga tatal du-l la expertiza si da-i cu ea in cap judecatorului... Insa daca se constata abuzul alienarea e cam groasa... Se scoate copilul din abuz, mama il va vedea dupa ce se vindeca, vin alte belele... Nu mai bine opresti abuzul si salvezi copilul?

Este un caz renumit la Prahova, copil alienat, cu raport psihologic de abuz, copil scos din abuz prin reincredintare, mama condamnata penal si inca 2 dosare, decazuta din drepturi si acum a ramas fara copil, fara drept de vizita, condamnata si cu doua dosare in penal urmeaza sa plece la bulau ca nu a putut sa se opreasca din abuz, nu a reusit sa inteleaga ca un copil are doi parinti, si cand ambii parinti dupa despărţire isi doresc sa se implice in viata copilului esti obligat sa-l lasi, aici nu vb de nenorociti care si-au abandonat copii, care nu-i cauta, care ii vad la 6 luni sau 2 ani, vb de cei care isi doresc sa -si iubeasca copiii.

Acum mama simte ce a simtit ani buni tatal... Acum isi da seama ce i-a facut copilului.. Insa e prea tarziu.... Abuzul psihic este mai grav decat cel sexual....

Am văzut in tribunale mame si tati care implorau judecatorii sa- i gaseasca celalalt parinte, ca nu au ce manca, ca nu au bani de haine si rechizite, si altii vor sa fie parinti dar nu sunt lasati.

Dupa mine alienatorii sunt bolnavi psihici, au sechele din copilarie, ori au avut un parinte dominant, alcolic care batea la nevasta, ori a fost batut si el la randul sau ori daca nu a avut nici una din aceste istorii, inseamna ca se razbuna pe celalalt caci este fericit.

Poate sa ne spuna doamna dar sincer, fostul si-refacut viata, are alta nevasta si probabil alt copil, nu cumva dansa e in continuare singura pe motiv ca si-a focusat toate energiile si sinergiile asupra copilului si carierei si nu a mai avut timp de alt barbat?

proastasatului a scris:

Dnule when, acum eu nu cred ca vreunul dintre noi ar fi psihiatru, cel mai probabil nici medic. Dar dintr-o informare chiar banala, aflam ca psihiatria e o specialitate medicala, care se ocupa de patologie. E cumva bolnav copilul daca nu merge cu tata? Se fac si analize de sange, un computer tomograf, ceva? Cum se obiectiveaza, ca dupa cunostintele mele medicina e o stiinta? Si pe unde sa mai purtam copilul daca nu vrea cu tata? O operatie nu-I facem? Macar niste socuri electrice la creier? Ceva pastile sau perfuzii, in ambulatoriu sau in internare?

Dupa mine cred ca ar trebui expertizat in primul rand parintele cu care sta copilul, caci el este cel care ori a manipulat copilul ori se razbuna pe tata ca a divortat.
Este un caz celebru cu expertiza, o mama care i-au fost incredintati copii, custodie comuna, program la tata, care i -a luat in vacanta si i-a alienat sa-si respinga mama, sa o denigreze, sa o urasca, sa o respinga, o mama care 7 ani a fost buna si in 30 zile a devenit satana. ACEST PARINTE, culmea tata, ar trebui arestat, cu camasa de forta, un parinte care si-a convins copii ca mama lor nu mai este buna numai ca s-au despartit este un bolnav, si da inml a spus clar tatal si bunica paterna alieneaza copiii, ei sunt cei care au abuzat psihic cei doi copii sa si respinga mama.

Raportul facut de experti psihiatri si psihologi, de niste doctori care au vazut mii de copii cu diferite abuzuri este proba probelor pentru orice judecator, restul rapoartelor psihologice facute pe bani de fiecare parinte este apa de ploaie, iar instanta de asta a cerut proba la inml caci sunt 5-7 doctori pe care nu Poti sa i mânjesti cu 150 Ron pe sedinta sa ti facă un raport partinitor.
Am vazut un raport inml atentie 79 pagini de copil, spune tot, cum cat a fost alienat, care sunt consecintele pe viitor tot ca la carte.
Numai cine stie ce a facut copilului fuge de expertiza, frica spune tot si pentru judecator si pentru oricine, daca esti curat te duci cu copilul la 200 de psihiatrii, daca insa stii ce ai facuta te infunzi si mai tare daca nu te opresti... E simplu, nu se duce la expertiza, amenda de 3-4 ori aducere cu mandat, s a dat la ilfov la doi parinti mama si tata, penal, 379, opunere la proba incuvintata, alt penal, reincredintare, fara program de relatii, decadere si inchisoare astia sunt pasii...
Este jurisprudenta deja definitiva la Prahova....
proastasatului a scris:

Problema e ca nu doamna ar merge la expertiza, ci copilul! Dar, scuzati-ma, copilul are vreo problema de trebuie sa fie expertizat psihiatric sau a savarsit vreo fapta sau e vreo treaba legata de existenta sau nu a discernamantului? Adica ce cauta copilul la psihiatru?

proastasatului a scris:

Dnule when, acum eu nu cred ca vreunul dintre noi ar fi psihiatru, cel mai probabil nici medic. Dar dintr-o informare chiar banala, aflam ca psihiatria e o specialitate medicala, care se ocupa de patologie. E cumva bolnav copilul daca nu merge cu tata? Se fac si analize de sange, un computer tomograf, ceva? Cum se obiectiveaza, ca dupa cunostintele mele medicina e o stiinta? Si pe unde sa mai purtam copilul daca nu vrea cu tata? O operatie nu-I facem? Macar niste socuri electrice la creier? Ceva pastile sau perfuzii, in ambulatoriu sau in internare?

Depinde care e motivul pentru care copilul nu merge la tata. A fost batut, abuzat jignit? Nu, nu e un copil bolnav.
A avut copilul o relatie exceptionala cu celalalt parinte si acum brusc il respinge? Spune lucruri care nu s-au intamplat niciodata? E posibil sa fie bolnav. Dumneavoastra cum ati denumi o persoana care povesteste lucruri care nu I s-au intamplat niciodata?
In paralel, copilul respinge un parinte iar rezidentul refuza sa ofere informatii, nu da copilul la telefon, nu spune unde e scoala copilului si pleaca cu acesta cand e programul de vizita......devine cam clar.
Si aici trebuie facuta diferenta, este copilul aflat intr-o reactive normal si sanatoasa de respingere si atunci sunt pro luarea masurilor impotriva celui care ii trezeste asemenea repulsie sau este copilul "imbolnavit" de celalalt parinte?
Sunt situatii si situatii.
In plus, singura mi-ati dat dreptate cand am mai povestit de cazul prietenului meu. Cum va explicati ca un copil cu parintii divortati de ani de zile care merge la tata la program si ii spune acestuia ca mama nu il lasa sa il sune, ca il invata sa ii zica ca I s-a stricat telefonul si care pana miercuri vorbeste cu tatal si ii scrie ca ii este dor de el si ca il iubeste, vineri la ora 4 spune la telefon ca isi face bagajele si il asteapta iar la ora 6, mama deschide usa, copilul e plans si tremura si spune ca nu vrea la tata, ca vrea sa o bage pe mama in inchisoare. Atentie, fara nici o plangere facuta sau fara amenintari. Vi se pare sanatos, normal sau neabuzat un copil care miercuri iubeste si vineri nu? Si da, intre timp minorul a povestit ca mama I-a zis ca daca merge la tata ea se duce la puscarie.
Frumos si sensibil,nu?
Vedeti, din cauza asta e nevoie de raport. Pentru ca acolo se spune clar cine ce a facut. Iar cand problema e pedepsirea unui fost partener nu raul pe care il faci copilului.......se fuge de expertiza ca dracul de tamaie.

In situatia de fata, si am fost de multe ori la cutite cu Martonze, ma inoiesc ca daca duce copilul la expertiza va avea de suferit. Eu as lua raportul si l-as face guler tuturor si as folosi raportul de expertiza sa dau in judecata tatal pentru hartuire.
When, utilizator
Alienarea parentala apare doar pe fondul unor tulburari comportamentale de tip narcisist, borderline.Nu ai cum sa previi o situatie creeata inainte de a-i observa incidenta sau iminenta. Mai mult ca sigur ca, atunci cand un parinte apeleaza la Justitie pentru a isi vedea copilul, alienarea parentala are loc.

In cazui parintilor cerebrali alienarea parentala nu isi va face niciodata aparitia, oricare ar fi situatia ei vor intelege ca este vital pentru copil sa creasca alaturi de amandoi si vor face eforturi reale in acest scop, dincolo de orgolii sau prejudecati.

Doar cei bolnavi sunt capabili sa agreseze fara nici o retinere copilul si sa-i primejduiasca buna dezvoltare supunandu-l acestei extrem de grave forme de abuz emotional.

In situatia in care, dincolo de esecul in lupta pentru mentinerea familiei, un parinte este despartit de copil nu are alta sansa decat aceea de a-si mentine verticalitatea indiferent de traume, de a urma caile legale si de a tine cont de recomandarle specialistilor.

Deci dupa mine, daca nu duce copil la expertiza va avea de suferit, se confirma ca isi abuzeaza copilul, va da dovada de rea credinta, de opunere la proba incuvintata de instanta si va avea traseul reincuvintare minor-decadere-penal cu suspendare-puscarie.

gi-jane2, moderator