avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Valeriu Chirita

Activitate Valeriu Chirita

Răspuns la discuția Litigiu Auto
Il puteti notifica pentru a semna contractul de vanzare cumparare si daca nu este de acord va puteti adresa instantei.
Răspuns la discuția Drum acces / servitute
Tehnic vorbind, daca au cumparat cota parte din lotul 6, pot folosi lotul 6 ca si dumneavoastra. Cred ca acum totul depinde de clauzele de constituire a servitutii si teoretic puteti solicita anularea contractului incheiat de catre coproprietar.
Buna ziua

Puntul meu de vedere este ca vechii asociati nu scapa de problema impozitelor neachitate sau alte datorii, decat in cazul in care toata contabilitatea este in regula.

Ceea ce vreau sa spun este ca fiecare va raspunde pentru actele pe care le-a semnat.

Consider ca este o falsa impresie faptul ca prin cedarea partilor sociale se scapa de raspundere. Raspunderea il urmareste pe cel care a cauzat ”din greseala” prejudiciul, indiferent de natura acestuia.
Salut

Are cineva un model de cerere in instanta pentru anularea sau constatarea lipsei titlului pentru sediul social ?

Multumesc
Răspuns la discuția firma vanduta
Raspundeti doar pentru activitatile desfasurate in calitate de administratori si care incalca legislatia (ex. ati ridicat bani fara acoperire din firma, ati folisit banii firmei in interes personal etc).
Salut

A trimis cineva o hotarare spre legalizare prin posta ?

Cam cat dureaza ? Cum trimite instanta actele inapoi ?

Multumesc
Răspuns la discuția intrebari
Din cate stiu eu nu mai pot angaja timp de 1 an pe nimeni pe acel post.

Timp de dat in judecata este destul.
Răspuns la discuția gasiti-mi nulitatea coventiei ???
Y are nevoie de un titlu de proprietate si singura solutie era sa va cheme in instanta. Cu privire la plata trebuie vazute actele pentru a aprecia valabilitatea platii.
Răspuns la discuția statie ITP
Societatea se poate infiinta fara probleme.

Mult mai migalos va fi obtinerea autorizatiei de la RAR.
Răspuns la discuția TVA PT SPATIU INCHIRIAT
Daca societatea dvs este neplatitoare TVA nu puteti deduce TVA-ul platit.