Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stimate @Dr.M , eu nu lucrez si nu am lucrat in sistemul de sanatate , prin urmare nu am “ experienta relevanta in domeniu “ - de fapt nu am nici un fel de experienta . Totusi , din cultura generala stiu ca medicul trateaza un bolnav dupa niste protocoale care stabilesc ce , cum , in ce cantitate si dupa ce criterii se administreaza un medicament sau altul , nu dupa ce crede el ca se poate administra . Iar aceste protocoale sunt intocmite dupa studii serioase , nu dupa pareri . In general , la bolile virale nu prea exista tratamente , tot ce se poate face este sa ajuti organismul sa lupte singur cu maladia prin tratamente de sustinere ( tratand simptomele pe masura ce apar ) , sau - in unele cazuri - sa tii sub control incarcatura virala in asa fel incat bolnavul sa ajunga la un “ modus vivendi “ cu boala lui . Cel mai eficient mod de a te apara de un virus este vaccinul - daca omenirea a fost in stare sa-l produca . Si asta s-a dovedit de-a lungul istoriei . Nu-mi imaginez ca nu aveti informatii cum s-a eradicat variola , poliomielita sau cum se poate tine sub control o hepatita . Si asta este , intr-adevar , o chestiune politica . O politica de sanatate publica - pentru ca alesii nostri sunt datori sa conceapa acte normative care sa o apere . Iar acestia ( alesii ) trebuie sa-si ia informatiile despre ce si cum este nevoie sa transpuna in legislatie de la specialistii in domeniu ( medici , specialisti in domeniul sanatatii publice ) . Problemele ridicate de o pandemie au fost atat de putin cunoscute , au pus atat de multe provocari , incat nu se poate nega ca s-au facut si erori . Totul e sa existe inteligenta si curajul sa nu persisti in ele . Oricum , dvs . , cadre medicale , nu va luati informatiile din surse obscure , ci - ma gandesc - din studii stiintifice , facute de personalitati de mare prestigiu , de universitati sau clinici de prima-mana , si publicate de organisme asupra carora nu exista indoieli . Chiar nu pricep cum spuneti ca puteti fi surprinsi in mijlocul unei proceduri de schimbarea acesteia , incat sa faceti rau pacientului . De ce nu refuzati ? juramantul dvs. va obliga la asta . Iar afirmatia dvs. ca aveti “ sedinte “ cu colegi din alte tari , e una extrem de ciudata daca vine de la un medic ( ceea ce eu nu cred ) . Dar - considerand ca e asa - nu va spun acesti colegi cum au ajuns ca sistemul lor de sanatate sa nu fie coplesit si aproape “ colmatat “ de cazuri , cum e la noi ? nu cumva prin procentele mari de vaccinare atinse in tarile lor ? Daca vaccinul nu te apara total de boala , te apara in mare masura de internare si - in si mai mare masura - de deces . Asta o spune statistica . Iar statistica e o stiinta .
Cel mai eficient mod de a te feri de un virus îl constituie izolarea pacienților suspecți.
Este ceva de baza în orice protocol.de intervenție rapida.
Nu s-a încercat insa asa ceva de nimeni.

Și Arafat am vazut ca a făcut vorbire de manual ieri.
Este prima oara când discuta de manual.

Esuand, statele au ajuns sa depindă de vaccin ca fiind o speranța rezonabila.

Insa, infectarea accentuata va ajuta la imunizare mai rapida fiind dublata și de vaccinare.
Oricum, se și afirma ca, blindarea organismului are loc după ce persoana este vaccinata și apoi infectată. Daca scapa cu viata,as adaugă eu.

În fine, nimic nu este asa de simplu cum pare.

În opinia mea, după o mutație a tulpinii delta lucrurile pot întra în normal și va avea loc pacea cu virusul de care vorbeam eu acum vreo 2-3 săptămâni.Insa, încet,încet și nu imediat ceea ce înseamă ca va mai dura.
Insa, pana în decembrie ianuarie nu pare sa se vadă o mutație a delta la nivel semnificativ major.Nu ar fi exclus a virusul sa găsească varianta sa stea cuminte la toată lumea fără sa mai facă mari probleme.

Sper ca sunt avansate statele dezvoltate în astfel.de cercetări de laborator.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am văzut pt prima oară azi când a avut dreptate și prof. Rafila.
Nu ținea de strategie anti-pandemica pt ca nu le are cu asa ceva dar a avut dreptate la RTV, nefiind vorba de asa ceva.
A zis ca mulți nevaccinați aglomerează spitalele și cei vaccinați care au alte boli risca sa moară aiurea ca medicii se ocupa de nevaccinații împotriva COVID-19.
Are dreptate.
Nu e corect sa moara unii aiurea pt unii care sunt inconștienți și iau pe toată lumea la misto.
Sau, au doar un nivel intelectual scăzut.

Aici a punctat bine Rafila.

Sa moara unii aiurea pt niște inconștienți nu este deloc in regula.
Ordinul lui Arafat cam ii ajuta pe nevaccinati.
Nu acesta era scopul ordinului lui Arafat dar trebuie sa moara cine își alege singur soarta și nu cel care nu alege sa moara.
Eu asa vad lucrurile.
Ne este corect sa moara cel care respecta legea și regulile din motive puerile,ca unii cred ca nu mor.

Trebuie sa le.respectam dreptul.si voința la viata dar trebuie sa aibă prioritate cei care pot sa nu moara dacă sunt vaccinați dacă au alte probleme in afara de COVID-19.
Aici nu e de vina Arafat ci cei care cred ca nu mor.

Și Dumnezeu respecta libera alegere.
Îmi pare corect ca liberul arbitru sa ii privească direct și personal pe aceștia.

M-as supăra ff tare sa moara cineva vaccinat cunoscut ca sa fie salvat un necaccinat care putea sa nu aiba aceste probleme daca se vaccina.

As anula ordinul lui Arafat în 3 zile atat de tare m-as supăra.

Cred a ar fi bine sa se ia declarații de refuz la vaccinare a celor care nu vor sa se vaccineze și ca își vor asuma riscurile.Se înțelege implicit ca își asuma riscurile aferente dar ar fi bine sa dea declarații scrise ca își asuma sa moara ca nu vor avea loc în spitale.
Asa ar fi corect.
Nu trebuie sa moara altii pentru unii inconștienți.

Nu îți poți bate joc de medici sa decidă ei cine moare și cine trăiește.
Sunt și ei oameni.
Vor alege în funcție de vârstă și nu este corect nici asa.
Corect este sa moara cine își asuma riscul aferent, cine o face în cunoștință de cauză și ignora moartea.
Fiecare sa își aleagă singur soarta asa cum chiar Dumnezeu a lăsat,liberul arbitru.

Discutam aici de viata contra viata, de cine va supraviețui, cei care au ales viata sau cei care si-au asumat moartea în contra celor care au ales viata.
Vârstă pacientului nu trebuie sa aibă relevanta pt ca un om.de 60.de ani mai poate trai 20 de ani iar un om de 20 de ani poate trai tot atât în funcție de circumstanțe.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cei care își asuma riscul de a ocupa un pat în spital ca nu au aer desi puteau sa aiba, ucid prin ricoșeu pe altii.
Ar trebui avut în vedere faptul ca sunt sau nu ca sunt vaccinați.
Nu este discriminare dacă o persoana poate sa nu aiba probleme dar alege sa aiba, chiar și atunci daca nu înțelege.
Este absurd sa moara unul care înțelege și sa supraviețuiască altul care nu înțelege.
Este și o.selectie naturală dar aceasta nu înseamnă că trebuie să moara cel care înțelege în folosul.celui care nu a înțeles.
Trebuie sa moara fiecare pe limba lui, asa cum.se zice ca fiecare pasare pe limba ei piere.
Care ar fi limba pieirii în acest caz?

Crede cineva ca ar fi discriminare sa moara o persoana nevaccinata ca sa scape cu viata o persoana vaccinata?

De ceva timp mie imi pare ca vaccinatii sunt grav discriminați de nevaccinati.
Au ei oare mai multe drepturi?

Au ei un drept la viata prioritar, un drept mai fundamental decat cei vaccinați pt ca nu s-au vaccinat?
Ei care ocupa aiurea paturi la ATI ca urmare a inconștiei și a neintelegerii faptului ca un virus nu se poate vedea?
EI VOR SA VADA VIRUSUL....

Mie imi pare esențial un lucru,cei care vor să își asume moartea sa facă asa ceva, ca sa nu moara altii în.locul lor.
Sa se tina cont la oxigen și la cei vaccinați ca cei nevaccinati își asuma propria soarta.
Sa nu aiba prioritate deloc.
Asa este corect.
Ei aleg și dreptul la alegere este suprem.
Cum zicem, chiar Dumnezeu a dat liberul arbitru.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dr. Bușoi susține ca la 70% vaccinați România nu va avea valul 5.
Mai crede că doar România va avea valul 5 ca are putini vaccinați.

Adică,în opinia lui, la 70% vaccinați nu vom.mai avea valul 5.

Ma abțin sa comentez.

Și dacă ar fi cum zice el, 30% din populație este foarte mult sa ajungă în spital.

Soluția reală este modificarea delta ca sa nu mai facă probleme majore și vaccinarea care ajuta și ea.

Este posibil ca eu sa fi forțat destul de tare limitele vaccinului pe Coasta de Azur în aceasta vara.
Am mers în mare de oameni si nu am avut nimic.
Franța era cam praf când eram eu acolo,aproape cum.suntem noi acum.
Erau disperați francezii.
Turistii insa erau relaxați.
Cam 98% din turiștii de pe Coasta de Azur erau insa vaccinați.
Un număr mic de turiști francezi erau nevaccinati și se testau gratuit.

Pe terasele de pe Coasta de Azur se intra numai cu vaccinare sau testare dar efectiv prindeai foarte greu loc. La terase foarte scumpe de abia dacă prindeai o masa.
La cele mai periferice dar bine cotate era cam tot la.fel.Erau pline și erau și mulți romani vaccinați.

În București terasele sunt goale.
Este gol centrul istoric.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat