Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
@latka - dvs dezinformati. Veniti cu fragmente din diverse lucruri intregi si interpretati bucatica convenabila dvs.

Mie imi e clar ca prin marsurile actuale se incearca exacerbarea acestei probleme, nu atenuarea.
Ce se face se face sa creasca rata de infectare.

Lipsa logica 1:
Cum sa dai liber la Untold, la sardele?
Acolo, majoritate tineri, asimptomatici, transmit dar nu-s constienti ca o fac. E suficient sa fie doar cativa ca sa infecteze tot conglomeratul de 75000.
Cei vaccinati sunt cei mai buni vectori de transmisie, ca doar vaccinul amelioreaza simptome, nu?

Lipsa logica 2: permiti 75k dar nu demonstratii in aer liber cu mult mai putini oameni.
Se numeste protectia ciolanului, dragilor. Interes si bani (voi detalia).

Cum convingi romanii sa se vaccineze ?
Pai arati cat mai multe cazuri ATI, jale, dezastre, morti. Frica, babau.

Ca sa ajungi acolo, incurajezi transmiterea virusului.
Faci un untold; iei si spaga de la ei (organizatorii), raspndesti si virusul ca sa mentii babaul.
Si dupa 10 zile, a explodat nr de cazuri acolo. Deci tactica a functionat. S-au produs bani, s-a atins obiectivul.

Lipsa logica 3:
Unde mai avem super rata de infectare: in Timisoara, unde avem cei mai multi vaccinati din tara.
Dar nu ne spune asta la TV. De ce nu vedem astfel de proportii ?
Unde-s proportiile cu v/nv, nr teste la mia de locuitori, nr. spitatlizati v/nv ?
De ce nu ni se prezinta datele astea ?
A, pai avem studii din SUA - vaccinatul se infecteaza si transmite virusul la fel ca nevaccinatul.

La evenimente au voie cei vaccinati, deci cine raspandeste ? Ei !
De ce se incurajeaza transmiterea ?
Care e logica sa se duca la evenimente un vaccinat (cu simptome ameliorate, greu detectabil), dar nu un nevaccinat (unde s-ar vedea mult mai usor simptomele care se manifesta)?

Lipsa logica 4: unde e logica sa cerifici pe cineva care transmite mai eficient, mai "stealth" virusul ?
Pai nu se doreste de fapt contaminarea in masa ? Ca nu pot sa cred ca e un astfel de nivel de incompetenta la nivel planetar.

Vrei sa opresti raspandirea, e simplu:
Ivermectina sau echivalente la liber, ca in Egipt.
Deci as resolva problema cu 10 milioane de euro, de 100x mai putin decat se da pe vaccin.
Si nu aveam nici transmitere de virus prin pacaleala, nici sperietoare si constrangeri de vreun fel.
A, dar daca ai avea in farmacii la 30 lei cutia (cu doza pt doua persoane) nu s-ar mai vaccina lumea. Si nu s-ar mai face $. Dar nu mai scot mafiotii bani? Ghinion.

Acum bineinteles ca voi mai avea un pic de pauza bonus de la a publica ceva in topicul asta, nu cumva sa pot raspunde in timp util.

BX, utilizator

BX a scris:

@latka - dvs dezinformati. Veniti cu fragmente din diverse lucruri intregi si interpretati bucatica convenabila dvs.

Nu stiu la ce fragmente faceti referire, de fapt nu stiu la ce va referiti cu dezinformarea ?!?

Eu cind sustin ceva dau sursa, vad ca dvs. practicati o altfel de metoda, veniti cu tot felul de afirmatii, dar, ori dati niste surse "conspirationiste" care pica imediat la orice minima verificare si confruntare, ori dati niste surse care spun altceva, exact invers si va contraziceti singur :)

Asa ca mai usor cu "informarea" pe scari. Probati tot ceea ce afirmati, nu umblati cu tot felul de speculatii.
Bx, Untold a fost ceva normal.
Nu de acolo s-a ajuns la ce avem azi.
Am.fi ajuns în aceeași situație și fără Untold.

Era de așteptat.
Eu am zis de septembrie-octombrie ca vor fi probleme de prin luna mai.
Tulpina delta își urmează cursul firesc.
Am ajuns cum era India în vară doar ca încă mai sunt locuri la ATI.

Daca riscul.de deces al celor vaccinați este de sub 2 la suta, infectarea rapida ajuta la imunizarea colectiva.
Sa vedem ce masuri vor da pentru vaccinați.
Doar asa poți accelera procentul celor vaccinați.

Nu știu ce masuri au dat alte state vest europene.

Cam au dreptate sa permită doar celor vaccinați sa participe la nunti,etc. dacă nu exista risc de deces.
Degeaba vin unii testati negativ la nunta daca iau virusul de acolo.

Daca se întâlnesc vaccinați cu nevaccinați va exista riscul sa ca cei nevaccinati sa ajungă la ATI.
Exista o logica pe care am analizat-o și eu de vreo luna sau doua.

Statul are niște date și ar trebui sa stie exact riscurile.
Noi nu avem date concrete.

În opinia mea, este corect a se proceda asa intrucat trebuie apărați cei nevaccinați și statul este obligat sa ii apere.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
"Rata de incidență COVID în București a ajuns la 6,64 la mie. O decizie fermă a autorităților privind scenariul de funcționare a școlilor este așteptată până vineri" [ link extern ]

,,De asemenea, de la pragul de 6 la mie, se instituie carantina de noapte în weekend. În zilele de vineri, sâmbătă și duminică, persoanele nevaccinate nu pot ieși din casă între orele 20.00 – 5.00 decât pentru câteva motive întemeiate. În aceste zile, magazinele se închid la ora 18.00.

În plus, sunt interzise nunțile, botezurile, se închid cinematografele, sălile de spectacole, teatrele, sălile de fitness."
‐-----------

Ar trebui ca magazinele sa se închidă normal.
Iarăși o sa fie înghesuială.
Deja a fost astăzi aglomerație.
Eu cautam ceva si nu găseam dar lumea era deja disperată.

Cinematografele ar trebui lăsate deschise.
Vroiam sa vad noul film cu James Bond.La cati vaccinati sunt nu cred ca ar fi aglomerație in sala.
Englezii au apucat sa îl vadă.

Cred ca nu am mai fost la.cinematograf din 2019.
De ce nu ar putea întra vaccinatii in cinematografe?
Se.pastra distanta între scaune.
Sper sa ii duca capul pentru ca ar trebui procedat asa cum se va proceda la restaurante.
Insa, se pot teme ca va iesi scandal dacă unii vor întra la cinematograf și altii nu.
Ar trebui sa fie jandarmi pe acolo ca să calmeze spiritele.

Am trecut astăzi și prin centrul istoric.
Era gol.
Niște tineri de vreo 20 de ani faceau bășcălie și se întrebau dacă vor putea manca shaorma dacă nu sunt vaccinați.
Nu știu daca au mâncat sau nu...

Referitor la.nunti, nu cred ca mai aveau cum sa se vaccineze în timp util nuntașii.
Poate ca este mai bine asa.

Ca sa dea încredere în vaccinare trebuie sa lase liber lucrurile.
Ce sa înțeleagă vaccinații dacă se închid cinematografele și sălile de fitness...?
O spun eu care ma feresc de noul coronavirus si nu am mai fost din decembrie 2019 la cinema...

Se alimentează și zvonurile ca cei vaccinați se infecteaza mai mult decât cei nevaccinați ceea ce este eronat, în opinia mea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
I
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat