avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală Ce s-ar fi intamplat daca Hristos nu ar mai fi inviat ...
Discuție deschisă în Cultură generală

Ce s-ar fi intamplat daca Hristos nu ar mai fi inviat ?!

Credeti ca Biserica ar fi falimentat ?!


Indraznesc sa sper ca topicul asta nu va fi inchis ! :sorry:
romania inedit a scris:

Eu cred ca e mult mai bine sa fi fost mai multe religii in locul crestinismului bazat pe sacrificiul lui Hristos !


Care ar fi fost avantajele ?
Prima consecinta a existentei mai multor religii ar fi fost ca ar fi fost multi preoti femei .

Nu ar mai fi existat atatea secole de obscurantism si noile religii ar fi fost in concurenta, iar aceasta concurenta ar fi condus la o mai multa aplecare asupra eu-lui din partea religiilor .

Musulmanii care se convertesc la alta religie devin apostati, iar evreii sunt considerati tot evrei daca isi schimba religia .

Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2011
Costinel Burca, Contabil
Sexul conteaza sau ideologia ?
Scopul religiei nu este intararea eu-lui , din contra !
Despre evrei , poate , altadata .
Scopul religiei ar trebui sa fie intarirea capacitatii omului de a trece peste tot si toate si de a intelege ca puterea propriului destin sta in fortele proprii .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Charlie hebdo Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici Banuiesc ca toata lumea a aflat deja despre atentatele din Franta. M-a surprins pozitia unui cunoscut ziarit roman care spunea ceva de genul \\"si-au catutat-o ... (vezi toată discuția)
Eu ortodox el musulman ContSters259700 ContSters259700 Buna ziua numele meu este Andreea si doresc sa aflu cateva lucruri.Prietenul meu este turc de religie musulmana ..problema e ca doreste sa ne casatorim iar eu ... (vezi toată discuția)
Discriminare religioasa Caligula Caligula Buna ziua, Intrebarea mea este ceva mai ciudata dar, sper, interesanta. Conform legii (nu logicii :) ), refuzarea efectuarii unui serviciu religios pe ... (vezi toată discuția)