avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banca cere restituirea banilor retrași din contul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat ...

Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat

Bună ziua. Recurg iar la ajutorul dvs. Tata a decedat în data de 17 martie. Banii de pensie (aproximativ 3000 de lei) i-au fost virați în data de 14 martie. Tata mai avea în cont, din lunile precedente, cam 2000 de lei. Pe data de 19 martie, fratele meu a fost la bancă, a retras cei 5000 de lei, pe care i-a dat mamei, și a închis contul.
Acum, fratele meu a fost chemat de la bancă și i s-a spus că trebuie să venim cu certificatul de moștenitor și să restituim cei 5000 de lei. Menționez că tata nu a avut credit, era pur și simplu contul în care primea pensia.
Cei de la bancă ne-au chemat iar la sediu joi, după ce au subliniat iar că "e groasă" și trebuie să dăm banii înapoi.
E legal? Ce ar trebui noi să facem? Banii au fost folosiți pe înmormântare și pomeni, nu îi mai avem.
Vă mulțumesc mult
Cel mai recent răspuns: Florin Cornea , Consilier juridic 12:19, 26 Noiembrie 2020
Chiar, nu va faceti griji! Banca nu are ce sa va faca! Dvs, copiii si mama, sunteti mostenitorii. Este practic, un act de dispozitie, o acceptare tacita a succesiunii.
Sa va lase banca, n ati luat nimic de la ea, sau ceva ce nu va apartinea, iar dvs stati linistiti.
1 din 14 utilizatori consideră
acest răspuns util
Treaba este cam încurcată. Casa de pensii solicită băncii returnarea sumei, din cauza decesului titularului. Odată ajunși banii la casă, aceasta trebuie să dea banii celor în drept, menționați de unii forumiști. Deci discuția este între casă și bancă, iar banca vrea să se rezolve cât mai comod pentru ea: dvs. să returnați banii, ea să-i returneze casei, casa să vi-i dea, după discutarea succesiunii, etc. Adică să vă plimbați de la Anna la Caiafa.
Nu ați procedat corect, ați luat și cheltuit niște bani care, la acea dată, nu vă aparțineau. Banca, sau banca și casa, pot face plângere penală contra fratelui. Dar nu o vor face, e prea multă bătaie de cap, suma prea mică. Dar nici fratele nu va sta liniștit. Așa este când nu ești corect!

ain a scris:

Chiar, nu va faceti griji! Banca nu are ce sa va faca! Dvs, copiii si mama, sunteti mostenitorii. Este practic, un act de dispozitie, o acceptare tacita a succesiunii.
Sa va lase banca, n ati luat nimic de la ea, sau ceva ce nu va apartinea, iar dvs stati linistiti.

7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.Nu va luati dupa cei care tin cu banca.Luati de bun ce v-a spus CANETUL DE AVOCATURA!Casa de pensii NU cere nici un ban înapoi odata ce decesul s-a produs dupa dat de 15 a lunii în curs!Bancile sunt niste hoti mai mari decat camatarii.Eu m-am judecat cu una din ele si am pus-o cu botul pe labe!Sa va dea în judecata dacă au curaj si atunci o sa le cereti si daune de hartuire !:)))
Ultima modificare: Joi, 19 Noiembrie 2020
Drujescu, utilizator
10 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Bună ziua. Recurg iar la ajutorul dvs. Tata a decedat în data de 17 martie. Banii de pensie (aproximativ 3000 de lei) i-au fost virați în data de 14 martie"

Eu as aprecia ca inainte sa scriem chestii, sa nu zic mici prostioare, mai bine recitim postul de la care a plecat discutia, tatal persoanei respective a luat pensia pe 14, iar domnia sa a decedat pe 17, deci in clipa cand a primit pensia era cat se poate de viu, deci banii sunt justificati iar casa de pensii nu are de ce sa ceara banii inapoi, banca e banca, niste camatari care nu au tata nu au mama, lasati-i in pace sa latre la stele, o sa se opreasca la un moment dat

hotumattua a scris:

Treaba este cam încurcată. Casa de pensii solicită băncii returnarea sumei, din cauza decesului titularului. Odată ajunși banii la casă, aceasta trebuie să dea banii celor în drept, menționați de unii forumiști. Deci discuția este între casă și bancă, iar banca vrea să se rezolve cât mai comod pentru ea: dvs. să returnați banii, ea să-i returneze casei, casa să vi-i dea, după discutarea succesiunii, etc. Adică să vă plimbați de la Anna la Caiafa.
Nu ați procedat corect, ați luat și cheltuit niște bani care, la acea dată, nu vă aparțineau. Banca, sau banca și casa, pot face plângere penală contra fratelui. Dar nu o vor face, e prea multă bătaie de cap, suma prea mică. Dar nici fratele nu va sta liniștit. Așa este când nu ești corect!

ain a scris:

Chiar, nu va faceti griji! Banca nu are ce sa va faca! Dvs, copiii si mama, sunteti mostenitorii. Este practic, un act de dispozitie, o acceptare tacita a succesiunii.
Sa va lase banca, n ati luat nimic de la ea, sau ceva ce nu va apartinea, iar dvs stati linistiti.



Banca nu elibereaza banii din cont fara certificat de mostenitor si procura notariala de la ceilalti mostenitori ca poate ridica unul dintre ei banii.Pentru a nu fi actionata in justitie de mostenitori care aveau dreptul la cota parte din bani conform certificatului de mostenitor.Dar nici nu vad sa deschida vreo actiune pentru asta.Faceti certificatul de mostenitor si mergeti toti mostenitorii si dati declaratie la banca ori unul dintre mostenitori cu declaratii notariale de imputernicire pe unul din ei sa aiba banca acoperire.Gresala a fost cind v-ati dus sa inchideti contul inainte de a dezbate mostenirea si astfel banca si-a dat seama ca ati ridicat banii fara a avea formele legale intocmite.Nu mai cautati temeiul legal ci duceti la banca actele legale necesare.Adica certificatul de mostenitor si imputernicirile pe numele celui care a ridicat banii din cont.

Alte discuții în legătură

Imputernicit pe cont. sume sustrase din cont dupa decesul titularului alexandrurobert alexandrurobert Buna ziua, cum pot rezolva urmatoarea problema: Tatal meu a decedat, iar dupa moartea lui, fratele meu a retras sume de bani din contul bancar al tatului ... (vezi toată discuția)
Cont bancar persoana decedata mihai3434 mihai3434 Buna ziua Recent a decedat tatal meu si vrem sa facem succesiunea. Fratele meu stia de existenta unui cont bancar. Am inteles ca notarul poate trimite cereri ... (vezi toată discuția)
O banca a schimbat titularul unui depozit bancar.ce pot face? cristinav2011 cristinav2011 Buna ziua! Tatal meu a decedat in luna noiembrie.Dansul avea un depozit bancar iar mama era trecuta la clauza.Astazi a fost termenul scadent al contului iar ... (vezi toată discuția)