Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Se poate face o declaratie de renuntare la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Se poate face o declaratie de renuntare la mostenire ...

Buna ziua!
Se poate face o declaratie de renuntare la mostenire atat timp cat parintii mei sunt in viata?
Mama mea urmeaza sa mosteneasca o casa in valoare de peste 100000 euro si vreau ca aceasta sa ii ramana fratelui meu.
Eu voi primi de la frate un teren de 10000 euro si pentru acest gest vreau sa renunt la mostenire.
Multumesc!
Buna ziua!
Fratele se teme de testament pentru ca ar putea fi atacat. Nu pot face o declaratie ca voi renunta la pretentii atunci cand se va face succesiunea? Adica o declaratie oarecare care sa fie autentificata de un notar si nu neaparat inregistrata cum se procedeaza cu cele de renuntare la mostenire.
"Subsemnatul....declar ca nu voi avea pretentii la momentul succesiunii ....etc"

Ana Brăileanu a scris:

Buna ziua,
Ulterior dobandirii imobilului, mama dvs. poate intocmi un testament prin care sa lase aceasta casa fratelui.

Astfel cum s-a precizat mai sus, o asemenea declaratie, cat timp parintii sunt in viata, este lovita de nulitate absoluta.
Cand vor deceda parintii si se va dezbate succesiunea, o sa dati atunci declaratie de renuntare la mostenire.
Fratele va trebui sa astepte.
Problema este ca fratele nu imi vinde terenul decat in conditiile in care este asigurat ca nu voi participa la succesiune dupa decesul parintilor.
Acesta doreste un document chiar si sub semnatura privata (dar autentificat de un notar sau avocat) din care sa reiasa faptul ca nu am pretentii.

Ana Brăileanu a scris:

Astfel cum s-a precizat mai sus, o asemenea declaratie, cat timp parintii sunt in viata, este lovita de nulitate absoluta.

Este adevărat că testamentul nu-i oferă nici o garanție deoarece poate fi atacat de moștenitorii rezervatari.
Vi s-a spus mai sus de câteva ori că o astfel de declarație este lovită de nulitate absolută, deci nu are nici o valoare dacă este dată pe timpul vieții părților.
Dapix, utilizator