Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Se poate face o declaratie de renuntare la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Se poate face o declaratie de renuntare la mostenire ...

Buna ziua!
Se poate face o declaratie de renuntare la mostenire atat timp cat parintii mei sunt in viata?
Mama mea urmeaza sa mosteneasca o casa in valoare de peste 100000 euro si vreau ca aceasta sa ii ramana fratelui meu.
Eu voi primi de la frate un teren de 10000 euro si pentru acest gest vreau sa renunt la mostenire.
Multumesc!
Buna ziua
vi s-au dat cateva solutii:

1- mama renunta la mostenire. inainte de a face asta, verificati cu un notar / avocat ca, intr-o asemenea situatie, doar dumneavoastra si fratele dumneavoastra aveti vocatie succesorala. Pentru ca, daca inteleg bine, in caz ca mama renunta la mostenirea bunicului, atunci veniti la mostenire toti nepotii (inclusiv, sa zicem, copiii fratelui sau sorii mamei, daca asa ceva exista)

2- mama dezbate mostenirea, si, dupa ce e proprietara pe imobil, vinde/doneaza catre fratele dumneavoastra.

3- mama dezbate mostenirea, si, dupa ce e proprietara pe imobil, incheie contract de intretinere cu drept de abitatie viagera cu fratele dumneavoastra.

Care dintre solutii e cea mai potrivita? Asta depinde de detalii, asa ca ar fi de preferat sa luati legatura cu un profesionist in drept (notar, avocat specializat pe drept civil?), sa ii aratai actele si sa va explice ce avantaje / dezavantaje prezinta fiecare dintre solutii.
Buna ziua!
Am cautat o varianta cu declaratia deoarece imobilul (vila de 100000 euro) este trecuta in extras "FARA ACTE".
Posibil nu a fost facuta receptia si nici nu a fost inscrisa autorizatia de construire la cadastru. Cu alte cuvinte este foarte mult de umblat si de cheltuit pentru a face succesiunea si pentru a intra in legalitate.
Varianta cu declaratia ma avantaja pentru ca nu eram nevoit sa umblu dupa acte.
Am inteles ca se poate face la notar o legalizare de semnatura care nu are ca obiect continutul inscrisului.
Culmea este ca dl notar a spus ca pot da o declaratie cu martori. Aceasta declaratie este nula dar in cazul unui proces poate constitui proba in dosar.
Nu stiu cum se procedeaza in alte tari dar la noi se urmareste saracirea si indatorarea populatiei.
Ca parinte nu pot sa imi las casa prin testament unui copil deoarececacesta poate fi atacat. In prezent cel mai sfant este contractul de vanzare cumparare.....contract care presupune taxe, comisioane, etc.
Un exemplu: Am doi copii si am cumparat un apartament pentru unul dintre ei (direct pe numele lui). Acum vreau sa ii las apartamentul meu celulilalt copil dar nu avem bani de tranzactii imobiliare (ce depaseste 10000 euro se platesc prin banca). Cum procedez sa ii las apartamentul si sa ma asigur ca cel caruia i-am cumparat deja unul sa nu ceara partea lui?

pop_m a scris:

Buna ziua
vi s-au dat cateva solutii:

1- mama renunta la mostenire. inainte de a face asta, verificati cu un notar / avocat ca, intr-o asemenea situatie, doar dumneavoastra si fratele dumneavoastra aveti vocatie succesorala. Pentru ca, daca inteleg bine, in caz ca mama renunta la mostenirea bunicului, atunci veniti la mostenire toti nepotii (inclusiv, sa zicem, copiii fratelui sau sorii mamei, daca asa ceva exista)

2- mama dezbate mostenirea, si, dupa ce e proprietara pe imobil, vinde/doneaza catre fratele dumneavoastra.

3- mama dezbate mostenirea, si, dupa ce e proprietara pe imobil, incheie contract de intretinere cu drept de abitatie viagera cu fratele dumneavoastra.

Care dintre solutii e cea mai potrivita? Asta depinde de detalii, asa ca ar fi de preferat sa luati legatura cu un profesionist in drept (notar, avocat specializat pe drept civil?), sa ii aratai actele si sa va explice ce avantaje / dezavantaje prezinta fiecare dintre solutii.

"In prezent cel mai sfant este contractul de vanzare cumparare"

Da chiar nu e sfant deloc. Intre parinti si copii, este un act simulat de la o posta, iar in cazul in care copilul cumparator este casatorit si divorteaza, casa de la parinti o imparte cu sotia.
Intrebarea e simpla: daca nu aveti bani de tranzactii imobiliare, mai exact daca fiul/fiica dvs nu are bani sa va achite pretul, de ce incheiati acte fictive care nu reflecta realitatea?

vitalsmart a scris:

Un exemplu: Am doi copii si am cumparat un apartament pentru unul dintre ei (direct pe numele lui). Acum vreau sa ii las apartamentul meu celulilalt copil dar nu avem bani de tranzactii imobiliare (ce depaseste 10000 euro se platesc prin banca). Cum procedez sa ii las apartamentul si sa ma asigur ca cel caruia i-am cumparat deja unul sa nu ceara partea lui?

Contract de donatie cu clauza de intretinere, ca sa nu fie vanzare simulata.
Sau donatie simpla, eventual cu drept de abitatie viagera, ca sa ii ramana apartamentul doar dupa decesul dumneavoastra.
Nu este recomandabilă amestecarea donatiei cu întreținerea. Sunt contracte diferite: unul e cu titlu gratuit, altul e cu titlu oneros. Ori e donație, cu intenția părintelui de a-și gratifica fiul, ori e întreținere, cu obligația fiului de a-și întreține părinții.
Vechile contracte "cu clauza" sunt acum legendă. Au fost o idee proasta de la bun început. Sunt niste amestecuri contractuale, din care nu rezultă neechivoc intenția partilor.
Ori ii dai apartamentul gratis, cadou, ori îl obligi să te întrețină (cu toate cheltuielile pe care le implică asta).
De asemenea, nu este corect in raport cu celalalt copil. Unul primește moca un imobil, altuia i se stabilesc sarcini și obligații.
raluk0207, utilizator