avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate Dumies

Activitate Dumies

Am gasit inchisa usa unde trebuia sa aiba loc medierea la sediul mediatorului.
Ce e de facut?
am nevoie de procura pentru a conduce autoturismul sotiei?
se poate face ITP la un autoturism inscris in strainatate dar care circula pe teritoriul Romaniai?
Discuție Preemptiune
Care sunt formele acceptate de lege pentru a instinta arendasul unui teren agricol asupra deptului de preemptiune in conditiile in care nu s-a inchiat un act de vanzare cu o terta persoana.?
am contactat arendasul prin intermediul unui mediator sa-si exprime dreptul de preemptiune.
Este dovada ca a primit invitatiile (doua) nu s-a prezentat si am proces verbal de la mediator .
Poate contesta arendasul o eventuala vanzare a terenului catre o terta persoana ?
Discuție vanzare teren
in contractele de vanzare -cumparare ,vanzatorul declara pe proprie raspundere ca imobilul nu face obiectul unui litigiu .
Cand se considera din punct de vedere legal ,existenta unui litigiu?
Contestand un act de vanzare facut la o suma mai mica decat accea care mi s-a propus in Notificarea facuta dea arendator (la care nu m-am prezentat ) ,eu ca arendas sunt obligat sa-l cumpar la aceeasi suma cu care s-a vandut?
Discuție Carte funciara
Am arendat un teren intravilan( intabulat cu carte funciara,obtinut prin Partaj judiciar intre frati) unui vecin care intre timp revendica verbal o parte din teren zicand ca intre timp a gasit acte doveditoare (??).

Astfel eu am propus rezilierea contractului de arenda mai ales ca am un cumparator ,dar am facut si o notifacare arendasului la care el nu s-a prezentat la notariat eu obtinind in acest fel dreptul de al vinde unui alt cumparator .
Prin rezilierea contractului de arenda se poate considera o acceptare din partea mea ca el ar vea dreptul de proprietate la o parte din terenul meu Intabulat ?
Am imputernicit cu o procura (2009) pentru administrarea unui imobil .In procura se stipuleaza ca este cu titlu gratuit.
Acum, dupa intrarea in vigoare a Noului Cod Civil ,imputernicitul administrator poate solicita sa fie retribuit ??
Discuție Arendare teren
Cre sunt articolele din codul civil in ceea ce priveste arendarea ??