avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate vali_ned

Activitate vali_ned

Răspuns la discuția Daune conflict de munca
s-a imbolnavit de cancer la stomac in timp ce lucra in Uniunea europeana ca sofer camion
Buna ziua. Este posibil ca persoana care s-a imbolnavit de cancer in timp ce era angajat la o firma sa solicite desoagubiri ?
timbrul de mediu se poate recupera. faceti cerere de restituire catre Administratia FInantelor, apoi asteptati raspunsul care sigur e negativ, apoi formulati actiune civila catre Tribunal - sectia de contencios administrativ si fiscal.
buna ziua. referitor la casa parinteasca, daca copilul este dat afara din casa de catre mama, acesta nu poate pretinde nici un drept de abitatie ? tatal este decedat. mama nu a deschis actiune pentru evacuare, iar copilul major nu a deschis succesiunea. va multumesc
Răspuns la discuția Amenintare
puteti face o plangere penala pt amenintare dar trebuie sa aveti dovezi, martori.
Răspuns la discuția Prescriere datorie
datoria se prescrie dupa un termen de 3 ani de la data ultimei plati efectuate.
Buna ziua. In 2012 an incheiat cu banca un contract de credit pt nevoi personale si la semnare nu am primit si eu un exemplar. acum am cerut reesalonarea datoriei si am cerut contractul sa il studiez dar ei refuza. ce pot face? e posibil sa fi pierdut contractul? pot cere anularea datoriei daca nu mai exista contractul? va multumesc
Răspuns la discuția recuperare creante romtelecom
daca s-au scurs 3 ani de la data ultimei plati intervine prescriptia, adica au pierdut dreptul de a solicita plata debitului. daca in 2011 ati platit ultima factura, deja e prescrisa datoria.
Răspuns la discuția Taxa Auto de mediu
Depinde cum ati pregatit dosarul, ce acte ati depus in probatoriu si daca in prima faza ati respectat procedura prealabila conform legii contenciosului administrativ.
Ma aflu intr-o situatie incredibila... atat pe fond cat si in recurs am castigat procesul cu Finantele pentru restituirea taxei auto de poluare, am mers la finante cu o cerere de restituire in baza sentintei anexand si decizia definitiva si irevocabila a curtii de apel IN ORIGINAL cum mi-au cerut ei, iar acum imi trimit instiintare ca trebuie sa depun o copie legalizata a deciziei curtii... incredibil... totul ca sa se sustraga de la respectarea unei hotarari judecatoresti, de la restituirea taxei auto...
Ma puteti ajuta va rog? ce pot face mai departe ???