Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Rata de incidență în București a ajuns de 8, 28 de cazuri la mia de locuitori, potrivit informațiilor G4media.ro. Este o incidență record de la debutul pandemiei. Vineri, rata de incidență era de 7, 5 la mie."

,,Comitetul Municipiului București pentru Situaţii de Urgenţă a decis vineri seara, în urma depășirii ratei de infectare cu coronavirus de 6 cazuri la mia de locuitori, constatată joi, că, printre altele, începând de duminică: masca va fi obligatorie în spațiile publice aglomerate; magazinele și operatorii economici de servicii vor funcționa cu publicul doar până la ora 18:00, ulterior fiind disponibilă doar livrarea la domiciliu, cu excepții; restaurantele și localurile vor fi închise publicului, transmite Digi24.ro"

[ link extern ]

Mie nu imi par avantaje pentru vaccinați.
Ca vor putea umbla pe stradă după ora 20 nu îmi pare ceva convingător.
Nici nu ai ce sa faci.
Totul va fi închis.Localurile inchise.

Este ca și cum ești stăpânul a tot dar ești singur pe lume.
Cu ce te ajuta asa ceva?
Este ca și cum ai fi singurul supraviețuitor a unui război nuclear sau a unei calamități naturale care a distrus întreaga omenire.

Nu știu daca cunoașteți senzația...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Premierul Cîțu a facut azi a treia doză.
Da un exemplu bun,zic eu.
Nu înțeleg insa de ce nu ii împinge un pic din spate de membrii liberali din partid.
Asa ar trebui impusă vaccinarea cu mai putina blândețe dar cu eficienta.

Cei din USR în plina explozie pandemica au făcut congres și a câștigat Cioloș.
Ii înțeleg ca sunt atei dar nu înțeleg de ce nu forțează și ei sa aiba membrii de partid vaccinați.
Șefii de partid au dat tonul și exemplul.
Îmi pare o imprudenta sa faci congres și sa nu ai toți membrii participanți vaccinați.

La PSD,în mare majoritate, nu cred ca exista Covid-19 și nu are sens sa ii iau în discuție.
Atei, atei, dar respecta regulile, nu ca PNL :
[ link extern ]
latka, moderator
Important este sa nu te infectezi și nu sa respecți regulile.
Sau...depinde ce reguli respecti...daca preferati asa...
Eu îmi respect propriile reguli de dinainte de a le da statul pe ale sale.

Ar trebui văzut exact ce va fi cu vaccinarea.
Am.tot recomandat ca ar fi bine de vazut pe anumite zone și sa se forțeze pe.zone ca sa știm clar cu vaccinarea.
Ca și cum ar fi o mica tara vaccinata total, ar însemna o zona complet vaccinata.

Ei insa s-au întins și nu a mers asa.

Am inteles ca 92 % din decese au fost la cei nevaccinați.
Am văzut la TV azi.
Pana una alta, ar fi bine sa nu mai moara oameni.
Apoi, o vom rezolva și cu pandemia dar este mult mai greu decât sa nu moara oamenii asa ceva, rezolvarea cu pandemia...
Pandemia va lua sfârșit atunci cand rata de infectare va fi una redusa și pana nu dispare tulpina delta nu avem șanse la asa ceva.
Exista o formula data de OMS cu pandemia.

Am reușit sa vizionez ieri noul film din seria James Bond ,, No time to die".
Este tot cu ceva de genul arma biologica și este făcut dinainte de pandemie.
A fost relativ goala sala de cinema.
Sunt putini vaccinați care circulă.
Cred ca o sa le placa mult filmul la conspiraționisti.
Are un pic la baza una din teoriile lor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In privinta eficientei vaccinurilor fata de "provocarile" variantei Delta exista studii:
„Persoanele nevaccinate au avut o rată de infecție de 11,1 ori mai mare decât persoanele vaccinate înainte de circulația Delta și de 4.6 ori mai mare după. Aceste cifre reprezintă scăderi ale eficienței brute pentru toate tipurile de vaccin luate împreună, de la 94% la 91% pentru deces, de la 92% la 90% pentru internările în spital și de la 91% la 78% pentru prevenirea infecției”, precizează studiul realizat în vara anului 2021 pe adulți din 13 state și orașe din America.
[ link extern ]

De ce nu ne vaccinam ? Se cauta raspunsuri in continuare, unul dintre ele mi-a atras atentia :
"Plecand de la ipoteze, 3 factori influenteaza atitudinea fata de risc in fata vaccinarii:

1. Investitiile anterioare in sanatate (R = 0,76). Daca aceastea au fost istoric mizerabile, asa cum este cazul Romaniei, atunci oamenii nu vor avea incredere in sistemul de sanatate si vor avea o atitudine fata de risc extrem de crescuta.
2. GDP per capita (R = 0,70). Cu cat o tara este mai saraca, cu atat mai mult oamenii nu au depasit nivelul de baza. Drept urmare omul este “risk adverse” si va fi mult mai in spate pe curba de adoptare a inovatiilor. Trebuie sa se convinga in timp ca decizia este buna, analizand ce fac altii. Are nevoie de perfectiune si de certitudine, ceea ce un vaccin COVID nu poate aduce.
3. Nivelul de educatie, aratat de Testul PISA (R = 0,70). Cu cat o tara are un sistem de educatie care nu ii echipeaza pe indivizi cu gandire critica si abilitatea de a aplica stiinta in viata reala, cu atat vor avea o atitudine mai refractara la risc. Intrucat nu inteleg ce li se intampla.
4. Cea mai puternica corelatie este insa intre lipsa vaccinului si numarul de decese cauzate de COVID la 1 milion (R = – 0.82). Fiind un concept statistic, golit de emotie, va avea putin impact catre cei care nu au incredere oricum."
[ link extern ]
latka, moderator