avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM august 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM august 2011

Avand in vedere ca s-au afisat rezultatele concursului din ianuarie 2011 si ca threadul pt acel examen a ajuns deja la o cifra impresionanta de pagini si luand de asemenea in considerare ca incepand de astazi interesele multora dintre noi se despart (unii vor ramane acolo pt a dezbate probleme in legatura cu probele care urmeaza in concursul in curs de desfasurare), propun ca cei care au note sub 7.00 (si care vor sa dea examen in august) sa treaca pe acest thread, urmand ca dupa ultima proba din concursul aflat in desfasurare sa ni se alature si cei care, din nefericire, vor fi nevoiti sa dea si in august.
Ma declar invinsa de grile in seara asta. Sper sa reusesc totusi sa mai citesc ceva la procedura penala.
Noapte buna!
P.S. Se inscrie cineva de aici si la SNG doar asa ...in caz ca? Azi mi-a atras cineva atentia ca ar fi o idee buna. Cica acolo predau aceeasi profesori ca si la INM. Mai inveti materia pe viu acolo(daca intri) si incerci iarasi la INM. Voi ce opinati?
Cea mai mare reusita de-a mea pe ziua de azi ca am gasit linkul, ca nu mai stiam la ce pag a mai fost postat
[ link extern ] ...



merci frumos Claudia spor la invatat



40. Există un caz de incompatibilitate în situaţia în care:
a) judecătorul a fost citat ca martor în cauză, chiar dacă ulterior nu a mai fost audiat ca martor;
b) un judecător care a soluţionat un recurs ar judeca, în aceeaşi pricină, un al doilea recurs formulat împotriva hotărârii pronunţate la rejudecarea fondului după casarea cu trimitere;
c) judecătorul investit cu judecarea apelului într-o pricină de partaj a dispus în primă instanţă, prin încheiere, admiterea în principiu a cererii dacă ulterior a fost înlocuit din complet, sentinţa fiind pronunţată de alt judecător
50. Contestaţia în anulare de drept comun este admisibilă:
a) dacă motivele au fost invocate în recurs şi acestea au fost respinse ca neîntemeiate;
b) dacă pricina s-a judecat de către o instanţă necompetentă material, partea a invocat aceasta în motivele de recurs, dar recursul a fost respins ca tardiv;
c) partea nu a fost citată legal la judecarea apelului, a formulat recurs invocând acest motiv, dar recursul s-a perimat;
70.Fapta aceluia care a aplicat victimei o lovitura puternica cu o sabie, in zona capului,
provocandu-i leziune grava in urma careia victima a decedat intruneste elementele constitutive ale:
a)infractiunii de omor;
b)infractiunii de ucidere din culpa;
c)infractiunii de lovire sau vatamari cauzatoare de moarte.

Lamuriti-ma si pe mine de ce se retine corect c?
Eu inteleg asa - intentie directa de a ucide - lovitura vizata si lezata - zona capului - zona vitala. Obiectul folosit - o sabie- apt prin natura sa sa produca moartea.
Si mai am una:
65. Cel care rastoarna scaunul pe care se urcase sinucigasul, dupa ce in prealabil il ajutase sa-si
aseze franghia in jurul gatului, raspunzand prin aceste actiuni cererii sinucigasului:
A. va raspunde pentru infractiunea de determinare sau inlesnire a sinuciderii;
B. va raspunde pentru infractiunea de omor; ?????
C. nu comite nicio fapta prevazuta de legea penala.
De ce omor si nu inlesnirea sinuciderii?
Ultima modificare: Luni, 18 Iulie 2011
Vasile Mihaela, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Viol sau profanare de morminte (cadavru)? avTodincaVeronica avTodincaVeronica Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)