Forum Discuţii diverse Cultură generală Ce s-ar fi intamplat daca Hristos nu ar mai fi inviat ...
Discuție deschisă în Cultură generală

Ce s-ar fi intamplat daca Hristos nu ar mai fi inviat ?!

Credeti ca Biserica ar fi falimentat ?!

Indraznesc sa sper ca topicul asta nu va fi inchis ! :sorry:
romania inedit a scris:

Eu cred ca e mult mai bine sa fi fost mai multe religii in locul crestinismului bazat pe sacrificiul lui Hristos !

Care ar fi fost avantajele ?
Prima consecinta a existentei mai multor religii ar fi fost ca ar fi fost multi preoti femei .

Nu ar mai fi existat atatea secole de obscurantism si noile religii ar fi fost in concurenta, iar aceasta concurenta ar fi condus la o mai multa aplecare asupra eu-lui din partea religiilor .

Musulmanii care se convertesc la alta religie devin apostati, iar evreii sunt considerati tot evrei daca isi schimba religia .

Costinel Burca, Contabil
Sexul conteaza sau ideologia ?
Scopul religiei nu este intararea eu-lui , din contra !
Despre evrei , poate , altadata .
Scopul religiei ar trebui sa fie intarirea capacitatii omului de a trece peste tot si toate si de a intelege ca puterea propriului destin sta in fortele proprii .