avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate aivilale

Activitate aivilale

Buna ziua ,am rugamintea sa ma ajutati referitor la plata zilerilor in ce cont inregistrez plata la reg. casa? Eu am inregistrat asa ;621=5311:mentionez ca lucrez cu programul saga c si acolo in statul de plata n.c o face asa;621=401,444=401
Multumesc anticipat!
Buna ziua , sunt o intrep.individuala ,cand am inceput activitatea nu am fost platitor de tva ,dupa o perioada am depasit plafonul de scutire si nu am solicitat inregistrarea in scopuri de tva in termenul ptevazut de lege,aceasta trebuie sa plateasca taxa avind in vedere tva colectat din care scade tva deductibla aferent perioadei cand ar fi trebuit sa solicite inregistrarea,sau numai tva colectata fara a se da dreptul la deducerea taxei pentru perioada respectiva?
Mentionez ca am ca obiect de activitate reciclarea materialelor refolosibile sortate si sunt scutit de tva . Multimesc .
Buna ziua ,va rog sa ma ajutati sa fac o rectificare la declaratia 112 , am declarat eronat impozitul .Cum procedez mai fac o declratie ? Multumesc .
Buna ziua, Aportul la capital se considera venit, atunci cand facem diferenta dintre incasari si plati din registrul de incasari si plati?

Cum procedez sa retrag aportul la capital si daca am voie inainte de a plati impozitul?
buna ziua,am inregistrat aportul la capital in cont 456 pe credit la casa am program saga ,in registru apare la sold dar in balanta de verificare la sold final suma este cu minus .Va rog sa -mi spuneti daca este corect . Multumesc.
daca am cumpatat un acumulator pot sa il trec direct pe cheltuieli farasa ii mai fac receptie si b.c.?
pentru contabilitate saga la ce modul sa fac abonament ?
amenzile de circulatie sunt cheltuieli deductibile?
Buna ziua ,am o intrp .ind . cd caen 3832 recuperarea materialelor reciclabile sortate , cei de la finante m-au trecut la norma de venit va rog sa imi spuneti daca este corect.Multumesc.
la o i. i. se tine si registru de casa sau numai reigistru jurnal de incasari-plati ?