avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate aaa123

Activitate aaa123

mama mea are 54 de ani sio vechime de 22 de anide munca din care 11cu cat. 1 as dori sa stiu ce pot face sa se pensioneze. Va multumesc anticipat.
am inteles ca s-a suspendat taxa de poluare pana in 2013, asta inseamna cu alte cuvinte ca daca imi cumpar maine o masina din spatiul comunitar pot sa mi-o inmatriculez fara sa mai achit acea taxa de poluare?!!! va multumesc!
Discuție model cerere
s-a pronuntat decizia curtii de apel constanta (recurs/definitiva si irevocabila). ma puteti ajuta cu un model de cerere de a intra in posesia acestei decizia pt a o putea investi cu formula executorie? multumesc
m-am angajat pe data de 01.10.2010. acum doresc sa imi depun demisia. intrebarea mea este urmatoarea: dupa noul cod al muncii trebuie sa stau in preaviz 20 zile lucratoare sau 15 zile lucratoare asa cum este specificat in CIM.?
eu unul inteleg dupa prevederile art 79 alin 4 a L40/2011 ca se respecta specificatiile din CIM....CORECT? adica ca trebuie sa stau in preaviz 15 si nu 20. am inteles bine? va multumesc mult
anul asta am castigat un proces de a-mi inmatricula o masina din afara tarii fara sa platesc taxa de poluare. pe aceeasi chemare in judecata -am schimbat doar datele- am ajutat si un prieten sa castige procesul de a-si inmatricula masina fara taxa.
acum cateva zile am auzit pe la tv ca s-a modificat iar taxa asta de poluare, si vroiam sa ajut inca un prieten sa dea in judecata ca sa nu plateasca taxa. noua taxa modifica oug 50/2008 sau o abroga? adica as putea sa dau la tribunal acelasi format de chemare in judecata pe care am castigat anul asta sau va trebui sa schimb ceva, de ex unde era oug 50/2008 sa pun noua lege? va multumesc
sa vad daca am inteles: cer un certificat de solutie de la curtea de apel constanta dupa care ma duc la tribunalul tulcea cu hotararea de la tulcea si o investesc cu titlu executoriu? pai curtea de apel constanta modifica prima hotarare de la tulcea prin aceea ca modifica termenul de la care se aplica penalitatile la suma datorata....in cazul asta nu trebuie investit hotararea de la curtea de apel constanta? si asta unde o fac la constanta sau pot si la tulcea?
am dat in judecata ANRP-ul pt a-mi da banii despagubire pe legea nr9 pt bunurile abandonate pe statul bulgar si am castigat in prima instanta., la tulcea. conform hotararii trebuie sa imi plateasca o suma de bani, au facut recurs si am castigat si acolo, la curtea de apel constanta. acum lamuriti-ma va rog, ce trebuie sa ma fac. mi s-au dat tot felul de sfaturi cum ca fiind irevocabila nu mai trebuie sa primesc acasa hartia cu hotararea. trebuie sa ma duc la constanta sa cer hotararea si apoi sa o investesc cu titlu executoriu dupa care sa ma duc cu ea la un executor judecatoresc ca sa ii silieasca sa imi dea banii si totodata sa calculeze si suma ce reprezinta penalitatile conform indicelui de inflatie?????? pe langa suma de bani am castigat si dreptul de penalitati conform indicelui de inflatie. pronuntarea finala a fost pe data de 30.11.2011, pe ce data ar trebui sa ma duc sa cer hotararea si sa fac ce am spus mai sus?!!! multumesc?
am castigat in instanta dreptul de ami inmatricula masina fara sa achit taxa de poluare. intrebarea mea este: ca sa legalizez sentinta civila trebuie sa achit o taxa judiciara, ce valoare trebuie sa aiba acesta? si timbru judiciar de ce valoare trebuie sa adaug? va multumesc!
am dat in judecat serviciu de permise si inmatriculari ca sa imiinmatriculez o alfa romeo sport wagon 156, insa la primul termen, la tribunal mi-a spus ca cica sa-mi clarific actiunea ca ceea ce cer eu este in contradictoriu cu actele depuse la dossarul in cauza. mai exact eu cer sa-mi inmatriculeze o masina alfa romeo cu seria de sasiu ........... insa pe certificatul de proprietate scrie fiat auto spa, etc. dar pe cartea de circulatie scrie la denumirea comerciala alfa romeo sport wagon 156. si masina este o alfa romeo nu un fiat. am inteles ca fiat fabrica defapt alfa romeo. eu acuma trebuie sa trimit tribunalului o comunicare in care sa le explic, sa lamuresc speta, dar ce le pot zice? ca este alfa romeo dar scrie fiat pt ca e fabricata de fiat? multumesc
cu scisoarea recomandata e super ideea,sper sa fie nevoie doar de trimis niste acte in plus. dar in cazul in care va trebui sa iau acte de la dosar (deoarece in unul din exemplare am depus din greseala si originalele) imi va trebui spuneti dvs o imputernicire. acesta trebuie sa aiba vreo forma anume? si e valabila asa trisa de el din strainatate sau trebuie tradusa si legalizata in tara la noi?