avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate numaiu

Activitate numaiu

Buna ziua,
Suntem o firma care trebuie sa se inscrie la masa credala a unei societati intrata in insolventa catre care avem si noi datorii. (datoriile noastre sunt mai mici fata de datoriile lor catre noi)
Cu ce suma sa ne inscriem la masa credala? Cu suma toatala pe care ne-o datoreaza sau cu diferenta intre suma pe care ne-o datoreaza si suma pe care le-o datoram?
Mentionez ca nu s-a facut nicicodata vreo compensare intre firme. Cu toate acestea, firma datoare si-a permis sa faca o compensare in situatia lor contabila ...
da, exista posibilitatea prelungirii termenului autorizatiei de constructie dupa declararea inceperii lucrarilor. ceea ce am vrut sa intreb in postarea anterioara este daca se poate prelungi termenul de 12 luni in care trebuie sa anunt inceperea lucrarilor.
Buna ziua.
Detin o autorizatie de constructie emisa (pe persoana juridica) in luna martie a anului 2018 pentru construirea unui spatiu de productie. Valabilitatea autorizatiei este de 12 luni, termen in care trebuie sa anunt inceperea lucrarilor. Doresc insa sa construiesc acest spatiu de productie prin POR 2.2, program care va fi lansat insa probabil dupa luna aprilie. Exista vreo posibilitate de a prelungi termenul de valabilitate al autorizatiei astfel incat sa pot accesa programul POR 2.2 pentru realizarea investitiei?
Sau exista posibilitatea de a declara inceperea lucrarilor acum, inainte de lansarea programului POR 2.2, sa nu construiesc nimic, si dupa lansarea programului sa aleg prin procedurile specifice un antreprenor care sa-mi execute lucrarea?
Buna ziua.
Pentru a obtine o autorizatie de constructie, trebuie sa fac dovada faptului ca drumul invecinat cu terenul pe care doresc sa realizez investitia este public. Am verificat in arhiva OCPI si pentru parcela aferenta drumului exista un numar topo dar nu are CF.
Drumul insa este inscris in nomenclatorul stradal al localitatii. Aceasta nu este o dovada ca este drum public?
Buna ziua,

O societate a emis catre mai multe alte societati bilete la ordin fara acoperire si ulterior a intrat in insolventa (urmeaza falimentul)
Exista posibilitatea ca firmele pagubite sa forteze recuperarea sumelor facand plangere penala impotriva persoanelor care au emis biletele?

Multumesc
Doresc sa vand un teren aflat in UAT Cluj-Napoca, categoria de folosinta curti constructii. Notarul la care am apelat in vederea realizarii tranzactiei mi-a spus ca nu pot vinde terenul intrucat pe extrasul cf, la rubrica date referitoare la teren, in tabel, la intravilan ,este trecuta o "liniuta". Pentru a putea vinde terenul, notarul mi-a zis ca trebuie intocmita o documentatie cadastrala pentru a inlocui "liniuta" cu "DA". E justificata solicitarea lui?
Detin o firma de confectii metalice care a executat si montat o structura in subantrepriza pentru un antreprenor general. Pentru lucrarile efectuate am emis situatie de lucrari si factura care au fost acceptate de antreprenorul general dar nu au fost platite. Antreprenorul general a intrat in insolventa si a oprit activitatea. Fiind sigur ca sunt sanse mici sa-mi fie platita factura vreodata, nu am apelat la un avocat pentru inscrierea la masa credala si am completat eu cererea de admitere a creantei la masa credala pe care am trimis-o atat la lichidator cat si la tribunal. Nu stiu ce s-a intamplat, dar nu apar in tabelul de creante.

Avand in vedere faptul ca sunt sanse 0 de a mi se plati factura, am dreptul de a demonta toate lucrarile executate pentru antreprenorul general? Daca da, cine trebuie sa-mi aprobe accesul in incinta santierului pentru a efectua aceasta operatiune?
Firma 1 a cumparat un teren in urma cu 1 saptamana. (inca nu e intabulat). Firma 2 doreste sa achizitioneze de la Firma 1 o parte din terenul recent cumparat.Care ar fi etapele in vederea realizarii tranzactiei intre cele 2 firme si a intabularii separate a celor 2 terenuri rezultate?
Buna ziua.

Doresc sa autorizez un punct de lucru pentru desfasurarea activitatii: 2511 – Fabricarea de constructii metalice si parti componente ale structurilor metalice.
(cod CAEN existent in statutul societatii cat si in certificatul constatator).

Inainte de depunerea declaratiei la ONRC vreau sa ma asigur ca indeplinesc conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului, protectiei muncii. Cum/unde pot verifica daca indeplinesc aceste conditii?

Mentionez ca activitatea la punctul de lucru se desfasoara deja de cativa ani intr-o hala construita fara autorizatie pe terenul proprietate al firmei. Depunerea declaratiei la ONRC ar putea declansa controale de la Inspectaoratul de stat in constructii, sau de la alte institutii care sa aplice amenzi?

La ce fel de controale ma pot astepta dupa depunerea declaratiei la ONRC?
Buna ziua,

Am o autoutilitara pe care am depozitat-o intr-un loc unde a fost vandalizata si i s-au furat nr de inmatriculare. Avand in vedere faptul ca nu mai am nevoie de ea, am dus-o la remat, de unde am primit un certificat de distrugere.
Cum sa o radiez daca nu am nr de inmatriculare? (am actele masinii)