avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate flodin

Activitate flodin

Un individ care are sa-mi dea bani,la care il execut prin instanta ma deranjeaza la telefon si-mi vorbeste urat.Lam iregistrat, daca pot sa-l dau in judecata si daca pot folosi inregistrarea in instanta .Multumesc
am avut nevoie de executor si a cerut 500lei inainte a dat chitanta si a promis ca dupa ce incaseaza de la parat m-i va returna.Problema este ca incaseaza de la parat in rate ,mai are f putin de incasat ,pot sa-i cer returnarea celor 500lei inainte de a achit paratul.Va multumesc
Discuție Mostenire
Sant casatorit a doua oara,din prima casatorie am doi copii care timp de 30 ani nu mau cautat deloc.Cu sotia actuala sant de 16 ani si are si dansa o fata santem in relati foarte bune.Am si construit o casa eu,sotia si fica sotiei care poate dovedi cu acte ce bani a bagat in casa .Casa este pe numele meu si al sotiei,problema se pune cum putem rezolva ca, casa sa ramana la fata sotiei deoarece are o contributie foarte mare in construirea casei .Va multumesc
Discuție Succesiune
Dupa decesul sotului daca nu se face succesiunea ce se intampla si cine are dreptul sa faca suscesiunea
Datorita unor neintelegeri intre mine si sora mea,am facut partaj sucesoral am fost pus in posesie de executor judecatoresc s-a dat un termen ales de sora mea 12 zile pentru eliberarea incaperilor care imi revine mie,si totusi nu le elibereaza. Ce trebuie sa fac in aceste conditi mai nou nici in curte nu ma lasa sa intru.Are un concubin care sta cu parul in mana la poarta nu pot sa intru sa-mi ridic bunurile mele personale care sant trecute intr-o lista semnata de sora mea si copii ei precum ca sant ale mele si sa nu le instraineze.Acum mai nou nu vrea sa-mi dea nici bunurile,am platit masina si oameni de 2 ori ma costat 2500lei.Si nu vreau sa renunt la bunurile mele am hotarat sa intru in forta fiindca avem in aceea curte aceleasi drepturi stipulate in hotararea judecatoreasaca.Va rog sa-mi dati un sfat cum sa procedez .Va multumesc


In anul 2012 am facut partaj sucesoral , in urma acestui partaj ne-am inteles ce are fiecare.Eu nu locuiesc la adresa unde sa facut partajul,insa sora mea se foloseste de toare bunurile mele cele de la partaj plus alte bunuri care le-am acolo . Am incheiat cu sora o tranzactie cu toate lucrurile ,sa nu le instraineze sau sa le deterioreze cu rea credinta ,tranzactie care este semnata de noi si ca martori au semnat copii dansei.Intrebarea mea este .Pot eu oricand sa ma duc sa-mi ridic bunurile de pe urma partajului cat si cele scrise in tranzactie semnata de sora mea si copii dansei ca martori .Multumesc
Vecinul meu ,pe langa faptul ca a mutat gardul cu 30cm,si nici nu vrea sa-l mute pe locul care trebuie ,sa mai apucat si de construit o casa fara proiect si autorizatie .Unde trebuie sa ma adresez pentru constructia fara autorizatie si ce sanctiuni trebuie sa primeasca .Multumesc
Discuție Act de V-C
Daca vand o casa lui X prin notariat si nu depunem actul de vanzare la primarie sau mai stiu eu unde si il pastram asa multi ani ,putem dupa aceia sa facem ce trebuia facut cu ani in urma .Ma refer daca actul ramane valabil si neatacabil de nimeni.
Am construit o casa la tara inpreuna cu sotia mea si as dori sa ma idrumati cum sa procedez ca dupa decesul unuia dintre noi celalant sa mosteneasca tot ,fie si cu act de v.c intre noi.multumesc
Dupa pronuntarea partajului succesoral fiecaruia i-a revenit cate ceva si ambi(sora si frate )am fost de acord. Toate bune si frumoase insa sora mea locuind la adresa unde a facut obiectul partajului se foloseste de camerele ,pamantul si toate obiectele care mi-au revenit mie fara sa imi ceara voie sau sa ma despagubeasca cu ceva .Mai nou imi trimite semnale prin diversi ca nu am ce cauta pe acolo amenitandu-ma prin diverse forme cu toate ca am lucruri personale acolo si doresc sa le iau si eventual sa vand o parte din ce mi-a revenit la partaj.I-am avansat o lista cu preturile facute de mine la lucrurile care vreau sa le vand daca nu vrea sa le cumpere pot sa le vand la vecini inclusiv jumatate din locul de casa,partea mea.Multumesc pentru sfat