avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM august 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM august 2011

Avand in vedere ca s-au afisat rezultatele concursului din ianuarie 2011 si ca threadul pt acel examen a ajuns deja la o cifra impresionanta de pagini si luand de asemenea in considerare ca incepand de astazi interesele multora dintre noi se despart (unii vor ramane acolo pt a dezbate probleme in legatura cu probele care urmeaza in concursul in curs de desfasurare), propun ca cei care au note sub 7.00 (si care vor sa dea examen in august) sa treaca pe acest thread, urmand ca dupa ultima proba din concursul aflat in desfasurare sa ni se alature si cei care, din nefericire, vor fi nevoiti sa dea si in august.
lucutel a scris:

1. Prescriptia implinita:
a) poate fi invocata de instanta din oficiu
b) nu poate fi aplicata de instanta din oficiu
c) nu poate face obiectul unei renuntari valabile din partea celui in favoarea caruia a operat



la c) au m-am gandit asa...ce efect juridic ar avea renuntarea in cazul in care prescriptia s-a implinit ? Nici unul ...pentru ca nu este vointa mea ( a beneficiarului ) ci e o vointa care decurge din lege ( aceasta stabileste si are caracter imperativ )
isis23 a scris:

la c) au m-am gandit asa...ce efect juridic ar avea renuntarea in cazul in care prescriptia s-a implinit ? Nici unul ...pentru ca nu este vointa mea ( a beneficiarului ) ci e o vointa care decurge din lege ( aceasta stabileste si are caracter imperativ )


Renuntarea la prescriptie, din cate retin, echivaleaza cu o novatie. Se naste o noua obligatie si incepe sa curga un nou termen de prescriptie.
Patrick_ a scris:

Tet respectul pt Beleiu, dar am gasit maimulte opinii dupa care prescriptia nu poate fi invocata din oficiu.
Explicatiile erau destul de pertinente.

In primul rand sa nu uitam ca obigatia nu dispare prin prescriptie ci devine una naturala, deci daca cel in drept sa invoce prescriptia nu o face, de ce sa o faca instanta? Cu atat maimult cu cat in civil principiul disponibilitatii partilor este unul de baza.



3. Prescripţie extinctivă. Invocarea din oficiu a prescripţiei.
Principiul contradictorialităţii. Recurs. Casare cu trimitere
Decretul nr. 167/1958, art. 18
Potrivit art. 18 din Decretul nr. 167/1958, instanţa este obligată
ca, din oficiu, să cerceteze dacă dreptul la acţiune sau executarea
silită este prescrisă.
Prin urmare, prescripţia extinctivă se poate invoca atât de părţi,
cât şi de organul de jurisdicţie, din oficiu.
În cazul când, din anumite motive, niciuna din părţi nu invocă
prescripţia, instanţa de judecată, potrivit prevederilor legale arătate
mai sus, are obligaţia, dacă constată că dreptul la acţiune s-a prescris,
să invoce această excepţie din oficiu şi să o pună în discuţia părţilor,
urmând să se pronunţe doar că excepţia a format obiect de dezbatere
contradictorie.
După cum se desprinde din actele de la dosar, instanţa s-a pronunţat
asupra excepţiei abia cu ocazia deliberării, după încheierea
dezbaterii, fără a o pune în discuţia părţilor.
Prin aceasta s-a încălcat principiul contradictorialităţii.
Neprocedând în acest sens, instanţa a nesocotit acest principiu
ceea ce face ca hotărârea pronunţată să fie nelegală.
De aceea, a fost admis recursul reclamantului şi a fost casată
sentinţa potrivit art. 312 pct. 2 lit. b) C. proc. civ. cu trimiterea cauzei
spre rejudecare la aceeaşi instanţă.
Tribunalul judeţean Cluj, decizia nr. 795
din 14.09.1989, Dreptul nr. 5/1990, p. 69-70


un exemplu din pivniceru, 2007
sunt multe astfel decizii
Patrick_ a scris:

isis23 a scris:

la c) au m-am gandit asa...ce efect juridic ar avea renuntarea in cazul in care prescriptia s-a implinit ? Nici unul ...pentru ca nu este vointa mea ( a beneficiarului ) ci e o vointa care decurge din lege ( aceasta stabileste si are caracter imperativ )


Renuntarea la prescriptie, din cate retin, echivaleaza cu o novatie. Se naste o noua obligatie si incepe sa curga un nou termen de prescriptie.

Da , dar va curge un alt termen de prescriptie pentru o NOUA obligatie , ca vreau eu sau nu vreau. Asta e cu termenul de prescriptie se implineste prin vointa legiuitorului , nu a partilor. Cand s-a implinit prescriptia se stinge dreptul la actiune, Nu ma pot duce la judecator si sa ii spun sa admita actiunea pentru ca eu beneficiarul am renuntat la ea
:offtopic:
stiti cumva unde gasesc barem la subiectele inm 2004
ochiul meu nu vede decat intrebarile pe site ul lor:"> si raspunsurile?

Alte discuții în legătură

Viol sau profanare de morminte (cadavru)? avTodincaVeronica avTodincaVeronica Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)