Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Proiect de lege cum comentati?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Proiect de lege cum comentati?

[ link extern ]

si legea ghiseului unic la MF

[ link extern ]
ccfccf, utilizator
Mi-as dori ca proprietarii acestui site sa ne ia serios si sa se implice in rezolvarea acestei probleme.
sa intelegem ca intr-un fel ne impartasiti parerile? daca este asa va multumesc. eu personal consider ca trebuiesc stabilite clar competentele.exemplu :economist simplu (considerati ca nu ar fi in stare sa intocmeasca o decl 101, sau o situatie financiara? sa fim seriosi-iar cei ce gresesc se exclud singuri de la primele controale), expert contabil, auditor , consultant fiscal-chiar denumirea in sine ar trebui sa stabileasca competentele fiecaruia. a-ti auzit sa fi raspuns un expert contabil pt intocmirea sit fin pe care doar a pus stampila si semnatura? eu nu. si am destule cunostinte. si sa legiferezi ca verificarea se va face prin sondaj ! pai miroase de departe ca se doreste ca prin aceste vize sa nu se mai verifice in veci(sau pe perioada mandatului-caci apoi se prescriu.) eu asa vad lucrurile:sa se elimine concurenta-sa-i reducem la tacere si sa ramanem noi ,sa dam legi care sa ne avantajeze pe noi, cei mici si slabi Dumnezeu cu mila.
inainte a fost un raspuns catre ccfccf. acum pt malamu : de ce sa nu propunem ca economistii daca nu sunt membri CECCAR, CCFR,CAFR sa nu poata tine evidente contabile, sa nu poata avea locuri de munca-ASE-ul e ca o ciuma
@vidiva sunt alaturi de dvs. si, de asemenea, sunt un situatia dvs.

Nu sunt de acord cu modul dvs. de a privi lucrurile si, mai ales, cu felul in care vedeti rezolvata problema.

Nimic nu ni se cuvine; tot ce avem e ce putem dobandi!
Constitutia spune ca avem drepturi, deci actiune in instanta, ca proiectul este neconstitutional.