Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Implicatiile uzufructului viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Implicatiile uzufructului viager

Eu si fratele meu avem certificat de mostenitor cu partaj succesoral. Conform acestuia, el detine un apartament mostenit, pentru care eu am drept de uzufruct viager. In partaj scrie clar ca fratele meu primeste nuda proprietate asupra acestui imobil. Tot aici scrie ca suntem in indiviziune, dar pentru alt apartament!!!

Fratele meu vrea sa-si schimbe buletinul care expira. Adresa din buletin este cea a apartamentului in discutie, pentru ca acolo a locuit si inainte de decesul tatalui nostru, de la care l-a mostenit.

In afara de certificatul de mostenitor unde scrie clar ca detine nuda proprietate asupra imobilului in care locuieste, ca document doveditor al adresei de domiciliu pentru schimbarea buletinului, mai este necesar si acordul meu? Pe internet am gasit ca acest acord este necesar NUMAI cand este vorba de un imobil in indiviziune, ceea ce aici nu este cazul.

Fratele locuieste acolo? Incheiati un contract de comodat fara notar - inscris sub semnatura privata. Uitati aici un model [ link extern ] .
Dumneavoastra il semnati, il trimiteti fratelui prin posta si il semneaza si el si cu acest contract se duce si isi schimba buletinul, incheie contracte de prestari servicii la aparatament, etc.
Prin acest contract dumneavoastra il lasati sa foloseasca apartamentul gratuit, fara nicio chirie.Intocmiti si un proces-verbal de punere in posesie. Trimiteti contractul si p-v prin posta (plic) si fratele nu va mai intampina probleme.
Nu renuntati la uzufruct prin acest contract, doar "ii dati voie sa stea in casa" pe romaneste. Dupa parerea mea, e o solutie ieftina si sigura.

Repet, nu e necesara forma autentica la notar. In model vedeti ca scrie "se incheie in 3 exemplare" etc. Dumneavoastra treceti "se incheie in doua exemplare". Exemplarul dumneavoastra il va semna fratele cand va intalniti cu el eventual.

E ok acest contract, insa nu si pentru act de identitate pe acea adresa. Actul de identitate se face cu acordul in forma autentica, fie la notar, fie in fata ofiterului de la evidenta populatiei.
NU mai retin legea exact, dar nu cred ca vreun ofiter va citi cu atentie despre nuda proprietate, fratele ar putea incerca oricum intai cu certificatul acela de mostenitor si actele de la baza lui; daca nu merge, atunci incercati cu procura sau acord la notar.
Care forma e mai buna nu putem sti noi, depinde de ce urmari doriti dv. sa aiba actul.
Ce urmari poate avea fiecare depinde de ce scrieti in ele, deci iar nu putem ghici forma viitoare pe care rveti sa o dati actului.
Pentru amanunte pe aceasta tema, consultati un jurist.
La evidenta populatiei este nevoie de prezenta dvs. sau de acordul dvs. dat in forma autentica, in fata notarului. Contractul de comodat este valabil incheiat sub semnatura privata insa doar in instanta de judecata . Ofiterul de stare civila nu are de unde sa stie ca identitatea partilor care au semnat contractul este reala .
Dati o declaratie la notar ca sunteti de acord ca fratele dvs sa-si stabileasca domiciliul la adresa unde dvs aveti dreptul de uzufruct viager. Aceasta declaratie nu echivaleaza cu renuntarea la dreptul pe care il aveti.
La evidenta populatiei este nevoie de consimtamantul in forma autentica pentru ca asa zice la lege; de ce zice asa la lege e o teorie lunga, ceva legat de importanta interesului ocrotit etc.
Contractul de comodat face dovada completa si e valabil incheiat sub semnatura privata oriunde trebuie dovedita cedarea folosintei spatiului: la politie, in instanta, la finante etc.
Nu conteaza ce stie ofiterul de stare civila, la evidenta populatiei acesta nu lucreaza.

Oricum, ca juristi cunoastem ca un act e presupus a fi valabil si legal incheiat pana la proba contrara; deci si ofiterul de stare civila, daca vrea, stie ca acel act e legal incheiat si produce efecte. Pentru ca insasi legea spune asta.
Din pacate, printre efecte nu se numara si un consimtamant valabil pentru stabilirea legala a domiciliului/resedintei, ceea ce e altceva.
Daca acel contract imbraca forma autentica, acel consimtamant e valabil dat.
AVLIL a scris:

La evidenta populatiei este nevoie de consimtamantul in forma autentica pentru ca asa zice la lege; de ce zice asa la lege e o teorie lunga, ceva legat de importanta interesului ocrotit etc.
Contractul de comodat face dovada completa si e valabil incheiat sub semnatura privata oriunde trebuie dovedita cedarea folosintei spatiului: la politie, in instanta, la finante etc.
Nu conteaza ce stie ofiterul de stare civila, la evidenta populatiei acesta nu lucreaza.

Oricum, ca juristi cunoastem ca un act e presupus a fi valabil si legal incheiat pana la proba contrara; deci si ofiterul de stare civila, daca vrea, stie ca acel act e legal incheiat si produce efecte. Pentru ca insasi legea spune asta.
Din pacate, printre efecte nu se numara si un consimtamant valabil pentru stabilirea legala a domiciliului/resedintei, ceea ce e altceva.
Daca acel contract imbraca forma autentica, acel consimtamant e valabil dat.

Am gresit in legatura cu ofiterul de stare civila deoarece trebuia sa-i spun functionarul de le evidenta informatizata a persoanei. Imi cer scuze dar chiar mi-a scapat.
In al doilea rand bineinteles ca aveti dreptate in legatura cu contractul de comodat insa realitatea din Romania este atat de diversa incat era corect sa nu-i tin teorii omului si sa-i arat o modalitate simpla de a-si rezolva problema. Din pacate nu conteaza, pentru unii functionari, ce spune legea ci propria reprezentare pe care o au acestia asupra legii. Iar in legatura cu contractul de comodat am patit-o de nenumarate ori sa nu-mi fie acceptat tocmai pentru ca era redactat sub semnatura privata. A fost in zadar explicatia ca legea spune ca este valabil. Cu functionarul roman nu te pui!